Home Live Вечниот Ју ерген кој се ожени со 24 години помлада жена го...

Вечниот Ју ерген кој се ожени со 24 години помлада жена го направи ова за Македонија- да се наежиш (ВИДЕО)

Познатиот Дражен Жериќ Жера од групата Црвне Јабука редеше хит по хит. Тој беше на врвот на југословенската музичка сцена. Илјадници жени го обожаваа.

Успехот и популарноста не му избегаа, но тој вешто „бегаше“ од бракот со години. Додека не ја запозна Барбара.

Тој се уште настапува со „Црвена јабука“, но неговиот состав се менува, пред неколку недели бендот остана без тапанарот Дарко Јелчиќ – Цуња (тој ја објави веста на Фејсбук, тврдејќи дека е исфрлен од групата).

Пресвртите се неизбежни кога станува збор за големите бендови. За жал, траге диите не го заобиколија „јаболкото“.

Пред извесно време, Жера за „Блиц“ раскажа како ја поднел загубата на двајца членови, бас -гитаристот Аљоша Буха и тогашниот пејач Дражен Ричл, кои засекогаш си заминаа во сооб раќајна несреќа во 1986 година пред концертот во Мостар.

“Кога на човек му се случува такво нешто, тој има чувство дека е во вселената. Тој не е ниту на земја, ниту на небо.

Тоа е еден вид болка што ве држи долго време. Потоа снимив запис во Сплит и им пеевме песни на двајцата. Не сакавме да свириме понатаму, но писмата од обожавателите стигаа до „Југотон“, па повторно се вративме“, изјави Жера.

Инаку, Жера и Барбара Тие се запознале во 2007 година во едно кафуле во Трпањ, каде што таа работела како келнерка, и каде честопати тој одел затоа што изнајмил стан во истата зграда тоа лето. Тоа лето е судбиунско за Жериќ.

“Кога луѓето велат дека постарите момци планираат да запознаат помлада девојка, тоа не е вистина: мојата беше непланирана.

Веќе престанав да верувам дека ќе ја најдам вистинската личност, а таа се појави кога најмалку се надевав.

Но, тоа не беше два месеци подоцна, кога дознав дека е 24 години помлада од мене!

Таа се родила кога јас ги пеев најголените хитови на Црвена Јабука, „То ми ради“, „Зову нас улице“. Јас пеев по турнеи низ цела Југославија, а таа тогаш била уште бебе. Животот е непредвидлив“, изјави Жера.

Почна непланирано и доведе до венчавка во 2008 година. Жера и Барбара наскоро станаа родители на близначки. И додека Дражен пееше и како што пее и денес: „Ветерот не може да се врзе, само љубовта помага“, убавата бринета го врза со љубов.

Во 2012 година, славниот музичар од Сараево и неговата сопруга донесоа одлука од Загреб да се преселат во Пеeљешац со своите деца, каде што тој купи стан. Сепак, тие се вратија во Загреб неколку години подоцна.

Дражен е многу посветен сопруг и татко. Вели дека ќерките му се иницијатор, но и дека нема да му пречи ако одлучат да пеат.

Сега, тој е сопственик на бар во Загреб, а тој и понатау настапува со групата. Жериќ има 57 години, неговата жена 33, а близначките Петра и Мареа 12.

Во неговиот случај, важи народната дека никогаш не е доцна, а вистинската љубов, годините не ги брои.

Сега, групата „Црвена јабука“ и поранешниот вечен ерген направија нешто убаво за Македонија. Ја препејаа песната „Ако умр ам, ил загинам“ од Јонче Христовски во нивна верзија, како благодарница за Македонија која секогаш со убаво го пречекѕвакла Дражен и неговата група.

Видеото од оваа песна во која Црвена јабука ја препеала легендарната приказна на Јонче Христовски, можете да го видите ТУКА. 

Previous articleМаријана од Австралија напиша емотивна благодарница, раскажа кој е секогаш до неа и ѝ дава љубов (ФОТО)
Next articleОвој луксуз го остави згодната сопруга на Јордан Митев- ја напушти Австралија и се врати во Македонија- еве како ја покажува нејзината љубов кон саканиот (ФОТО)