Home Live До самиот крај беше скаран со синовите и не им остави ништо...

До самиот крај беше скаран со синовите и не им остави ништо во наследство- тажната приказна за легендарниот Тозовац

Во април минатата година, се упокои познатиот српски пејач на народна музика Предраг Живковиќ Тозовац, во Белград на 86-годишна возраст. Тозовац си замина од овој свет во болница откако не се избори со кор она вирусот.

Тозовац е роден на 22 јануари 1936 година во Краљево. Неговиот татко Светозар-Тоза бил познат предвоен хармоникаш по кого го добил прекарот Тозовац.

На хармониката што му ја остави татко му, Тозовац, за да заработи за живот, започна да свири на само 10 години. Покрај хармоника, тој научи да свири и тапани и труба. Заврши средно училиште и студираше економија.

Неговата голема популарност започна на почетокот од 70-тите со неколку фестивалски победи и хитови.

На дочекот на Новата година, на 31.12 2020 година, српскиот пејач и хармоникап Предраг Живковиќ- Тозовац на 84-годишна возраст ја побара за жена својата долгогодишна љубов Мима, која беше помлада од него 20 години.

Тие се решиле да ја официјализираат својата врска по 40 години љубов и заеднички живот, а на церемонијата присуствувале само неколку луѓе, со интимна прослава.

Одеднаш стивна се стиша сето она што од Предраг Живковиќ Тозовац остана во сеќавањата на генерациите во изминатите шест или повеќе децении, колку што траеше неговата блескава кариера.

Неговата песна запре. Тагата се всели во неговиот дом во Белград. Сопругата на Тозовац, со која помина повеќе од четири децении во голема љубов, доби сочувство од пријателите, кумовите, роднините.

– Таа ја прими веста за загубата на нејзиниот сопруг околу 10 часот на 6 април минатаат година, беше скршена – рекоа пријателите на Живковиќ кога новинарите на „Новости“ ги запреа пред портата на трикатната зграда во Булевар каде од неодамна живееја Тозовац и неговата Емилија Мима.

Предраг Жvивковиќ Тозовац беше засекогаш испратен во Алејата на заслужените граѓани на Новите гро-бишта во Белград, каде што не се појавија неговите вонбрачни синови.

Имено, неговиот син Светозар, кој живее во Белград, дојде на испраќањето на неговиот татко, но еден ден по сите, за да не го сврти вниманието на медиумите кон себе. Другиот син, Младен, кој, според изворот, не бил во добри односи со неговиот татко, живее во Америка, но му упати последен поздрав својот татко.

“Замина без последното збогум. Затоа болката е уште поголема, тагата за тебе е бесконечна. Твојот син Младен со своето семејството од Калифорнија”.

Да потсетиме, по загубата на легендарниот пејач, неговите наследници наводно се скарале околу имотот што го оставил зад себе.

Тозовац наводно напишал тестамент веднаш штом дознал дека се заразил со вирусот, па ја препишал куќата во Вождовац и двата стана во Белград на сопругата Емилија и нејзините наследници.

Со нив, за разлика од неговите синови, тој бил многу близок, што предизвика гнев кај неговите синови.

“Тоза никогаш не сакаше да зборува за неговиот приватен живот и децата. Тој не беше во добри односи со неговите синови, имаа некои кавги, по што се оддалечија.

Секој тргна по својот пат, но се слушнаа со неговиот син Светозар, кој е во Белград со него му се јавил дури и кога слушнал дека е болен.

Разговарале уште пред да замине, но тоа не влијаело на одлуката да не му остави ништо од наследството.

Светозар не се појавил на испраќањето за да не да го сврти вниманието кон себе, но положи цвеќе за неговиот татко кога сите се разделија “, изјави неименуван извор.

„Другиот син, оној што живее во Америка, од него нема ни трага ни глас.

Тој дури и не праша за неговиот татко, но тој го контактираше неговиот брат да се распраша за поделбата на имотот од тестаментот напишан од Тозовац.

Тој не беше задоволен кога слушна дека препишал сè на сопругата Мима и нејзините наследници, иако тоа требаше да се очекува. Тој ја сакаше најмногу, тие беа како една душа во две тела “, рече изворот.

Previous articleПејачката Елена отворено го праша сопругот: Дали уште ме сакаш вака?
Next articleСања од брза кујна ја бива за стројник, се покажа јавно на дело, ама прашањето е кога таа ќе се омажи- ова е нејзината љубовна приказна