Home Live Мицкоски со сопругата во опуштено издание, ретко го гледаме вакa (ФОТО)

Мицкоски со сопругата во опуштено издание, ретко го гледаме вакa (ФОТО)

Сопругата на Христијан, Рози Мицкоска, која по професија е професорка по македонски јазик во гимназијата „Орце Николов“ во една прилика раскажа како е да се биде жена на политичар.

Таа е родена струмичанка, а во Скопје живее од 1996 година кога дошла и се запишала на студии. Со нејзиниот сопруг Христијан заедно се уште од студентските денови, а во брачните води запловиле во 2005 година.

Нејзините соседи велат дека Рози, иако нејзиниот сопруг е лидер на најголемата партија, е останата ,,на земја”. Таа често може да се види во локалните маркети во населбата Влае, каде што живее семејството Мицкоски.

Таа е позитивна, харизматична личност, која без нималку возгордеаност застанува на муабет со секого кој ќе ја поздрави.

Инаку, Рози наскоро ја чека полни раце работа. Во нејзиното семејство покрај Бадник слават и именден на нејзиниот сопруг, кога традиционално, со погача која е месена дома одат во соборниот храм да кршат лепче.

Како што таа самата во една пригода за „Вечер“ изјави, јануари е месец на нејзиното семејство. Покрај Бадник и именденот на нејзиниот сопруг, тие на 20 јануари го слават Свети Јован, именденот на постариот син, а на 30 – ти – Свети Антониј, кога е именденот на помладиот син.

Таа е родена струмичанка, а во Скопје е од 1996 година, кога дошла да студира, па го засакала градот и сега во него се чувствува убаво.

Со Христијан се заедно уште од студентските денови, а врската ја крунисале со брак во 2005 година.

-Се омажив за инженер, магистер на Машински факултет. Сега живеам со професор на Машинскиот факултет и политичар.

Иако е огромен предизвик, се надевам дека успешно се снаоѓам во таа улога. Сега, како жена на политичар не ми е потешко од претходно, има повеќе обврски, но секако и повеќе предизвици, вели Мицкоска и додава дека нејзиниот сопруг во она што го работи, ја има целата нејзина поддршка.

Од друга страна, познато е дека Христијан и градоначалникот на Кисела Вода, Орце се добри пријатели. Орце Ѓорѓиевски во една прилика за „Метаболизам.мк“ си ја пофали сопругата и  раскажа каков е приватно.

-Орце е семеен човек, сопруг на Мартина, татко на Ведран. Другар кој ден денес негува и одржува другарства од детството и младоста.

Орце е дете родено и израснато во н. Драчево, а понатаму семејниот живот го продолжува во н. Расадник во Кисела Вода. Израснат во религиозно семејство, а во сите предизвици низ животот вербата кон Бога само ми се зајакнала.

Поради неа се изгради во хуман човек кој од срце сака и чувствува среќа кога помага. Орце е човек кој професионално е дисциплиниран, строг кон себе и работните задачи, а приватно може нескромно да се пофали како еден од најголемите шегаџии во друштвото.

Орце е човек кој е расипувач на забави во случај ако сакаш да консумираш алкохол или сакаш да играш на музика во диско, затоа што ни едното ни другото не му претставува задоволство и во неговиот живот како возрасен човек тоа му е комплетно изма чување (хахаха).

Орце е веќе изградена личност со ставови и вредности, човек на кој најмногу му значи семејството и кој за цел во животот му е да биде добар пример за неговото дете.

Добро е, мислам дека е успешно совладан предизвикот: зборување за себе во трето лице хаха“, рече тој.

-Он е срце на тато (се смее). Со сопругата на почетокот го потценивме зошто сметавме дека е многу мал и нема потреба сега да го оптеретуваме со информации и на некој начин да го заштитиме од секој притисок.

Ведран е во години кога се разбира но на таа возраст децата знаат поинаку да ги толкуваат работите. Нашата грижа траеше дури четири дена (се смее) знаете, Ведран е бистро дете кое веднаш сфати дека нешто различно се случува.

Синоќа, на јубилејниот концерт на групата ДНК, присуствуваа Орце со сопругата, Тимчо Муцунски, Христијан и Рози Мицковски, како и Бобан Стефковски. Помеѓу предните редови , политичарите уживаа во спектакуларниот настан што го направија Панчо и Андреј.

Орце, го одбележа овој момент со прекрасна фотографија, а меѓу тоа што го пофали дуото, кажа по нешто и за неговите пријатели кои беа со него.

-20 години ДНК, приближно толку години мои искрени пријатели.

Момци, нека ви е честит јубилејот, да имате уште многу концерти, фанови и песни со кои ќе продолжите да оставате траг во македонската музика! Чест е да бидеме ваши гости.

На фотографијата може да се види дека Мицкоски е најлежерно облечен, во маичка по кратки ракави и стои покрај сопругата Рози.

Previous articleНа среде интервју, Лила јавно, пред камера го бакна познатиот пејач (ВИДЕО)
Next articleЗатоа сите ја сакаат: Гоца Тржан кажа дали има нешто пластично на нејзе и дека сака да остари како убава госпоѓа