Home Live Ана Бекута: Како не ви е cpaм, сега ќе ви кажам дали...

Ана Бекута: Како не ви е cpaм, сега ќе ви кажам дали Мрка ми го препиша имотот

Пејачката Ана Бекута во една прилика истакна дека и таа, како и многу жени, била меѓу оние на кои другите сакале да ѝ го изберат патот на животот. Сепак, таа, како и многу други жени со својата храброст и сила, успеала во тоа што е денес.

– На секоја жена во Србија некој се обиде да го ѝ избере патот. Многу од нив ја сменија историјата. Mногумина од нив имаат големи успеси, жртви, револуции – започна Бекута.

Како и да е, овој ден особено го посветувам на жени за кои никогаш не сме чуле, но кои беа доволно силни да ги променат своите животи и да одбијат да го земат она што некој друг го избра за нив – напиша Ана.

На оваа фотографија е девојка која исто така сакаше да избере свој пат. Нејзиното име е Нада Полиќ и по неколку децении откако е направена оваа фотографија, таа дефинитивно не стана она што го предвидуваа лошите луѓе.

Од првото појавување, Ана Бекута важи за една од најдобрите пејачки на Балканот, но и некој што ретко зборува за нејзиниот приватен живот. Таа беше во долга врска со Мрка, кој се упокои пред 1 година.

Милутин Мркоњиќ е роден на 23 мај 1942 година во Белград, а дипломирал на Градежниот факултет на отсекот патишта, аеродроми и железници.

Од 2008 до 2012 година беше министер за инфраструктура, а од јули 2012 до август 2013 година министер за транспорт, по што продолжи да ја извршува функцијата заменик на СЈО во Собранието на Србија. Добитник е на многу државни, општествени и професионални награди.

Една година по упокојувањето на политичарот Милутин Мркоњиќ, неговата пејачка и партнерка Ана Бекута откри кому му е оставен имотот што го поседува.

Имено, Ана се огласи на својот Инстаграм профил и откри дека светот ѝ се распаѓа во последната година, а многу луѓе зборуваат за неа и за имотот на Милутин.

– Додека мојот свет се уриваше во последната година, многумина разговараа за мојот и имотот на Милутин.

Понекогаш беше тешко да се прочита и свари сѐ што се пишува. Како да сум сиромашна жена, а не жена која работи, стекнува и создава во последните 40 години.

Можеби ви е незамисливо, но јас заработив повеќе од Милутин. Вложував мудро и живеев подеднакво и пред него, со него и по него.

Она што го имаше Милутин остана на вистинскиот наследник, а јас немам ништо против тоа и никогаш немав ништо – започна Ана, откривајќи дека немало тестамент.

– Нема тестамент и нема сапуници создадени од медиумите. Животот го живеевме во хармонија и договор. Не е ваша работа. Нашето беше наша работа. Никогаш не ме интересираа пари – од едноставна причина што имав свои.

Во периодот кога го запознав Милутин ми требаше само љубов, топлина и внимание. Го добив тоа и до крајот на неговиот живот живеевме во таа топлина, љубов и внимание.

Тажно е да се види колку им е неверојатно на некои луѓе што постојат жени, кои што заработуваат, создаваат и стекнуваат сами, без помош на маж.

Ако нешто такво е неверојатно во 21 век, ние како народ имаме сериозен проблем. Посакувам сите девојки да најдат љубов каква што ја најдов во Милутин. Грижете се за парите сами. Толку е послатко – заврши Ана.

Инаку, неодамна во Алејата на заслужните граѓани се одржа едногодишна панихида во чест на политичарот Милутин Мркоњиќ.

– Најдраг мој, помина една година откако светот е посиромашен за еден од нас. Бевме осиромашени за стотици мали знаци на внимание, за големи и мали добри дела, за смеа и шеги, за поддршката што ја даваше на сите што ги сакаше.

Сепак, илјадници знаци на внимание, илјадници мали и големи дела на љубов, мостови кои нè поврзуваат и мудроста што не научи останаа зад тебе.

Почивај во вечноста и мирот кој си го заработувал секој ден од животот. Засекогаш твои, Ана, Игор, Бане и Соња – стои во некрологот.

Previous articleДедо Пимен го објави ТИПИКОТ за Божиќниот пост – еве што се јаде ден по ден (ФОТО)
Next articleКристина Димитри се пожали и кажа што ѝ се случува: Не може едно снимање да помине нормално