Home Live Нада Топчагиќ за малку ќе го загубела cинот, поради популаpниот зимски спорт

Нада Топчагиќ за малку ќе го загубела cинот, поради популаpниот зимски спорт

Нада Топчагиќ никогаш нема да заборави како за малку ќе го загубела синот единец, Мирослав Микица Ѓорѓевиќ кога доживеал страшна несреќа за време на неговиот одмор на планината Јахорина, каде лекарите се бореле за неговиот живот, а клучна била помошта на Марија Шерифовиќ.

Имено, Микица во 2010 година едвај преживеал по тешките физички повреди додека скијал во Јахорина, каде лекарите се бореле да му ја спасат десната нога.

Дваесетина минути по несреќата лежел повреден на снегот, па дури тогаш пристигнала спасувачката служба. Нада не сака да зборува за оваа случка.

– Ај, што да кажам Боже, не дозволувај некој да го доживее тоа што јас го доживеав. И денес кога ќе се сетам ми се појавува грутка во грлото и солзи ми паѓаат кога само помислувам дека можев да го изгубам мојот Микица.

Страшно е да гледаш како си го губиш детето и си немоќен. Страшно е кога знаеш дека срцето на твоето дете престанало, искрва вило до см рт и не знаеш дали ќе го видиш живо наутро.

Не знам како останав нормална и како успеав да го преживеам тоа. Верувајте ми, да го доживеев тоа и јас ќе си отидев од овој свет. Не би чекала ни минута повеќе.

Тоа ми беше во глава, ако го нема Микица, ќе ме нема и мене. Но, добро, Господ нѐ погледна и вечно му благодарам за тоа. Мојот син сега е жив и здрав, убав како кукла, бакнуван од мајка му.

Денот кога се разбуди го славиме како негов втор роденден. Годинава ќе навршат точно десет години од тој ден. Страшно, но како што велам, Господ е семоќен и ни помогна и на Микица му подари прекрасни деца, моите внуци кои ги сакам најмногу на светот – изјави Нада за „Српски телеграф“, присетувајќи се како лекарите ѝ го вратиле синот.

– Доктор Славко Ждрале, заедно со уште двајца колеги, д-р Миро Стојановиќ и д-р Вјеран Саратлиќ, му го спасија животот на Мирослав.

Тројцата двапати го враќале во живот од клиничка см рт. Син ми речиси целосно искр вави, срцето му престана, па нон-стоп му додаваа нови кр вни единици.

Имаше опција да му ја ампутираат десната нога, но доктор Ждрале реши да не го прави тоа, туку да се обиде да ги поврзе нервите, што на крајот и го направија.

Што да ви кажам повеќе, тие доктори се моите херои, ги сакам како Господ што го спасија син ми. Не сакам да зборувам за таа Јахорина, но таа ќе ми биде врежана во главата додека сум жива.

Во меѓувреме, Микица се омажи и доби две деца, ќерката Марија и синот Марко, на кои баба е многу горда.

– Моите внуци се златни. Не дека се мои, туку навистина прекрасни и културни деца. Микица е многу добар татко и јас сум многу горда на него.

По несреќата Нада откри дека Марија Шерифовиќ му го спасила животот на синот Микица.

– Ќе ѝ бидам благодарна на Марија додека сум жива! Да не беше таа, којзнае што ќе беше со Микица.

Сите ми се јавија и ми нудеа помош, Маринко Роквиќ, Снежана Ѓуришиќ, Гоца Божиновска, но Марија Шерифовиќ понуди да испрати хеликоптер бидејќи полицијата одби.

Кога само ќе се сетам како пеев и давав придонеси за полицијата, за да ми вратат на овој начин.

Затоа, благодарам на Марија за тој гест. Состојбата на Мики беше непроменета со денови. Неколку недели не го чувствуваше стапалото.

Бог никому не го дал тоа низ што поминав тогаш. Не јадев, ниту спиев. Не знаев за себе. Животот ми се претвори во пе кол за секунда – вели Нада за колегите кои ѝ помогнале кога животот на нејзиниот син висел на конец.

Previous articleНе се венчал со Катарина од причина што сега нема пари и живее од нејзин „џеб“ – Дарко Лазиќ откри како стојат работите
Next articleПосле долго време во јавноста се појави Ирена Илиевска, селската убавица од прикаските, направи голема промена и раскажа лоша случка со ќерка ѝ