Home Live Ова е вилата на Бреговиќ во која има 6 спални, ретко кој...

Ова е вилата на Бреговиќ во која има 6 спални, ретко кој ја видел, ја крие и не е достапна за сите (ФОТО)

Музичарот Корнелијe Ковач кој овој свет го напушти на 13 септември на 81 годишна возраст, откако беше заболен од коронавирусот, во текот на животот соработувал со бројни познати имиња од домашната сцена.

Меѓу другите, работел и со Горан Бреговиќ, а еднаш раскажал и една анегдота поврзана со него. Со оглед на тоа дека Брега е и одличен композитор и дека соработува со бројни музичари, Корнелие тогаш истакна дека меѓу нив нема суета.

„Нема суета. Отидовме на море, кај Макарска, Брега, Чола и јас. Да му подготвиме албум на Здравко. Стигнуваме таму, одлична куќа и после еден ден велам: „Ајде луѓе, да работиме“.

Но, наутро Брега отиде да купи лубеница и го нема. По пет часа, еве го Бреговиќ, се враќа и вели: „Некако не ја најдов лубеницата“. Кога ќе се испостави дека отишол да купи едрилица“, изјави Корнелиј за „Недељник“.

„Работевме заедно. Не постои нешто како: „Јас сум повеќе, а ти помалку“. Бреговиќ го напиша текстот во последен момент. Непосредно пред снимањето. Седнува наутро и вели: „Сега ќе го направам“.

Еден час пред да снима, а потоа да се упати во студио, Бреговиќ е неверојатно способен за сѐ. Се сеќавам кога го напиша текстот „Pisaću joj pisma duga“ со речиси сите градови и региони на поранешна Југославија“, додаде тогаш Ковач.

Бреговиќ има околу 15 куќи само во Белград, од вкупно триесет.

Кога ќе дојде во Србија со своето семејство, тој живее во луксузна вила на Сењак опкружен со висока ограда и со далечинско контролирана врата од гаражата.

Горан Бреговиќ има многу успеси во бизнисот, а покрај тоа што е еден од најуспешните музичари надвор од границите на поранешна Југославија, тој може да се пофали и со успешен приватен живот.

Познато е дека од брачната заедница со Џенана Бреговиќ, Брега има три ќерки – Ема, Лула и Уна.

Ако го погледнеме неговото потекло, неговиот татко е Хрват, мајката му е Србинка, неговата сопруга е муслиманка и сите три ќерки се од различна религија.

Од гледна точка на неговата сопруга Џенан Бреговиќ и негова, тоа е избор на нивните наследнички.

Моите деца кога беа мали, тие беа муслиманки за време на Бајрам затоа што тогаш добиваа подароци, а за време на Божиќ и Велигден беа христијанки затоа што и тогаш добиваа подароци.

Сега веќе не знам што слават. Мислам дека само средната, која сега е во пубертет, е будист.

Тоа, се разбира, не ми пречи. Моите деца ќе бидат Французинки, иако сакаат да доаѓаат во нашиот регион и имаат другарки тука – рече тој и додаде:

-A, за мојата сопруга и за мене е доцна, ние двајцата секогаш ќе бидеме наши. Лечени наши. Теш-ко е во животот од тоа да се излечиш“, рече Бреговиќ пред неколку години во интервју за „Блиц“.

Секоја вила на Горан Бреговиќ се проценува на најмалку еден милион евра. Тој има имот од 450 квадратни метри на Јахорина во Босна и Херцеговина.

Потоа, тој има две куќи во Пераст и дом за стари лица, во кој има инвестирано нешто повеќе од милион евра, потоа вили во Париз, Истанбул итн.

Според медиумите, Новак Ѓоковиќ е „тежок“ со 220 милиони долари, Горан Бреговиќ и Здравко Чолиќ со по 20 милиони, а легендарниот Владе Дивац има заработено 45 милиони долари.

Куќата што Горан Бреговиќ ја поседува во Јахорина во БиХ, меѓу многуте имоти, се наоѓа на една од скијачките патеки на таа планина над Сараево, има површина од 450 метри квадратни и нејзината моментална пазарна цена е околу половина милион евра.

Во неа, по сопствено признание, напишал и бројни хитови за многу уметници, бидејќи во таа вила секогаш добива добра инспирација.

Дури и неговите колеги често престојуваа со него во Јахорина. Тончи Хуљиќ и Петар Грашо во 2011 година во оваа куќа го снимија познатиот албум „Madre Badessa“ на кој соработуваа со познатиот композитор.

Од неговиот колега, „Курир“ дознава дека планинската куќа на познатиот музичар има шест спални соби, мала теретана и базен.

Скијачите навистина не можат да ѕирнат во домот на Бреговиќ, бидејќи предната страна на куќата е заштитена со високи дрвја, додека од другата страна може да се види само еден дел од неа. Но, сепак и тоа што куќата се наоѓа на крајот од улицата, ретко кој доаѓа таму, па Бреговиќ има голема приватност.

Фотографиите од куќата може да ги погледнете ОВДЕ.

Previous articleБлагица Павловска прослави роденден многу јако, запеа и сама, а еве кој и беше главен гостин (ФОТО)
Next articleИгор во една прилика откри кој бил ШЕФ во нивното семејство