Home Live Ја викал бабо, а сега ќе тpеба да соработуваат – Веcна Змијанац...

Ја викал бабо, а сега ќе тpеба да соработуваат – Веcна Змијанац откpи што ќе пpави со овој познат пејач

Пејачот Милан Станковиќ подолго време е во медиумите, а на изненадување на многумина се појави на концертот на музичката легенда Весна Змијанац и заедно испеаја неколку песни.

Иако концертот помина добро, еден ден подоцна, разочараните обожаватели ја критикуваа Змијанaц бидејќи, како што велат, не ги известила навреме, а билетите што ги купиле пред две години пропаднале.

Весна ги сподели своите впечатоци, а потоа ги откри сите детали за соработката со Милан Станковиќ, како и со Славко Бањец, кои гостуваа на нејзиниот концерт.

– Впечатоците стивнаа истата вечер. Така оди кај нас професионалците. Тие што следеа, ги имаше многу, дојдоа, тие што не, не ни дојдоа, но можеа. Се објавуваше три месеци – вели Весна и открива од каде се појавил Станковиќ на нејзиниот концерт:

– Милан е мој пријател, Славко е и мој пријател, сето тоа беше договорено пред две години. Тие беа гости на мојот настап.

Откажавме двапати, потоа презакажавме. Сѐ на сѐ, концертот беше одличен, тоа го знаат сите што беа таму, а ќе има уште еден наесен – рекла Змијанац.

Неминовно се наметна и прашањето што моментално работи и што работи Станковиќ, со оглед на тоа што долго време не е на трибината, барем што се однесува до неговата кариера, а исто така е недостапен за медиумите.

– Јас и Милан нормално се дружиме. Секојдневно сме на телефон, често се гледаме. Колку што знам, сега работи на нови песни. Затоа сега е тивко.

Ние сме пријатели веќе 10 години. Милан беше мал, јас му бев голем поддржувач кога почна во „Звезде Гранда“. Ми се допаѓа како пее Милан. Јас сум му баба, така ме вика – гордо рече Змијанац.

Милан Станковиќ неодамна од Хиландарски манастир се вратил во Србија, каде што поминал извесно време помагајќи му на братството на овој манастир на Света Гора.

Откако доби благослов од игуменот на манастирот да може да се врати во татковината, пејачот кој се повлече од јавниот живот, не присуствуваше на наставата, туку веднаш се „фрли“ во потрага по земјиштето што сакаше да го купи.

Уште од неодамна, Милан имал намера да се занимава со земјоделство, а особено сака да се посвети на одгледување органски зеленчук.

Тој не сака да биде сам во оваа работа, па се обрати за помош на својата долгогодишна пријателка и колешка Весна Змијанац, која е една од ретките што не го заборавила и напуштала и со која е во редовен контакт сите овие години.

– За време на престојот во Хиландар, Милан извесен период работеше со монаси и искушеници, а работеше и работи поврзани со земјоделството.

Се воодушевил кога видел како браќата од манастирот молитвено се посветуваат на одгледување зеленчук, па сакал тоа да го направи во својата земја.

Веднаш штом се вратил од Грција во Србија, тој со помош на својата пријателка Весна почнал да бара обработливо земјиште, кое би било соодветно за зеленчукот што сакал да го одгледува.

Оваа негова идеја многу ѝ се допаднала на Змијанац и таа апсолутно го поддржа во новиот план. Најверојатно двајцата ќе бидат во постојан контакт, па не е невозможно целата оваа приказна да ја претворат во бизнис со производство на храна од органски зеленчук што самите би ја одгледувале.

Милан веќе разгледувал неколку погодни локации во Војводина, од кои едната му паднала во очи кај Сомбор.

Весна, пак, „навива“ за Шумадија и бара нива во тој крај, во близина на нејзината куќа во Букуља, каде и самиот Милан често го поминува слободното време – заклучува доброупатен извор.

Да потсетиме, „Курир.рс“ неодамна откри дека Станковиќ додека престојувал во манастирот Хиландар има различни послушанија, а една од нив помага да се направи лек за р ак.

– Точно е дека Милан му помага на манастирот Хиландар. Доаѓа во манастирот и таму се пријавува за да помогне во манастирот во секојдневната работа во рамките на манастирската општина Хиландар.

Се сеќавам дека речиси како благослов монасите му дадоа послушание или задача да помогне во подготовката на лек против р ак кој се прави и може да се добие на Света Гора – потврдил теологот Милош Стојковиќ.

Previous articleKoja e Aнгела Котуровиќ, струмичанката која направи „бум“ во „Sвездите на Гранд“ и ги освои сите гласови
Next articleВодителката Јана разделена од сопругот, на две различни страни, се гледа дека уживаат и кога не се заедно (ФОТО)