Home Live На овој човек, Здравко му го подари својот стан, а тој сега...

На овој човек, Здравко му го подари својот стан, а тој сега спие во хотел- откриена непозната приказна за славниот пејач

Пејачот Здравко Чолиќ беше еден од најпопуларните и најпосакуваните пејачи на поранешна Југославија, а од самиот почеток на својата музичка кариера се трудеше да го зачува својот приватен живот и што повеќе да го сокрие од очите на јавноста.

Една од најголемите балкански sвезди, живее со сопругата Александар и ќерките Уна и Лара во елитниот, но и мирен дел од Белград, и тој се обидува да ја зачува приватноста на семејството во луксузната вила.

Здравко Чолиќ е посветен на своето семејство, и тој го користи секој слободен момент да ужива во зеленилото на мирната област во која живее.

Тој сака да се релаксира со чаша вино и добар разговор, а соседите го опишуваат како вистински господин и домаќин.

Здравко некако секогаш остануваше скромен и приземен, тој никогаш не се однесуваше како ѕвезда, туку како обичен човек, господин.

Ние сме од истата област, имам три деца и често ги носам во Кошутњак, во паркови и на игралиште, и таму го сретнав неколку пати со ќерка му Лара.

Девојчето е воспитано, се гледа дека е добро воспитана и дека нејзините родители се грижеле за нејзиното воспитување, а Здравко ѝ е многу посветен.

Изгледа ужива да ја гледа како трча, игра и се дружи со децата, не е арогантна и не се однесува како децата на богатите луѓе – вели сосед што екипата на „Блиц“ го контактирала во близина на куќата на Здравко и открива дека пејачот не сака да се издвојува од другите:

– Дозволете ми да ви кажам, малкумина во паркот би го препознале Здравко. Тој е повлечен, става капа ако е поладно и воопшто не е наметлив. Секогаш ми е драго што го гледам.

Ме потсетува на моето детство, пораснав на неговата музика. Тој секогаш ја чуваше својата приватност, неговото семејство никогаш не излегуваше во медиумите, претпоставувам дека не сакаше да го наметне тој товар што им го носи на децата неговата слава.

Гледам дека луѓето го почитуваат, секогаш се среќни кога ќе го препознаат и тој има љубезен збор за сите. Не е ни чудо што остана големина сите овие години. Живееме во соседството и тука никогаш не сум слушнал некој да рече нешто грд-о за него.

Се чини дека на крајот сите го сакаат Здравко, а еден од соседите открива дека им е чест во соседството кога оваа балканска ѕвезда ги покани во неговиот дом.

– Неговата вила е добро обезбедена, има две порти, простран двор, вистинско уживање. Тој се дружи со неколку соседи, велат тие уживаат со него со добро вино во дворот кој е секогаш уреден, тој има градинари кои се грижат.

Понекогаш сака да ги засука ракавите, дури и да џогира за да ѝ помогне на сопругата. Честопати со сет приказни за спомените и растењето – раскажува еден сосед.

Сепак, пејачот еднаш во неколку наврати јавно проговори за своите родители. Мајката на Здравко, Стана, се упокои во 2009 година, а пејачот призна дека тоа му бил најтешкиот период во животот. Една година подоцна си заминал и таткото на Здравка, Владо.

Сега на Инстаграм профил се појави фотографија од Чола со мајка му и со татко му, која е направена во Сараево, во времето кога пејачот се вратил од војска.

Верните фанови на прославениот пејач речиси никогаш не стигнале да го видат Здравко со неговиот родители, па оваа фотографија побуди длабоки емоции, најубави спомени од други времиња и предизвика лавина од коментари.

– Кога се родив, татко ми сакаше неговиот син да биде здрав и го избра името Здравко. Кога се роди брат ми, татко ми сакаше да го викаат Југослав, по земјата, бидејќи беше офицер.

Јас се бунев велејќи дека секогаш ќе го викам Драган. Имаше среќа што победи моето име. Моите родители направија се за да не поведат мене и брат ми на вистинскиот пат и ни го дадоа најдоброто на двајцата.

Татко ми ми го купи првиот грамофон, првата гитара… Сето тоа од една плата, бидејќи мајка ми беше домаќинка – рекол тогаш Здравко, пренесува Азра.ба.

Пејачот е роден во сараевската населба Грбавица и таму живеел со години со својот брат и родителите. Пред две години беше објавена информација дека тој стан Здравко му го дал на својот пријател од Високо, инв алид за време на вој ната.

– Материјално би сакал да купам стан во Сараево поради се почестите посети на мојот град. Јас не сум штедач на пари. Во текот на сите овие години живеев удобно, не премногу луксузно и имав нормални работи.

Сега кога ќе дојдам во мојот град, морам да одам во хотел. Затоа е моја голема желба да имам стан во родното место и мислам дека тоа наскоро ќе го остварам – изјави претходно Здравко, а во 2013 година купи стан во Кошево.

Previous articleОва е синот на Михаил Китановски, партнерот на Татјана Стојановска- многу си личи со татко му (ФОТО)
Next articleВесна Бејби ифрит лута: Ова е ненормална работа, колку сте вие неодговорни (ВИДЕО)