Home Live Познатиот композитор за Брена: Се соблече поради Саша, а од свекрва ѝ...

Познатиот композитор за Брена: Се соблече поради Саша, а од свекрва ѝ доби наредби

Лепа Брена е меѓу најголемите ѕвезди во поранешна Југославија. Таа има живот како светските ѕвезди, нема нешто што не пробала да вози – од глисери до авиони, среќно е мажена за Бобо Живојиновиќ.

Нејзините деца се пораснати за да може лесно да патуваат низ светот, а неодамна постигна успех на друго поле кога ја започна својата линија на женски чорапи.

Милутин Поповиќ Захар е одговорен за кариерите на многу југословенски пејачи. Една од нив е Лепа Брена која се прослави со хитот на Поповиќ „Чачак, Чачак“.

Сепак, иако некогаш беа соработници и пријатели, Брена и Захар одамна не се во добри односи, како што потврди познатиот композитор.

– Направив милиони примероци на Брена, со многу песни и неколку албуми… Ги напишав тие глупави песни затоа што на луѓето им беше доста од кукање и завивање. Таа за два месеци стана мега-ѕвезда на таа музика.

Направив четири плочи за неа кои беа мега-слушани. Но, некој тим од ПГП РТС сакаше да ја преземе Брена бидејќи таа внесуваше многу пари, па ја зеде од мене и ја турна кај Бата Ковач и Марина Туцаковиќ, за тие да ѝ прават песни.

Брена ме продаде за ситни пари. Ја подготвив за Евровизија, ѝ ја направив песната „Блонди од Балканот“ со која можеше да прави чуда, но тие направија и ѝ дадоа „Ситније циле ситније“, со која беше последна во нашиот избор – тврди Захар и продолжува:

-Потоа почна да се соблекува, бидејќи Саша ѝ рекол дека е добро за работата. Така се сликала, па ги купила сите примероци бидејќи ќе зажали во миг.

Се обиде да се смири со мене потоа, но неуспешно. Од Пепелашка направив кралица и така ми се врати. Повеќе од еднаш ме имаат продадено, не е единствената – вели композиторот.

Со оглед на тоа дека добро ја познава Брена, Захар откри и како гледа на врската помеѓу Лепа Брена и Александра Пријовиќ.

– Бев во жирито додека Александра се натпреваруваше. На натпреварот отидов поради Жељко Митровиќ, тој ми е сонародник. Таа беше просечно, ветувачко младо суштество.

Но, наиде на една мудра, суетна жена, која секој што може поединечно да ја засени и ќе го привлече во своето семејство, во нејзината околина, за да ја внимаваат и да ги држи под контрола.

Како и сите други, веројатно мислела дека со тоа што ќе се омажи во таа куќа, дополнително ќе се издигне. Александра е пејачка која добро се грижи за себе, така да не ѝ пречи на Брена ниту еден момент.

Брена сака сѐ да има под контрола, но не е таква само Брена – вели Захар, тврдејќи дека врската на Лепа Брена и Александра Пријовиќ не е баш идеална.

Убавите Брена и Боба ја прославија 31-годишнината од бракот. Се венчаа на 7 декември 1991 година и тоа беше свадба за која зуеше цела Југославија.

Кажале „да“ во присуство на кумовите, а Брена на денот на венчавката добила важен совет од мајката на Боба, односно нејзината свекрва.

Мајката на Боба во младоста важела за убава жена, многу способна. Жена која не сакала нејзиниот син исклучиво да игра тенис.

Таа го гледала колеџот како нешто што е неопходно за да се заврши и да се добие диплома. По упокојувањето на таткото на Боба, таа си го продолжи животот сама, самоуверена и насмеана, а на денот на свадбата, снаата добивала совети и упатства од неа како една домаќинка да се однесува во куќата.

Секоја година куќата се варосува, секоја пролет се мие постелнината, се проветруваат или менуваат перниците.

Секако, имаше и кулинарски совети, но познато е дека Боба сака да готви и приготвува храна, а во куќата имаат и помошници кои подготвуваат храна.

Previous articleАнастасија Ражнатовиќ е во кавга со семејството на нејзиниот дечко, вмешана е и Цеца
Next articleТатко ми беше глув, а мајка ми многу убаво пееше – Ова е тажната на познатиот пејач на љубовни песни