Home Live Ова е ќерката на Светлана Бојковиќ, еве кој е нејзиниот татко со...

Ова е ќерката на Светлана Бојковиќ, еве кој е нејзиниот татко со кој Светлана се разведе

Со улогата на симпатизер на Слободан Милошевиќ, познатата актерка Светлана Бојковиќ постигна импресивна улога, а како што тврди, иако приватно беше противник на политиката на поранешниот претседател на СРЈ, немаше проблем да го разбере фанатизмот на ликот што го играше.

Серијата „Семејство“, која зборува за последните 72 часа заеднички живот, пред апсе њето на семејството на поранешниот претседател на СР Југославија, Слободан Милошевиќ, крена голема прашина кај гледачите.

Покрај темите кои многумина се запрашаа за тој период, големо внимание привлекоа и самите актери, кои на оригинален начин ги презентираа историските актери на овој настан.

Иако немаше историска улога, Цеца Бојковиќ маестрално го одигра импресивниот лик на симпатизерот на Милошевиќ, кој всушност е симбол на пензионираното население во тој период.

– Тој го претставува другиот дел што постоеше меѓу народот во голем број, а кој е фасциниран од Слободан Милошевиќ.

Добро е што оваа линија не е занемарена. Оваа улога е прототип на оние луѓе во нацијата, кои го обожаваа Слобо и беа целосно маѓепсани од него – изјави славната актерка за „Блиц“.

Светлана отворено зборуваше и за тоа како го памети тој период од нејзиниот живот кога владееше Милошевиќ и откри дека нејзиниот став не се променил ниту денес. Познато е дека бев на демонс трациите против Слободан и неговата влада.

Секогаш сум се борела за вистината и за добриот начин на живот на нашите граѓани. Мојот став никогаш не се сменил, да се борам за правда и за вистината – истакна Цеца.

Таа додаде дека нејзините лични ставови не се проблем да бидат поврзани со фанатична жена за која Милошевиќ претставува еден вид бог:

– По 50 години глума, се поврзав со разни карактери, така беше и сега, нема за што да се зборува.

Ја играв Елизабета од Англија до Милунка Савиќ, така што тоа е сосема нормално за еден актер и немаше никакви проблеми за мене.

Цеца Бојковиќ не сакаше да го искаже својот став за целата тема на серијата и кој е нејзиниот заклучок, но рече дека најважно е публиката да процени за тоа.

– Публиката на серијата не е едноставна и нема заклучок во една реченица.

Не би сакала да направам личен заклучок, но оставете им на гледачите да размислат по завршувањето на серијата за многу аспекти од тоа време и судбината на Милошевиќ, тоа не е за еднострано гледање – истакна славната актерка.

Катарина Жутиќ, која е најпозната по актерскиот талент, а луѓето ја паметат и по големите достигнувања, откри нов талент. Имено, актерката се испробала во сликарството, а откако видела дека добро и оди, решила да се посвети на оваа уметност.

Таа најчесто оди во викендица во близина на Белград за да има повеќе инспирација и мир за работа. На оваа локација, опкружена со мир и природа, помина и викендот кој е зад нас.

Каја на Инстаграм објави кратко видео на кое покажува како изгледа дворот. Зеленило, овоштарник, фонтана со ѕидови, чврчорење на птици и почист воздух се вистинско парче рај.

– Татко ми дури сакаше да се запише на сликарство, но сепак тргнав по друг пат. Имам неколку негови слики и навистина ги сакам.

Мислам дека овој пат имав време да се посветам на еден дел од мојата креативна личност, па добив некои резултати. Не сакам да звучам претенциозно, не сум сликар – изјави претходно Катарина на Глорија и додала:

– На моите пријатели најмногу им се допаѓа тоа што го работам. Се разбира, не им покажувам неуспешни обиди, туку само дела од кои сум релативно задоволна.

Во принцип, прилично сум строга кон себе и ретко сум задоволна до тој степен што би го споделила со некого, па може да се каже дека од март до денес имам десетина дела на кои не се срамам да им ги покажам други.

Да потсетиме дека актерката Катарина Жутиќ често зборува за своето семејство, особено кога е во прашање врската со нејзината мајка Светлана Бојковиќ. Сепак, малкумина се сеќаваат кој бил нејзиниот татко.

Светлана ја доби Катарина од бракот со Милош Жутиќ од кој подоцна се разведе. Самиот Милош беше одличен актер кој се појавуваше во популарните актерски остварувања како „Балкан експрес 2“, „Венец на Петрија“ и „Камионџии“.

Previous articleВторник и петок ела влези во автобус од пензионери- треба да им се даде секој ден, заслужиле: Познатата новинарка раскажа случка од јавен превоз
Next articleБиба Додева ја пее Калеш Анѓо среде Загреб- ќе се сели ли нашата пејачка во Хрватска кај мажот? (ВИДЕО)