Home Live Познатиот пејач од „Лексингтон бенд“ поминува низ тежок период – со сопругата...

Познатиот пејач од „Лексингтон бенд“ поминува низ тежок период – со сопругата имаат надеж за нивната ќерка

Бојан Васковиќ, фронтменот на „Лексингтон бенд“, пред половина месец стана татко на девојче, кое го доби со неговата сопруга Александра во Белград.

Наместо со радост да го прослават раѓањето на третото дете, за Бојан и Александра следеа денови на грижа и вознемиреност, со оглед на тоа дека бебето морало да оди на опе рација поради вродена срцева мана.

По тој повод, Александра Васковиќ, 10 дена по породувањето се огласи на социјалните мрежи и ги замоли сите за разбирање и поддршка.

„Драги мои, најпрво сакам да ви се заблагодарам за прекрасните честитки и убави желби за раѓањето на нашата ќерка Хелена, чувствувам потреба да ви се обратам, бидејќи бевте со мене во текот на целата бременост.

Дојде време да го споделам она што на некој начин го навестував, а тоа е дека и по породувањето нè очекува период на неизвесност и големи предизвици.

Имено, на сред бременост, како дел од редовните прегледи, беше откриено дека нашето бебе има вродена срцева мана која ќе мора хирур шки да се коригира во првите недели од животот на бебето.

Справувањето со тоа откривање беше трауматично само по себе, но решивме да му дадеме шанса на животот, а јас ја продолжив бременоста, обидувајќи се да го носам тоа со радост и верба во најпозитивен можен исход.

И навистина освен тоа сознание, сѐ беше во најдобар ред до самиот крај, завршувајќи со раѓањето, кое е најубавото искуство на породување досега, но за тоа во друга прилика“, напишала сопругата на Бојан, а потоа изјавила дека нивната ќерка е опери рана.

„Сега ни претстои најтешкиот период од нашите животи додека чекаме нашата храбра ќерка да ја добие најважната животна битка.

Таа беше опери рана, е во процес на закрепнување и сè што имаме сега е молитва и трпение. Во периодот што следи, нема да се рекламираме, ниту да одговараме на пораките.

Сите наши мисли и енергија се насочени кон неа и нашето семејство. Ви благодариме за поддршката и разбирањето“, рече Александра.

Пејачот и неговата поубава половина ги имаат постарата ќерка Анџелина (7) и синот Михајло (3), а пред седум години поминаа и низ тежок период, бидејќи Анџелина се роди предвреме, во шестиот месец од бременоста.

„Проблемот со сите деца кои се родени предвреме е тоа што нивните бели дробови не се развиваат целосно. Некои деца имаа хемор агии во мозо кот, некои деца имаат бронхоплумална дисплазија, таа конкретно го имаше тоа, но фала богу што преживеа.

Многу е ризично кога децата се раѓаат. Велат дека шансите за преживување се 50:50, врз основа на некои статистики. Но фала богу нашата неонатологија е една од најдобрите во светот.

Навистина беа посветени доктори, благодарение на нивната борба и на самите деца конкретно во овој случајот со мојата Анџелина.

Таа ги надмина сите тие неволји и излезе без ниту еден проблем. Такви се проблемите, докторите директно ви кажуваат сѐ, не смеат да го завиткаат во поклони.

Сѐ ќе ти каже нешто што е точно и што не е точно, мора да ја кажат точната и конкретната ситуација. Еден ден доаѓаш и ти кажуваат некоја убава вест, а следниот ден доаѓаш и ти велат:

„Се предава.“ Тоа е. Многу стресно за сите родители, но се преживува, кога ќе поминат годините, малку и го забораваш тоа, малку се потиснува кога ќе се сетам на тоа, чувствувам тежина во стомакот, со оглед на тоа дека беше навистина тешко“, изјави неодамна Бојан.

Previous articleOбожавателка искрено кажа каква е Ана Бекута, поврзано е со Мрка и неговото заминување
Next articleГоран Алачки и Марина со убави вести: Ја крстивме Нина (ФОТО)