Home Live Последниве години, до болка ми недостасува- се отвори новинарката Каролина Петковска за...

Последниве години, до болка ми недостасува- се отвори новинарката Каролина Петковска за големата загуба

Оваа дама е долги години дел од Македонската радио телевизија, како новинар и водител на разни Тв проекти, Тв лице кое познато и кај нас и во дијаспората. Станува збор за новинарката од МРТ, Каролина Петковска.

Таа е уредник на Редакцијата за Контактно забавни емисии во МТВ и во моментов го води „Неделен магазин“.

Каролина е позната и како најголемиот патриот меѓу новинарите. Таа секоја година ја коментира Евровизија во пренос во живо и една реченица остана нејзин заштитен знак.

Кпга треба да ја најави Грција, Петковска вели, нашиот јужен сосед. Во една прилика таа изјави дека тоа го прави затоа што е лута на политиката на оваа земја која Македонија прерходно не ја признаваше под уставното име.

Има многу шеги и твитови на нејзина сметка поради тоа, но Каролина остана доследна на таквиот начин на коментирање и никогаш не одговори на ниту еден твит или споменување на нејзиното име во медиумите.

– Нашиот јужен сосед пее на грчки наместо на јужнососедски“, но едно запомнете „Се се менува…само кај нас водителките за Евровизија и за Оскар се незаменливи“, вели еден твит. Каролина раскажа за своите дневни рутиини во Женски магазин.

Уште подобро е ако го пиете кафето со луѓе со кои ви е убаво и кога молчите! И во едниот и другиот случај тоа се мојот сопруг Александар и сестра ми Даниела, со којашто сега за жал можам да го испијам кафето, само додека муабетиме на вибер, зошто последниве пет години со семејството живее во Америка.

Малечок ритуал: подготвена вечера за двајца, чаша црвено вино и одбран филм на лаптоп (ставен на маса)! Ред муабет и голтка од виното и „голтка“ од филмот, најчесто со документарно историски жанр. Не го сакам хор -оро т како жанр!

Доволно ст рав и неизвесност имаме во реалноста оптоварена од пандемија и изолации, сокриени насмевки, украдени прегратки, изгубени денови и драги луѓе“, кажа таа за време на пандемијата и додаде:

Прекрасно е ова „чудо“ наречено – живот, нуди безброј мотиви за среќа и задоволство.

Каролина на Фејсбук ѝ посвети статус за својата мајка Трајанка, која многу ѝ недостасува.

– Колку многу е посиромашен животот и нашето постоење без физичкото присуство на некои луѓе! Без нивниот поглед, без нивниот мирис и збор, без нејзиното:

” Ало, што правиш, како се децата? Кое време ќе дојдете, за да знам, кога да биде готов ручекот…Колку само недостасува: “она” време кога тебе ти се чини дека, се ќе трае вечно со речиси “неподнослива леснотија на деновите и живеењето”…

А, потоа по некое време, пак се смееш и пак живееш, но повеќе ништо не е исто! Ни насмевките, ни мирисот на капучиното и домот, ни деновите!

Ќе донесе ветрот, одвреме навреме некој мирис или звук и…ќе те “подбоцне” под срцето се она што не се изговорило и направило, тогаш, кога можело и требало, зошто си мислел дека: “има време”, а единствено, тоа било “доброено”!

А, во текстот „Утринско кафе на Женски магазин, таа искреном кажа во што ѝ недоставѕва мајка ѝ најмногу:

И да…последниве години, до болка ми недостасува мирисот од тазе сомеленото и мераклиски, со љубов сварено кафе од рацете на мајка ми“, ракажа таа.

Previous articleКаролина откри за што најмногу жали и како се однесува кога се кае за некоја одлука
Next articleТагата ја компензирав со храна- водителката Ели Танаскоска откри за својата животна болка