Home Live Еве како живее Драгана, ќерката на Свето Јаневски – на увце ѝ...

Еве како живее Драгана, ќерката на Свето Јаневски – на увце ѝ свиреше овој познат музичар (ФОТО)

Драгана Јаневскa е многу успешна бизнисменка која успеа да си го најде „местото под сонцето“ и да стане признат експерт во областа на односите со јавноста“, објави во една прилика српскиот портал wannabemagazine.com.

За Драгана се знае дека му е ќерка на бизнисменот Свето Јаневски, а му е поранешна сопруга на пејачот Дарји Гелев- Брејк, кој исто така си води свој бизнис, со медиуми.

Таа е директор на компанија во Скопје, додека нејзината љубов кон овој бизнис одлично се вклопува со љубовта кон виното „Тиквеш“, кое е во сопственост на нејзиното семејство.

Освен што е една од најуспешните деловни дами на овие простори, Драгана е позната и како вистинска трендсетерка, па ја искористивме можноста да поразговараме со неа за нејзината работа, љубовта кон виното, но и за модата и сите тие ситници. кои го прават нејзиниот живот поисполнет, стои во ова интервју.

-Се сметам за исклучително емотивна личност и овие емоции често ме водат низ животот. Велат дека не е паметно, но никогаш не сум сакал да бидам како сите други.

Јас сум голем романтичар и уживам во добра книга, стари филмови и француски шансони. Мојот најголем успех во животот е мојот син Марко, кој е и мојата најголема поддршка во животот.

Јас сум фер и сакам луѓе кои шират позитивна енергија. Со чаша вино и во друштво на креативни луѓе, животот може да биде магичен. Да се ​​биде креативен и комуникативен е мој императив и затоа го избрав ПР-от како професија.

-Имав среќа да пораснам покрај човек со голема визија, неуморен дух и човек кој ги остварува своите соништа. Токму татко ми, чии погледи се насочени кон иднината, ја претвори пропаднатата винарија „Тиквеш“ во една од најуспешните винарии во регионот и пошироко.

Покрај татко ми и постариот брат кои ја водат винаријата, ги запознав и привлечноста на виното и задоволството во него. Знаете што велат, виното не се пие, се ужива. Виното е пијалок што ги буди сите ваши сетила.

Имајќи го предвид дека со 16 години ја напуштив мојата земја за да студирам во странство, таа врска остана некако силна. Каде и да бев повеќе од неколку дена, ќе ја почувствував таа носталгија.

Скопје е мојот роден град и во таа смисла нема конкуренција. Тоа е град, пред се, на добри луѓе, одлична гастрономија и позитивна енергија. Од друга страна, Белград е град во кој уживам да доаѓам.

Работата и пријателите ме врзуваат за неа и го сметам за мој втор дом. Ме освои со неговиот космополитски дух, добрата забава и менталитетот сличен на нашиот.

Лондон е градот во кој се роди мојот син и затоа ме врзуваат само позитивни емоции. Таму студирав и таму го поминав најголемиот дел од мојот живот.

Истанбул, пак, ме освои првиот пат кога го посетив. Таа мешавина на исток и запад е нешто што може да се најде само таму, синергија што фасцинира.

Париз, што да се каже за Париз?! Магично место кое е секогаш добра идеја…c’est si bonne! Што се однесува до дестинацијата што не ја посетив, таа повторно е поврзана со Франција.

Моја желба е да ја посетам Прованса за време на бербата на лаванда“, кажала Јаневска во интервјуто за wannabemagazine.com

-Би рекла дека модата и виното се тесно поврзани. Префинетоста на модата и винската естетика се комплементарни. Оној кој ужива во оваа естетика води високо стилизиран живот.

Јас лично верувам дека мојот однос кон модата и префинетиот вкус го наследив од мајка ми. Кога станува збор за домашната модна сцена, би ги истакнала македонските дизајнери Јована Филиповиќ и Бобан Илијевски, а што се однесува до српската сцена дефинитивно Дарко Костиќ.

Кога станува збор за странски дизајнери, уживам да ги носам Стела Макартни, Том Форд и Александар Ванг“; додела Јаневска.

Коки Јанков, познатиот виолинист од дуото Дуле и Коки објавил стори на Инста, тоест реобјавил од Драгана Јаневска, која уживала во неговата музика, додека и свирел на увце.

Ако го погледнете профилот на Инстаграм на Јаневска, се гледа дека таа навистина е жена со стил и знае да си ужива во животот и во добрите патувања, а еден доказ е оваа вечер, кога се опуштила и си уживала и во виолината на Коки кој свирел пријатна мелодија.

Previous articleЈа паметите ли пејачката Туна- еве како изгледа денес, откако роди две деца, не би ја препознале ваква (ФОТО)
Next articleАгнеса го препорача шеф Марк, дали за нејзе важи правилото: „Слатка си кога се лутиш“