Home Uncategorized Наставник од Подгорица, ги учи своите ученици како да пеглаат и пржат...

Наставник од Подгорица, ги учи своите ученици како да пеглаат и пржат палачинки

Сава Ковачевиќ, наставник од Подгорица во училиптето „Октоих“, не губи време на часовите и практично го искористува секој момент да ги научи децата на основните домашни обврски.

Кога ги усовршуваат буквите и бројките, неговите ученици учат како сами да ги пеглаат своите работи, да прават палачинки и да вршат многу други домашни работи.

За овој воспитувач, студентите не се само имиња во дневникот – тој сака од нив да создаде вредни и паметни, млади луѓе кои ќе бидат независни.

Регионот го сврте вниманието кон оваа необична, но за пофалба едукација откако на Фејсбук страницата на основното училиште „Октоих“ од Подгорица се појавија слики на кои може да се видат ученици од второ одделение како учат да пеглаат кошули, панталони и маици со помош на наставникот, преку забава и смеа.

Откако ќе се испеглаат алиштата, децата вежбаа како правилно да се диплат, како што можете да видите на сликите.

Овој учител веќе има освоено бројни награди за неговата посветеност на работата. Сава е добитник на награда од Фондот за квалитет и таленти, како и признание од регионалното здружение „Најдобри учители на поранешна Југославија“, а по повод добивањето на ова признание даде интервју и за „Дан“ од Подгорица.

– Суштината на нашата работа е ученикот да биде во центарот на наставниот процес и да го постигнува максимумот, а ние сме тие кои ќе ги обезбедиме тие услови и секој од нив може максимално да се изрази.

Не ги дисциплинирам, туку се трудам да ги научам да се самодисциплинираат. Тие мора да бидат свесни што нивното однесување може да значи за другите и колку тоа може да влијае на другите и на самиот процес на учење.

Ние (работниците во образованието) сме тие што ја создаваме сликата и интегритетот на општеството. За секој од нас да се претставува себеси, но и образовниот систем во Црна Гора – рече Саво во една прилика.

На објавата на официјалната страна на основното училиште беа објавени слики од учител Саво:

-Редот во куќата е заедничка задача! Вчера, студентите на V-2 имаа работилница за практични работни вештини за време на часот во заедницата на одделенијата.

Учениците преку вежбање и дружење стекнаа нови знаења, а крајната цел беше да се оспособат за домашните обврски.

Наставникот Сава заслужува секаква пофалба за идејата за овој начин на подготовка на децата за нивниот иден живот и за обврските што ги очекуваат, стои во објавата, а во коментарите се редеа само пофални зборови за учителот:

-Благодарам учителу Сава. Син ми и ќерка ми одеа на училиште во Америка, Нортбрук, Илиноис. Секое полугодие од прво одделение до гимназија имаа по еден предмет за готвење, чистење, обработка на дрво, пила, пишување, компјутерско програмирање, домаќинство, градинарство, промена на масло на автомобилот, подлога и многу повеќе.

Приспособувањето на животот на факултет беше лесно после сето тоа. Браво за наставникот Сава …

-Браво учителу… тоа што децата го учат дома е едно, дури и да е поттикнато од пример од училиште, децата дефинитивно се обучуваат за животот!

-Добро сторено. Така треба да научат да знаат сѐ уште од мали нозе. Никогаш не знаете што ги чека во животот.

Подобро да си уреден отколку несреден… Секоја чест за вас… Пример и поттик за другите училишта… Наставници и раководители…

Previous articleАгнеса го препорача шеф Марк, дали за нејзе важи правилото: „Слатка си кога се лутиш“
Next articleБлагица Павловска прослави роденден многу јако, запеа и сама, а еве кој и беше главен гостин (ФОТО)