Home Live Од каде храброста, девојко – Докторка од Србија направи „бум“ во Бразил,...

Од каде храброста, девојко – Докторка од Србија направи „бум“ во Бразил, пред утакмицата (ФОТО)

На 20 ноември, започна Светското фудбалско првенство во Катар оваа година, а на првиот натпревар го скрши мразот домаќинот и репрезентацијата на Еквадор во рамките на групата „А“, известува Агенција Анадолија (АА).

Вкупно 32 репрезентации ќе се натпреваруваат на еден од најголемите спортски настани на планетата.

Светското првенство во Катар започнува на 20 ноември и ќе трае до 18 декември.

Светското првенство во фудбал, Катар 2022 започна! На различни портали можете да го видите комплетниот распоред на натпревари, распоредот на сите натпревари (поделени во распоред и по групи, а особено по денови).

Да потсетиме, Светското првенство се игра прво во осум групи по четири. Во нив секоја репрезентација ќе се одиграат по три натпревари, а во „нокаут“ фазата одат двете најдобри селекции од секоја група.

Статус на Фејсбук опиша една многу интересна случка која се случила пред неколку години на Светското првенство.

„На светско првенство во Русија, 2018. година, Јапонија иако водеше со 2-0, сепак во инфаркт натпревар, во судискиот продолжеток, беше елиминирана од Белгија со 3-2.

И покрај таков болен пораз, играчите ја исчистиле соблекувалната, а навивачите трибините. Колку за споредба, да беше некоја балканска репрезентација, веројатно играчите ќе ја демолираа соблекувалната, а навивачите ќе го запалеа стадионот.

4 години подоцна, на светското првенство во Катар, 2022. годината, во својот прв натпревар, Јапонија со одлична игра и сосема заслужено, го совлада фаворизираниот четирикратен светски шампион, Германија. Навивачите победата ја прославија со чистење на трибините!

Не е за реклама, не е ради реда. Во прашање е домашно воспитување, општа култура, еколошка свест и дефинитивно цивилизација светлосни години пред остатокот од светот !“

Расте температурата во Доха пред почетокот на натпреварот меѓу Србија и Бразил. Маријачи од Мексико налетале на српски навивачи пред почетокот на натпреварот. Еден Србин, облечен во дресот на Тадиќ, беше особено расположен.

Ги извадил доларите и им ги поделил на Мексиканците. Музичарите биле во транс, изгледа не можеле да поверуваат што се случува.

Српските навивачи прават феноменална атмосфера на улиците на Доха, која можете да ја следите во живо на неколку портали.

Видовме многу од утрово во градот. Покрај Маријачи имаше и трубачи! Србите, се разбира, исто така го нанижаа влогот. Време е, така се радува пред натпревар.

Во меѓувреме, докторка од Србија, кој работи како пластичен хирург во Бразил, објави каква била атмосферата таму пред натпреварот од Светското првенство.

На социјалната мрежа ТикТок пред натпреварот помеѓу Србија и Бразил на Светското првенство се појави видео кое ги запали мрежите.

Докторката Тамара Режа, која по потекло е од Србија и работи во болница во Бразил, на своите следбеници им покажа како денеска отишла на работа.

На едно видео таа покажа дека во шкафчето има маица на која пишува „Србија“, а се снимала во огледалото како се завиткува во српското знаме.

Во описот на видеото напишала „Ајде браќа Срби“. Видеото предизвика вистински „бум“ на мрежите, па многумина од Србија коментираа: „Најсилната жена на светот“, „Тамара, ти си вистинскиот амбасадор на Србија“, „Браво, кукла“, „Леле, храбра!”

Тамара набрзо објави уште едно видео на кое се гледа дека истото знаме го закачила во операционата сала. Таа напиша:

„Ме прашуваат дали сум подготвена за натпреварот, јас им велам: „Подготвени за победа““! И ова видео собра многу лајкови.

Previous articleЗаработил многу од песната „Џули“, заминал дома со вреќа пари, девојка му паднала во нecвecт- Даниел Поповиќ раскажа неверојатна приказна
Next articleИлда Шаулиќ проговори како и кога го почувствувала отсуството на татко си Шабан кој ѝ бил голема поддршка