Home Live Ова не му требало на Шабан Шаулиќ, не можел да си го...

Ова не му требало на Шабан Шаулиќ, не можел да си го прости до крајот на животот

Шабан Шаулиќ, кралот на народната музика, од овој свет си замина по повеќе од пред две години, а вечерта пред тоа, Теа Таировиќ имаше можност да го види. Таа настапи во истата дискотека со него.

Како што е наведено, тој ја советувал тогаш, и таа никогаш нема да може да ги заборави неговите зборови. Кралот на народната музика, Шабан Шаулиќ пси замина пред две години, а последен што го виде беше младата пејачка Теа Таировиќ, пренесува Сканд ал.

Имено, Таировиќ настапила во истата дискотека со Шабан вечерта пред немилата случка, па имала можност да го види и да се извини, не сфаќајќи дека ова е последен пат.

– Знам дека Теа беше многу вознемирена кога Шабан си замина. Таа отсекогаш го ценела и почитувала, последна разговарала со него – рекол изворот на Ска ндал и додал:

– Знам дека тој ја советуваше да биде своја и да не дозволи никој да ја измами. Тој и рекол дека сцената е како зм еј што лесно може да ја проголта ако не изгради став.

Знам дека и рече со овие зборови: Внимавај, душо! Ти си одлична пејачка, вредна и талентирана, не дозволувајте неважното да те јаде! Не поминувај како мене, не мора секогаш да бидеш добра во животот, мораш и да бидеш мудра. Животот е суров, сети се на моите зборови, ќе ти значи – раскажува и додава:

– Таа никогаш нема да ги заборави тие совети, таа го сфати како силна лекција и на некој начин како подарок и тестамент.

Се чувствува како да му ветила на Шабан дека ќе биде подобра и попопуларна, а неговите зборови ја охрабруваат да сними хитови. Таа многу го цени и почитува и многу и е жал што тој си замина рано.

Во 2015 година, како и на секој од неговите концерти во Македонија, Шаулиќ не ја пропушти можноста на македонската публика да ѝ се обрати на јазикот кој што го научил додека служел војска.

-Војската не секому му буди убави спомени, но за мене тоа е веројатно е еден од најубавите периоди во животот. Со Македонија ме врзуваат многу убави спомени и секое доаѓање долу е како враќање дома.

Знам дека не зборувам македонски најдобро, но се трудам. Вашиот јазик е многу убав. За песните воопшто и не станува збор, рече тогаш пејачот.

Не пропушташе посета, а да не се да се пофали колку го владее македонскиот јазик. Кралот на народната музика Шабан Шаулиќ во Македонија ги помина војничките денови.

Во една прилика, додека кралот на народната музика беше жив, се пишуваше дека од својата куќа ја истерал својата ќерка 38-годишната Илда Шаулиќ, која исто така е пејачка.

Како што пренесуваа медиумите во регионот, пејачот купил куќа во елитната белградска населба Дедиње, во близина каде што неговата ќерка Илда има стан. Кога се преселиле во таа куќа, Илда поминувала повеќе време кај нив дома отколку во својот стан.

Пејачката наводно била многу нервозна и постојано плачела, Шабан тоа го забележал, и кога ја прашал која е причината за нејзиното депресивно расположение, таа му признала дека е во врска со двојно постар партнер кој и прави љубоморни сцени па поради тоа постојано е нерасположена.

Шаулиќ како секој родител се обидел да ја утеши својата ќерка и да и посочи „ дека никој не е вреден за нејзините солзи, и дека ги има сите можности да живее како кралица“.

Но се чини дека Илда не го послушала советот на својот татко и продолжила со своите емотивни испади, по што пејачот ја замолил да ја напушти неговата куќа и да не се враќа кај нив се додека не престане со таквото однесување.

По ова, Илда на своите пријатели наводно им признала дека нејзиниот татко и ги отоврил очите и дека никој нема право да и го уништува животот. Илда сега е во среќен брак со Бојан Вучковиќ, а лошото време е зад неа.

Српските медиуми пишѕваа дека Шабан до самиот крај на својот живот ова не можел да си го прости, и моментот што ја избркал ќерка си од дома го смета за свој голем грев.

Previous articleСузана Гавазова отворено прозборе кој е нејзиниот најголем адут и за тоа што е природно а што не е на неа
Next articleОва е сопругот на Кате од „Нели ти реков“ кој е енигма за јавноста, еве што направи тој за да ѝ олесни на својата сакана