Home Live Трајче Толевски со неа ослободува негативна енергија- со оваа згодна пејачка заборава...

Трајче Толевски со неа ослободува негативна енергија- со оваа згодна пејачка заборава на сите грижи (ФОТО)

Мерак меана е музичка емисија во која се пеат најубавите песни од Македонија и Балканот, а емисијата се емитуваше и сабота и во недела. Водител на емисијата е Трајче Толевски – Мајка од групата „Скопски Боеми“.

Тоа е најпопуларната Тв емисија за народна музика која се емитуваше на Сител ТВ, а многу наши познати ѕвезди од фолк естрадата пееја песни постари, подзаборавени, но и нови популарни, кои се пеат со мерак за душата.

-Драги наши мераклии, со ваша љубов успеавме. Ви благодариме со полно срце за сета љубов, продолжете да не’ следите и се надеваме во најскоро време дека ќе ве израдуваме со ново-снимени емисии!!!“, стоеше во една објава за време на пандемијата на Фејсбук страната на Мерак меана.

Композиторт Борче Нечовски, кога гостуваше во емисијата Магазин на Сител, отворено зборуваше за состојбите на македонската музичка сцена, а зборуваше и за Мерак Меана меѓу другото и за тоа каква според него треба да биде.

-Пазарот си изискува квалитет. Квалиетот ќе биде добро платен, неквалитетот недобро, и ќе има градација. Штом нема градација, кај нас е и првата и втората, и третата и четвртата во едно купче. Истото се случува и во „Мерак меана“.

Секаде се случува истото, и прва и четврта лига на едно купче. Тоа никаде го нема, само овде. Пријателска база. А, пријател ми е Борче, па нема проблем…Извинете што вака звучам, но ова е правата слика“, рече Нечовски.

Сузана Гавазова важи за една од најзгодните фолк пејачки во Македонија, а на социјалните мрежи редовно привлекува внимание со своите фотографии, и таа е една од редовнкте гости кај Трајче во Мерак меана.

Таа во последно време на ѕвезденото небо се истакнува и со своите специфични модни комбинации, а не ретко објавува и фотографии на кои покрај оскудните изданија, можеме да ја видиме и во костими за капење.

Сузана е посветена и грижлива мајка на двете ќерки Емили и Селена кои ги има со сопругот Јасмин кој е по потекло од Босна а заедно живееја во Шведска.

На Трајче за жал му се случила нecpeќa, имено изгорел неговиот објект „Камин кама“, поточно ресторанот во кој многу наи пејачи настапувале. Тој на социјалните мрежи ја објави оваа неубава вест.

Потоа, многу пријатели почнаа да го тешат и да му велат: Мајка, ќе направиш ти поубава кафана. Мајка е инаку прекар на Толевски, според социјалните мрежи може да се заклучи дека таа го викаат пријателите.

– Известување: Ги известуваме сите гости дека поради градежни работи предизвикани како последица од пожарот што го зафати објектот на Камин Кама, објектот нема да биде отворен за гости извесен период.

За повторно отворање навремено ќе бидете известени. Ви благодариме за разбирањето“, напишал Трајче и објавил слики од рестотанот кој е целосно руиниран.

Откако се случи пожарот во рестранот на Трајче Толевски, пријатели на Фејсбук апелираат да му се помогне на овој наш познат музичар.

И покрај она што се случи со неговиот ресторан, Трајче се крена на нозе и продолжи понатаму. Новата слика која ја објави е од изгорениот ресторан, на која тој е со пријател и на него напиша: Оптимизмот се враќа. Одиме до крај. Не сум сам“.

Трајче објави слика токму со Гавазова и со други негови колеги. Сузе го истакнала нејзиното длабоко деколте, а Трајче до сликата напишал: ослбодување на негативна енергија.

Ваква убавица како Сузе сигурно дека му помага на Трајче, а и на другите нејзини пријатели полесно и повесело да им помоне денот.

Previous articleСлавица Ќуктераш пак со поранешниот маж- некогаш бил топ фраер, сега не личи на себе
Next articleЌерката на Гоце Тодоровски, Сашенка, емотивно се присети на Ванчо Петрушевски, ова е досега необјавен спомен од актерската легенда (ФОТО)