Home Live Имам 34 години и откако станав мајка имам болно краток фитиљ и...

Имам 34 години и откако станав мајка имам болно краток фитиљ и срам ми е да кажам дека ги изгубив нервите

Психотерапевтката Ана Матур се обиде да остане смирена додека се соочи со бебе кое вреска и мало дете кое одби да седи во количка.

Нејзиниот гнев се зголемил и откако длабоко дишела и се обидела да изброи до десет. И тогаш тој кулминирал и Ана ја фрли играчката на подот, која се скрши. Иако и тогаш не го почувствува олеснувањето, по кое копнееше.

-Ме зафати поплава од срам, а детето уште повеќе почна да вреска кога виде дека намерно му ја скршив играчката“, вели Ана.

Секој родител со мали деца ќе ја разбере фрустрацијата на Ана. Сепак, чувствата предизвикани од нејзиниот испад беа толку моќни што ја наведоа да ја промени својата практика и да се фокусира главно на работата со мајките, помагајќи им да се движат во слични ситуации.

„Тој момент ме отрезни и ме исплаши како никој друг“, вели Ана.

Ана сега со задоволство зборува за исцрпеноста од родителството, постпородилната депре сија и незадоволството што многу жени го чувствуваат поради драстичните промени во нивните животи и тела по породувањето.

Сепак, секое спомнување на гнев — губење контрола пред своите деца — сѐ уште се смета за невообичаено.

„Почнав да го истражувам мајчинскиот гнев откако редовно се наоѓав на точката на вриење, не можејќи да го спречам мојот гнев да избувнува на начини што ме вознемируваа.

Имам 34 години и откако станав мајка имам болно краток фитиљ и срам ми е да кажам дека ги изгубив нервите. Пред да имам деца, се сметав себеси за опуштена, но речиси без да знам, поминав низ драматична промена на личноста.

Стресот и незадоволството се развиваат со текот на времето, каде што нервниот систем е хронично под стрес. Ако не се контролира, ќе се случи предизвикувачки настан што го надминува нашиот праг на емоционална толеранција – тогаш гневот ќе завладее.

Многу мајки силно се критикуваат себеси, мислат дека не успеваат или дека се лоши затоа што ги изгубиле нервите.

Не верувам дека жената наеднаш станува лоша мајка затоа што ги изгубила нервите, но испади се јасен фидбек дека треба да се преиспита животот во корист на нив и нивните деца.

Фото: Инстаграм Принтскрин
Учењето емоционални алатки за управување со гневот е вештина што секој може да ја развие“, додава Ана.

Прво, чувствувајте сочувство за себе наместо да се етикетирате како лоша личност. Потоа разговарајте за вашите чувства со некој на кој му верувате.

Конечно, идентификувајте што чувствувате и што ви недостасува. Ако вашиот гнев е симптом на преоптоварување, како можете да го промените тој проблем?

Друга нова студија, од Универзитетот во Викторија во Канада, покажа дека мајчинскиот гнев може да се ублажи ако жените ги намалат своите високи очекувања од себе и се откажат од идејата за совршенство.

Заклучено е и дека поддршката од партнерот, семејството или пријателите е од витално значење за да се спречат лути испади, пишува „Дејли Мејл“.

Фото: Инстаграм Принтскрин
Previous articleБрена за 12 часа стана најголема ѕвезда: Нејзината мода со ананас во хулахопки е чиста уметност (ВИДЕО)
Next articleРомантичен сопруг- еве што направи Марјан Коцев за својата Билјана и како ја нарече (ФОТО)