Home Live Сопругата на Маринко Роквиќ, Славица сите ја знаат, а ова е Мила,...

Сопругата на Маринко Роквиќ, Славица сите ја знаат, а ова е Мила, мајката на неговиот вонбрачен син Дарио (ФОТО)

Пејачката Неда Украден за време на гостувањето на една телевизија откри детали за конфликтот со нејзиниот колега Маринко Роквиќ кој за жал веќе не е меѓу нас.

Во емисијата беше објавена и позната снимка од помирувањето на Маринко Роквиќ и популарната пејачка, кои дотогаш не разговараа 10 години.

– Имаше инци-дент меѓу мене и Маринко што не можев да му простам. За мене беше прилично шокан-тно, што бев многу лутa.

Мислев дека ќе се извини, но тој не, па плачев цела ноќ. Сосема непотребен беше тој цел чин на нервоза. Не би билa шокиранa, бидејќи многу го сакам неговото семејство и неговите синови.

И така, ние не разговаравме 10 години, всушност секој си ја вршеше својата работа. И така мојот зет имаше идеја да не смири за мојот роденден, и така, успеа во тоа.

– Маринко знае колку го сакам и колку тој ме сака и почитува, и секој понекогаш добива жолта минута, сето тоа се заборава – кажа Неда додека Маринко беше жив.

Таа се осврнала и на честитката на Маринко, која ја доби точно на полноќ за нејзиниот роденден. „Му се јавив следниот ден и му отпеав песна, му испратив видео порака“, рече Неда.

Познатиот пејач Маринко Роквиќ од овој свет си замина на 6 ноември минатата година, а најблиските се собраа на Нова Бежанија за последен пат да се простат од легендата на народната музика.

Маринко зад себе остави три сина – Дарио, Никола и Марко, од кои едниот не се појави со оглед на тоа што живее во Канада. За време на церемонијата, Никола одржа трог-ателен говор, па се рас-плака додека ги читаше зборовите што му ги посвети на својот татко.

“Ти знаеше сè, а да не зборуваме за знаењето и вештините на пеењето. Откако физички не остави, само сфатив каков пејач си и каква е твојата кариера.

Тешко беше да се донесат реални проценки кога ќе пораснеш покрај таквов пејачк, но сега кристално јасно знам дека си еден од најдобрите пејачи на народна музика што прошетале на нашите простори…

Ветувам дека ќе го чуваме аманетот и ќе ги негуваме твоите доблести. Ако бидеме пола од тебе, мислам дека сме направиле нешто. Внуците прашуваат каде си, Деспот вети дека ќе најде лек против заминувањето во вечноста, Леона не се грижи, вели дедо ѝ е со Амин.

Твојот брат Душан, отсекогаш сте биле еден за друг, ги штити своите, тој е многу тажно, но вети дека ќе го следи твојот пат на храброст и херојство.

Ти остана вистински господин, се победи себеси, си замина и на крајот ја победи вечноста. Верувам дека ќе останеш запишан во вечноста“, рече низ сол-зи Никола Роквиќ на испраќањето.

Фолк-пејачот инаку бил силен и подготвен да се справи со сите неволи во животот, па сопругата и синовите ја почитувале неговата одлука и никому не кажале за болеста.

Маринко не сакал да оди на лекување во болница, туку цело време лежел во семејниот дом, а за него се грижела сопругата Славица, која инаку е медицински работник.

Упкоениот пејач Маринко Роквиќ се гордееше со своите синови, а за разлика од многумина, го призна вонбрачниот син Дарио и имаа одлични односи. Сите ја знаат сопругата на Маринко, Славица, мајка на Никола и Марко, а со пејачот беше до неговиот последен ден.

Меѓутоа, мајката на неговиот вонбрачен син не и е позната на јавноста, а таа била и голема љубов на покојниот пејач.

Нејзиното име е Мила, имала романса со Роквиќ пред повеќе од 30 години и секогаш била пристојна, а Дарио често на својот Инстаграм профил истакнува колкава поддршка има во животот.

Previous articleЏаро- му организирав свадба на веќе оженет човек, ама кога ме фати неговата вистинска жена… (ВИДЕО)
Next articleЕлена и Ламбе повторно заедно, овој пат и Антониа Гиговска е во приказната (ФОТО)