Home Live Еве колку илјади евра ќе чини месечно одржувањето на станот на Михајло...

Еве колку илјади евра ќе чини месечно одржувањето на станот на Михајло Шаулиќ и неговата сопруга во Цирих, имале услови кога го изнајмувале

На 17 февруари 2019 година, целиот регион беше во шок кога беше објавено дека кралот на народната музика, Шабан Шаулиќ, поч инал во сообраќајна нес реќа кај Билефелд во Германија.

Додека милиони обожаватели на неговата уметност таг уваа во солзи, животот на неговото семејство беше целосно сменет поради оваа непоправлива загуба.

Вдовицата на Шабан, Гордана, од тој ден достоинствено ја носи тагата и прави сè за да го зачува сеќавањето на нејзиниот сопруг, дури и кога е изложена на немилосрдни на пади.

Животот што го живееше со кралот на народната музика од раната младост за неа сè уште е единствената реалност, бидејќи времето не лекува сè.

– Не мислам дека времето воопшто помага и дека некои настани згаснуваат. Деновите се многу бавни и тешки, особено ноќите. Кога велите две години, луѓето мислат дека тоа е долго време, но не е така.

Секој ден станува потежок, годините се потешки, веројатно така ќе биде и во иднина. Мислам дека во мојот случај, животот запре, запре во време кога допрва требаше да се оди во мирна, убава насока, среќно“, пишува „Србија данас“.

Нашето семејство е заедно, децата се големи, Шабан требаше да работи сè помалку… да се посветиме едни на други, да патуваме, да се дружиме со некои луѓе што можеби ги запоставивме низ животот бркајќи …

Сепак, на тој ко бен ден, и за децата и за мене, животот престана. Тие се млади и затоа го доживуваат поинаку, но мојот живот беше Шабан.

Со него сум од неполни 17 години, заедно поминавме 44 години. Ние пораснавме заедно, созреавме, остаревме, го споделивме неговиот товар на популарност, семејни проблеми, школување на деца и нивни бракови, нивните студии и нивните деца.

Одеднаш сум во вакум … Не се вратив во нормалниот тек на мојот живот, не знам ни како би можело да изгледа, со оглед на тоа што целиот мој живот беше врзан за Шабан. Го живеев неговиот живот – вели Гоца, која не е изненадена што многумина ја обвинуваат за разни работи.

– Како што растеше неговата популарност, некои таблоиди стануваа побр ут-ални. Сензациите им се важни, не ги интересира вистината.

Сфатив дека не е важно што е напишано, но кој весник го напишал, но не можете да бидете целосно имуни на сето тоа.

Шабан не го оставија на мира. Го развлекuваа на најгрд начин. Тие не ни дадоа простор како семејство за да сфатиме што ни се случи, ниту пак погледнаа да го зачуваат неговото достоинство.

Немам изговор за фактот дека во моментот кога ќе изгубите поддршка, воздух, живот, немате татко, сопруга, дедо, некои медиуми ставаат мета на членовите на семејството, пишувајќи за разни авиони, камиони, закопано богатство и слични глупости.

Толку е ниско што застануваш и велиш дали е можно, дали има мерка, но сега гледаме дека никој не е поштеден“, изјавила Гордана Шаулиќ.

Синот на легендарниот Шабан Шаулиќ, Михајло Шаулиќ ѝ се заколна на вечна љубов на својата избраничка Марина Велимировиќ во септември оваа година. Двајцата направија гала венчавка, а деталите од прославата се прераскажуваа со денови.

Парот го очекува своето прво дете, а во љубовта уживаат секој ден. Михајло на својот Инстаграм објави заедничка фотографија со сопругата и и испрати емотивни зборови по повод нејзиниот роденден.

– Велат дека на мажот му треба подобра и поубава половина за да ги достигне своите цели и соништа. Ја имав таа среќа да те запознаам и со забрзани чекори чекориме кон тие височини, уште малку во најубавото животно друштво кое човек може да го посака!

Среќен роденден љубов моја, цел живот да бидеш насмеана и среќна, ќе дадам се од себе! Те сакам! – напиша Шаулиќ, додека честитките бее многубројни под објавата.

Да потсетиме, Марина работи како учителка во приватна предучилишна установа во Белград, чиј сопственик е и таа. Оние кои ја познаваат тврдат дека Марина потекнува од богато семејство и дека уште пред романсата со Михајла се појавувала на популарните градски настани.

Михајло и Марина се венчаа на 25 септември годинава во Белград, а сега живеат во Швајцарија каде Шаулиќ беше назначен за конзул.

– Михајло и Марина не сакаа да изнајмат наместен стан. Заедно ќе средат се по нивен вкус.

Сега треба да бараат мебел и сите други детали околу уредувањето на просторот каде што ќе живеат во иднина.

За нивниот стан конзулатот месечно ќе одвојува и до 5.000 франци, што е иста сума и во евра. Двајцата следната недела патуваат за Цирих. Моментално се уште се во Белград – изјавил изворот за Курир.

Previous articleЕлена Ристеска откри: Тешко е да се биде заљубен
Next articleЦел авион само за Ноне, пејачката пак летна од Македонија, како повластен патник (ФОТО)