Home Live Татко ми беше глув, а мајка ми многу убаво пееше – Ова...

Татко ми беше глув, а мајка ми многу убаво пееше – Ова е тажната на познатиот пејач на љубовни песни

Жељко Самарџиќ ретко кога го става својот приватен живот во прв план. Неговата кариера е нешто со што може да се пофали со сигурност, но така е и кога станува збор за љубовниот живот.

Малкумина кои знаат дека Жељко речиси четири децении е во љубов со Маја. Неговата сопруга важи за убава дама која го прати својот сопруг во секој чекор и му дава голема поддршка.

Пејачот и музичар Жељко Самарџиќ неодамна се појави во јавноста и откри дека му била дијагностицирана автоимуната болест Хашимотов синдром.

Пејачот минатата година откри дека редовно зема терапија, по препорака од докторот, па објасни за каква болест се работи.

– Станува збор за автоимуна болест на тироидната жлезда која предизвикува повремени проблеми. Штом почнав со редовна терапија, сѐ беше во ред. Секое утро пијам по една таблета и толку – изјави Жељко во една прилика за „Објектив“.

– Жените најмногу боледуваат од оваа болест, но мене ми се случи и се справувам со неа најдобро што знам. Подоцна дознав дека многу мои пријатели имаат Хашимото синдром, а јас го имав долго време без воопшто да знам – открил пејачот.

– Имам своја пензија која ми е доволна. Јас и мојата сопруга Маја немаме некои посебни желби. Живееме скромен живот, но достоен за сите што живеат пристојно, што им го посакувам на сите.

За жал, не сум единствениот што заработил од моите концерти. Има и инструменталисти, музичари, луѓе кои се занимаваат со осветлување, кабли…

Голема радост ми е кога ќе им кажам за концерт, верувам дека вестите често ги радуваат повеќе од мене – скромно изјави пејачот за „Блиц“, кој и самиот е свесен дека го нема толку колку што публиката сака да го гледа на концерти, ревии и многу други настани.

– Од моментот кога ми се случи Хашимотото, како да ми се сруши светот, не знаев што не е во ред со мене. Сега продолжив со нормален живот бидејќи редовно земам терапија.

Секои три месеци одам на преглед и ја проверувам кр вта. Болеста ме промени од корен. Порано земав чашка ракија или повеќе вино, но сега не можам затоа што морам да ги заштитам гласните жици.

Оваа болест ја открив кога отидов на операција на симпатичкиот нерв за да не се потам, а по некое време се покажа дека е Хашимото, намалена функција на тироидната жлезда – открил своевремено Жељко.

Пејачот Жељко Самарџиќ откри дека талентот за музика го наследил од мајка си. Имале заедничка омилена песна која обожавале да ја пеат заедно, а тој дури во последните денови од животот на мајка си ја пеел и никогаш нема да може да ја заборави таа сцена.

– Татко ми не слушаше, беше глув, а мајка ми убаво ми пееше. Преку нејзината песна ги научив сите севдалинки.

„Некаде во далечината ми се губи видот“… Дури на еден концерт ја испеав во нејзина чест. Тоа беше годината кога таа се упокои и тоа беше моја морална должност. Тешко ми беше да пеам, ми се стегна грлото – изјавила пејачот.

Рекол дека токму со таа песна се разделил со мајка му, а раскажал и ситуација која му ги насолзила очите, во една прилика.

– Можеби е дури и песната со која се разделив од мајка ми. Имаше мозочен у дар и беше во несвест. Се сеќавам кога дојдов во Никшиќ да ја посетам и ја држев за рака и таа ми рече:

„Господи, дали ќе ме покриеш со ќебе“. Кога ѝ кажав дека сум нејзиниот Жељко, таа не ме препозна. Потоа ѝ ја испеав таа песна.

Почнав и таа наеднаш се освести. Беше толку болна и тажна разделба. Секогаш се сеќавам на тоа. Не долго потоа таа се упокои – рече тој, пренесува „Блиц“.

Previous articleПознатиот композитор за Брена: Се соблече поради Саша, а од свекрва ѝ доби наредби
Next articleВешто го криеше, а сега откри колку време се заедно – Спенџарска слави годишнина со дечкото (ФОТО)