Home Live Од неа нема ни поубава, ни поинтелигентна: Еве како Мили ја ќарил...

Од неа нема ни поубава, ни поинтелигентна: Еве како Мили ја ќарил Нина, се запознале кога таа имала момче

Композиторот Александар Милиќ Мили зад себе има успешна кариера, а на домашните медиуми им ја отвори душата за најтешките моменти во животот.

Познатиот композитор и продуцент никогаш не сакал да ѝ открие на јавноста детали од приватниот живот, па речиси ништо не се знае за неговиот живот надвор од рефлекторите.

– Моето семејство немаше апсолутно ништо. Во нашиот стан во Сараево влезе Бранимир Главаш, локален политичар, но кога се работи за такви работи, треба да гледате напред, гледањето назад само ве спречува да напредувате. Никогаш не го тужевме, немаше потреба.

Композиторот откри и дека станот во кој живеел во Хрватска со семејството бил   и дека останал без сите спомени и затоа нема ниту една фотографија од детството.

– Во тоа време можевме да си дозволиме само куќа во Рушње, на 30 километри од Белград, а јас поминав кога бев во градот, со сестра ми Милица.

Таа имаше мал стан, јас спиев до шпоретот во кујната. Имав и гитара со три жици, на неа ги компонирав сите хитови две години и немав можност да ја менувам – се присетува Мили.

Кога помислил дека нема ништо полошо од тоа, му дијагностицирале мал игно заболување.

Цела 1992 година ја поминал во борба против бо леста и како што вели „прашањето беше дали ќе прежи веам иако цел живот бев спортист и гимнастичар. Претпоставувам дека таа промена имала психолошки ефект врз мене.”

-Инаку додека бев уште на хем отера пија, завршував и една година на факултет. Со отечени раце и црвени очи отидов на факултет, а кога се опоравив отидов да студирам во Прага, каде што дипломирав бизнис администрација – отсек маркетинг.

Имав толку многу пари во Прага што можев да преживеам само 25 дена. Успеав како што знаев и умеам, направив се и добро и лошо за да преживеам. Мили се сетил и како реагирал кога сфатил дека нема пари да си ја обнови визата и дека нема да може да ја заврши дипломската работа.

– Имав 12 марки во џебот и бев мрт ов гладен. Имаше две опции: да одам да јадам и да одам со воз за Белград или да одам во Атриум, најубавиот хотел во Европа, и да нарачам коњак и да уживам.

Така направив, кога стигнав во Белград со воз, само што не се онесвестив од глад, остатокот од патот си го цицав палтото.

Животот на композиторот и продуцент Александар Милиќ Мили го одбележаа многубројни настани, трагични во поранешна Југославија и романтични како средбата со неговата сопруга Нина во Белград.

Не многу пред тој момент, Мили живеел во магична вила на Дедиње, која случајно била изнајмена за користење. Како што изјави за Курир, тоа било неверојатна резиденција.

„Тогаш живеев во Ужичка, во голема вила од 3.000 метри квадратни, која беше резиденција на кинескиот амбасадор, таму изградив студио и простор за живеење, мојата спална соба беше 250 метри квадратни, само каминот беше шест метри.

Имав и сопствен парк, обезбедување, некои француски новинари беа шокирани, прашуваа кој може да живее од ваква музика во Србија. Еден пријател ми ја даде таа вила да ја користам, бидејќи финансиски му помогнав“.

Во тоа време тој се дружел со група девојки, од 10-12, кои доаѓаа да слушаат музика, да гледаат филмови и да играат игри кај мене.

„Речиси никогаш не ја напуштив таа вила и до ден денес одам во град само три или четири пати годишно“, рече тогаш Мили, „го сакам својот простор и не сакам да ја менувам таа енергија“.

Се испостави дека овие девојки многу зборувале за Мили со нивната пријателка Нина, која тогаш била во Италија, каде што студирала. Во меѓувреме, музичарот морал да се отсели и да се пресели во мало студио од 15 метри квадратни во Дорчол.

„Така ѝ кажаа за мене како цар кој живее во вила на Дедиње, а кога ја сретнав, престојував во трошно студио. Меѓутоа, кога Нина конечно дојде со пријателка, Мили вели дека веднаш знаел дека „тоа е таа“.

„Од моментот кога ја видов, знаев дека еден ден ќе ми биде сопруга. Веќе следниот ден се враќаше во Италија да студира.

Веднаш им реков на моите пријатели: „Денот кога Нина ќе слета, морам да знам.“ Шест месеци подоцна, таа се враќа за Нова година и ја поминуваме вечерта 2004 заедно.

Ѝ кажав дека ќе одиме на вечера утре, а потоа отидовме во кафуле каде што сакав да одам. Таму ја прашав дали има момче, таа рече дека има.

Веднаш ѝ реков: “Види планот е овој: утре сабајле ќе му се јавиш и кажи му дека нема ништо од тебе, дека не е тоа – тоа. Ќе се слушнеме околу пладне, ќе дојдам да те земам и јас и ти никогаш повеќе нема да се разделиме“.

Нејзе ѝ беше смешно, но така беше, тоа ни беше второ видување во животот. Од тогаш до сега го имавме најсовршениот можен брак, да го нацртав немаше да биде така.

Не можев да запознаам поубава и поинтелигентна личност од неа. Таа повторно се врати во Италија шест месеци, а јас живеев во Монако три месеци годишно, каде што одевме заедно со автомобил, веднаш штом таа ќе се вратеше од Италија.

Таму се веривме, а една година подоцна направивме голема свадба. Ќерката Миа е родена во 2006 година, а година и пол подоцна синот Маркус, кои оттогаш се центарот на нашиот универзум“, рече Мили.

Previous articleВучиќ игра шах на пауза во Брисел – Му рекоа дека Роналдо и Меси никогаш не би го достигнале
Next articleГламур во секоја смисла: Најубава ни е Спировска, со посебен повод – грееш со самодоверба (ФОТО)