Home Live Oбожавателка искрено кажа каква е Ана Бекута, поврзано е со Мрка и...

Oбожавателка искрено кажа каква е Ана Бекута, поврзано е со Мрка и неговото заминување

Високиот функционер на Социјалистичката партија на Србија, популарен политичар меѓу естрадните ѕвезди, Милутин Мркоњиќ се упокои пред точно 1 година, на 80-годишна возраст во Белград, во Институтот за кардиоваскуларни болести „Дедиње“.

Мрка во една прилика раскажа дека најубавите години од животот ги поминал со пејачката Ана Бекута, но откри и каква била нивната прва средба.

„Единствена од шоуто што не ја знаев е Ана. Се запознавме на концертот на Шабан Шаулиќ, таа дојде и го зеде микрофонот.

Прашав која е оваа жена, ми рекоа дека е Ана Бекута. Не ја препознав, претходно ја имав видено на телевизија, но не знаев дека изгледа така.

Таа дојде на сцената, испеа две песни, јас ги платив тие две песни, тоа не беше мала цена. И ја ставив раката околу половината, а таа ми рече: „Тргај ја раката, ти си оженет човек“, а јас ѝ реков: „Врати ми ги тогаш парите“, изјави Мркоњиќ во една емисија.

„Навистина тоа му го кажав кога го видов венчалниот прстен на десната рака, кој подоцна го извади и ми го објасни својот статус“, додаде таа.

Нашата приказна е инспиративна и им ја враќа вербата во љубовта на многумина. Едноставно се предадов и реков нека Бог прати што мисли дека ми треба.

Да не ја губиме надежта без разлика на несреќи и бродоломи. Вистинскиот човек се појавува кога си подготвен за тоа, кога се сакаш себеси. Навистина чекав, првата половина од мојот живот помина во потрага.

Кога се запознавме, јас имав 52 години, тој скоро 70. Но, да се сретневме порано, можеби немаше да се препознаеме. Не знаеме што е љубов во нашите дваесетти и триесетти.

Ја разбираме само подоцна, кога со мудрост и искуство на нивно место се ставаат одредени вредности“, истакна тогаш Ана.

Ана Бекута го одбележа заминувањето на нејзината најголема љубов Мрка кој си замина пред точно една година на 27 ноември.

„Помина една година од мојот личен крај на светот. Сè уште не се помирив со фактот дека чекорот во ходникот не е твој, и дека повикот на телефон не е твој и дека копнежливиот поглед од првиот ред во публиката не е твој.

Сепак, избирам да го славам твојот живот почесто отколку да очајувам. Се радувам и на секое возење по обиколницата што ќе го носи твоето име.

Затоа што патиштата не се само поаѓања и патувања. Патиштата се патиштата кон дома, враќањето во домовите и семејствата.

Ти благодарим за безброј чиновите на љубов, ти благодарам што скоро секој ден ми приоѓа некој на кого си помогнал и му го променил животот.

Ти благодарам што никогаш не се пофали со тоа. Ти благодарам што сите што те запознале, те паметат како добра личност. Некогаш те сакав затоа што никогаш, ни трошка не ме повреди.

Денес те сакам уште повеќе, затоа што никогаш намерно не си повредил ниту една личност на овој свет. Сега живеам од сеќавањата и гордоста.

Спиј мирно во вечноста што сте ја заработи секој ден во твојот неверојатен живот. Те сакам, Ана.“

На истата објава, коментираше извесна Вера која ја опиша каква е навистина пејачката:

„Драга Ана!!! Не знам дали сте свесна колку луѓе ве сакаа вас и господинот Мркоњиќ уште повеќе поради вашата љубов.

Вашата искрена љубов, која ја славите и по неговото заминување, зборува за убавината на вашата душа и за величественоста на вашата личност.

Ви благодарам од сѐ срце за секоја песна и елеганција во сѐ.“

Previous articleКалиопи пред Васил Зафирчев раскажа зошто се омажила за Ромео Грил
Next articleПознатиот пејач од „Лексингтон бенд“ поминува низ тежок период – со сопругата имаат надеж за нивната ќерка