Home Live Денеска ќе наполнеше 75 години, а ова е тешката животна приказна на...

Денеска ќе наполнеше 75 години, а ова е тешката животна приказна на Оливер Драгојевиќ

Пред четири години не напушти големиот Оливер Драгојевиќ, а денеска ќе го прославеше својот 75 роденден. Неговата сопруга Весна со следбениците на Фејсбук сподели емотивна посвета на својот сопруг, заедно со линк до песната „Тристеца“, која Оливер ја изведе со Стјепан Хаусер.

– Тагата не престанува. Влегува во тебе како ситна прашина… Се истура горе-долу додека не стигне до најмалата пора во твоето тело… Невидливо е… но го носиш како најтешкиот товар што човек може да го поднесе… 7. 12. 1947 година, напиша Весна.

Голем дел од пријателите на Весна се сеќаваа на Оливер во коментарите и истакнаа дека на сите ни недостасува, но тој ќе продолжи да живее низ песните што ги остави зад себе.

Весна и Оливер се запознале во летото 1973 година, а се венчале само десет месеци подоцна во март 1974 година. Оливер еднаш признал дека не би се оженил со Весна доколку се сретнале откако тој станал популарен, бидејќи би помислил дека таа е со него поради парите. .

– Мојата сопруга би ви кажала дека за долг брак е важно да има две бањи (бања) во куќата. Во суштина, јас и Весна немаме време да се караме затоа што ретко сум дома поради работа и настапи.

И кога се расправаме, се расправаме во тишина. Важно е меѓусебното разбирање, толеранцијата. Како што станувате позрели, сфаќате некои од вашите грешки, па повеќе не ги повторувате.

Некои ќе речат – тој е романтичен, така сака да се нарекува. Но, сепак можам да добијам морници од нешто убаво, песна, збор, емоција, атмосфера, затоа ќе останам вечен романтичар, изјави Оливер пред неколку години во интервју за Вечерњи лист.

Професорот Јосип Бепо Мирошевиќ, долгогодишен уметнички директор на Сплитскиот фестивал за поп музика, објави во јануари 1974 година, по истекот на конкурсот за нови композиции, дека програмата на Фестивалот сигурно ќе вклучува интересни дела од млади сплитски автори.

И Весна Драгојевиќ добро се сеќава на „Копакабана“ и почетокот на фестивалската кариера на Оливер.

“Дојде дома и ми пушти демо на” Копокабана “, ме праша дали можам да препознаам кој ја пее. Имено, никогаш порано не сум го слушнала како пее на сцената ниту знаев како звучи неговиот снимен глас.

Значи, Оливер ми ја пушти таа снимка полна со исчекување и веројатно желба за пофалба, и кога прашав кој ја пее, троппнав од прва : Златко Голубовиќ! “

Оливер стана татко на 25 октомври 1975 година, во време кога „Галеб и ја“ полека почнаа да ги привлекува ушите на публиката. Во тие години, синот Дино целосно го окупираше вниманието на Весна, додека кариерата на тато Оливер полека се вжештуваше, и тој се повеќе беше далеку од дома.

Но, Весна сепак вели дека бил грижлив и одличен млад татко. Штом Дино одеше и започна да комуницира со околината, Оливер, вели Весна, бил и негов татко и пријател.

Татко ми никогаш не ме форсираше со некои свои амбиции. Исто како и со браќата Давор или Дамир, тој никогаш не ни ставаше инструменти во раката само затоа што сме деца на познат пејаќ, не моравме да учиме да свириме или да одиме на музичко училиште, иако секогаш имаше клавијатури, гитари, кларинети на дома…

Се сеќавам, никогаш не бевме оптоварени со неговата работа и неговата слава.

Иако изгледа како фраза, но ние секогаш бевме пријатели, одевме на море и заедно риболовевме, заедно игравме билијард, па дури и денес е незамисливо да не играме мал фудбал во Шрновница заедно “, вели Дино за неговиот татко .

На 29 септември 1978 година, Весна Драгојевиќ роди близнаци. Им ги дадод имињата како Давор и Дамир, бидејќи по раѓањето на нивното прво дете Дино, Весна и Оливер сакаа да ја зачуваат семејната традиција на иницијалите ДД.

Весна уште се памети како една од ретките бремени жени од Сплит, која дошла во родилиштето со јавен превоз.

“Навистина отидов во породилиште со јавен превоз, со сто килограми и стомак до заби. Оливер тогаш беше во Лондон, а нашиот сосед, кој инаку би ме однел во родилиштето, не беше дома.

Останав во болницата, а Оливер се врати за неколку дена и ме посети. Изгледав ужасно и тој ми рече дека сум толку отечена и нема срце да ме гледа. Во четвртокот вечерта се породив со близнаци “, се сеќава Весна.

“Кога Оливер и јас дојдовме во Сплит, неговото семејство живееше во мал стан во тогашната улица 10 дивизија. Немаше место за нас таму. Земавме кредит, позајмивме пари и успеавме да го замениме станот за поголем“, изјави Весна своевремено за нивната љубовна приказна.

Јас и Оливер – а потоа и децата, па ние петмина – бевме во една соба, Аљоша беше во другата со семејството, а мајката и таткото на Оливер беа во третата. Кујната беше заедничка.

По три или четири години веќе бевме единаесетмина и така живеевме следните осум години … Можете да замислите како беше: имавме ручек и вечера во две смени и секоја вечер беше „среќна вечер“ за нас. Оливер, децата и јас не се преселивме во нашиот стан до 1982 година “.

Оливер во тоа време очигледно немаше многу избор што и како да продолжи: мораше да свири за да преживее, дури и во „заедница“.

„Мојата пракса во групата „ Море “траеше само три месеци. Не можев да бидам подолго во бендот бидејќи морав да живеам од нешто. Ми рекоа, дојди во бендот како што знаеш, донеси ги своите инструменти и ќе свириш со нас.

Требаше да ми платат за нивната работа по свирката за свирки во слободни денови, односно во понеделник, кога бендот немаше фиксен ангажман. Но, никој никогаш не одвои пари за да ме исплати.

Во тоа време се женев, а куќата во нашиот дом веќе беше полна. Немав ниту пари за венчавката … па после „Море“ ја прифатив понудата на „Батала“, рекол Оливер.

Весна се сеќава на тие денови: “Беше тешко. Оливер свиреше со Баталла за време на викендите во Солин, но она што бендот ќе го заработи, тој главно ќе го изедеше и ќе го испиеше во Аркада подоцна. Работев како медицинска сестра и главно живеевме од мојата плата “.

Previous articleИлина покажа силни љубовни емоции и го означи Џамбазов- сакам да остане вака (ФОТО)
Next articleЈелена Спенџарска ја покажа мајка си со посебен повод, ептен е згодна, како да ѝ е сестра а не мајка (ФОТО)