Home Live Вака испеглана на сликата, личи на оваа фолк пејачка- Лидија Вукиќевиќ не...

Вака испеглана на сликата, личи на оваа фолк пејачка- Лидија Вукиќевиќ не би ја препознале ваква (ФОТО)

Убавата актерка Лидија Вукиќевиќ неодамна ги откри деталите од пук ањето со Бата Живојиновиќ, од снимањето на заеднички филм.

– Филмот „Развод на одредено време“ со Бата Живојиновиќ го снимав во Метропол со режисерот Милан Јелиќ. Правевме една сцена. Директор на фотографија беше тогаш покојниот Петко и тој се вклучи во таа наша сцена.

Тогаш рече „малечка (штотуку го завршив Факултетот за драмски уметности во тоа време), тука треба да се собл ечеш“. Веднаш му одговорив „не, големо јас нема да се соб лечам овде“.

Веднаш потоа ми одговори „вие актерките, кога ќе дојдете од факултет така, се правите многу фини“. Само кажав дека не ги познавам другите актерки, но нема да се соб лечам овде. Немам проблеми да го раскинам договорот, на се бев подготвена – изјавила актерката.

– Значи, пукав со очекување митралезот да ми биде вратен. Така беше, го завршивме филмот. Не се соб леков, тоа беше прекрасна сцена. Тој филм се дава и денес.

Иако истиот тој директор на фотографија ја сними серијата „Вук Караџиќ“. Месец претходно ми дадоа да ги читам Барани, Милош Обреновиќ, со оглед на тоа што требаше да ја играм големата љубов на Милош Обреновиќ – изјави актерката.

-Инаку, Милош Обреновиќ го играше еден од нашите најголеми актери Берчек, кого го обожавам. Одеднаш на вестите гледам дека “падна првата фаза од снимањето на серијата “Вук Караџиќ”.

Веднаш разбрав, никој не требаше да ми објасни зошто не глумам. Се свртев кон режисерот и прашав” дали глумам или не затоа што сакам да си го планирам времето“ – истакнала актерката во таа прилика.

-Никогаш не сум молела ниту сум барал бидејќи тоа е гордост и мислам дека не можеш да го поминеш животот без неа.

Рече „не, си имал проблем со Петка“. Жал ми е што ја изгубив таа улога, но понекогаш треба да изгубиш за да добиеш од другата страна.

Една улога повеќе или помалку, затоа што не дозволив да ме водат и да ме соблекуваат така, затоа денес сум нормална мајка, ќерка, комшика и се останато. Никој не може да ве натера да го правите тоа што не го сакате – изјави тогаш актерката за „Курир“.

Лидија Вукиќевиќ плени со својот изглед и енергија во шестата деценија од животот, а нејзиниот дом на Бежанијска коса зрачи со таква харизма. Таа даде искрено интервју за Телеграф.рс и рече дека не се плаши од вирусот и дека 2020 година за неа не била најлошата година.

-Го отфрлам сето тоа, но не во смисла дека не мислам дека постои, гледам што се случува, но пред се немам страв, не се плашам, и се друго, како и другите луѓе, се обидувам да внимавам, носам маска, почитувам мерки што треба да се почитуваат, бидејќи не сакам да се случи подоцна, ја поправив кривата Дрина, па ја искривив целосно.

Што можеме да направиме. Не се плашам, мислам дека најважно за луѓето е да не се плашат. Ми се чини дека – оној што се плаши, веќе е изгубен, а потоа не може да се најде во тоа. Ова отсекогаш ми било водич низ животот. Јас не сум некој во па ника.

Избегнувам се што може да ме заплаши, во однос на таа ужасна вест. Го консумирам само она што ми се допаѓа, особено во ова време. Се обидувам да си го направам времето подобро и да се израдувам. Мислам дека тоа е голема работа.

– Ги загубив родителите во претходните години, така што тие се најлошите години за мене. Не можам да се жалам за 2020 година, сите ние сме среќни и здрави, моето најблиско и пошироко семејство. Претходните години, во кои ги загубив родителите, се најлоши за мене.

Полоши од 2020 година. Јас навистина не можам да се жалам за 2020 година, да бидам искрена. Јас не сум некој што вели „само да помине“. Страшно е, му се случи на целиот свет, но се случи. Мораме да се навикнеме.

Актерката Лидија Вукиќевиќ е многу активна на Инстаграм, а нејзината последна објава го привлече вниманието на јавноста.

Имено, Лидија сподели фотографија со која започна вирална порака бидејќи, како што истакнаа корисниците на споменатата социјална мрежа, има „премногу фотошоп“.

Таа додаде дека нејзината пријателка ја „пеглала“, а не се малку оние кои Вукиќевиќ ги потсетила на фолк пејачката Индира Арадиновиќ Инди.

Previous articleПеро Антиќ се огласи по разводот на Тамара и Мачка- еве на чија страна застана (ФОТО)
Next articleДани искрено прозборе за својот син Лазар кој живее во Холандија и што е она за што најмногу го слуша