Home Live Силвана и Тома или Силвана и Радмило – еве која љубовна приказна...

Силвана и Тома или Силвана и Радмило – еве која љубовна приказна е вистинска и побурна

Кога станува збор за регионачната филмска продукција, во 2021 година кината беа преполни од биографскиот филм за познатиот фолкер Тома Здравковиќ.

Под едноставното име „Тома“ никого не остави рамнодушен, а многумина со солзи во очите го напуштија киното.

И тоа воопшто не е изненадувачки. Еден од најголемите боеми на своето време, во 1991 година ја загуби долгогодишната кан-церот со ракот и се упокои на 52-годишна возраст.

И како што се случува секој пат кога биографијата на некоја позната личност ќе се појави на малите екрани, од сите страни се појавуваа реакции за автентичноста, а јавноста најмногу го чекаше коментарот на сопругата на Тома, Гордана, некои поради големата љубов на Тома- Силвана Арменулиќ, некои поради себе.

Таа зборуваше на оваа тема за српската телевизија К1 и откри каков бил навистина животот со Тома. И навистина, тоа не е далеку од вистината.

„Ако беше лесно – не беше. Ако беше тешко – не беше. На почетокот беше многу збунувачки. Јас имав 25 години кога се запознавме, а тој беше 12 години постар. Тој беше формирана личност, морав да го прифатам тоа.

Не сакав да го сменам. Морав да се вклопам во неговиот живот“, изјави Гордана, која беше во брак со Тома 18 години. Открила дека Тома никогаш не зборувал премногу за своите чувства и мисли и дека често морала да ги „извади“ таквите работи од него.

Тома во филмот често ја спомнува неговата душа, а Гордана потврди дека тоа навистина му било единствено важно. „Материјалното не му значеше ништо.

Тој велеше дека не му е важно дали живее во палата или во мала соба и дека „Сè што можеш да допреш со рака не е вредно. Тоа не е живот. Она што го чувствуваш во твоето срце е вистинското“, рече Гордана.

А љубовната приказна меѓу Тома и Силвана Арменулиќ, една од најголемите тогашни ѕвезди која го загуби животот на само 37 години, проникнува во филмот. Таа си замина во сооб- раќајна нес-реќа што се случи на автопатот Белград – Ниш, а покрај неа и нејзината бремена сестра Мирјана и виолинистката Рада Јашаревиќ.

Некои дури веруваат дека нивната загуба не била случајна… Овој случај ја зафати цела поранешна Југославија, а нејзиното заминување остана обвиткана во мистерија сите овие години.

Легендата вели дека Силвана и Тома се запознале кога тогаш 19-годишната пејачка го сретнала премрзнат на клупа во Лесковац, а откако тој и признал дека сака да пее, таа го однела на својот настап.

Таа самата во тоа време не беше на почетокот на кариерата, а на Тома му помогна да се пробие. Таа го запознала со сите важни луѓе, му нашла работа, а тој и ја напиша песната „Што ќе ми е животот без тебе драги“, која стана еден од нејзините најголеми хитови.

„Таа инсистираше да и напишам песна. Но што? Отсекогаш сум бил во некои романтични врски кои ме инспирирале. Беше тешко со Силвана. Разговаравме со денови, таа беше нес реќна.

Таа ми ги откри деталите од нејзиниот нестабилен брак, очајуваше. Таа често ми велеше: „За жалење е овој мој живот! Сè нека оди по ѓав-олите кога не можам ништо да направам!

Ни брак, ни ова, ни тоа…“ И еднаш, додека се возевме со автобус до концерт, и реков: „Знаеш што, интересно е, да ти направам песна како што зборуваш, начинот на кој се чувствуваш. Тогаш ќе пееш подобро“, рече еднаш Тома.

Приказна достојна за холивудските филмови, која ги содржи сите елементи на вистински блокбастер – тешко детство, уште потешко растење, големи пријателства, уште поголеми успеси, и, за жал, неубав крај е приказната на Силвана Арменулиќ и нејзинит сопруг, Радмило.

Започна во Добој, во зората на Втората светска во јна, кога се роди Зилха Барјактаревиќ, едно од десетте деца во сиромашно семејство.

Како млада се запознала со тагата, преку раната загуба на еден од нејзините браќа, а како млада ја запозна и музиката – нејзината прва голема љубов и влегувањето во некој друг свет.

Веќе на 16-годишна возраст, таа започнала да пее во сараевските кафеани, и покрај противењето на нејзините родители, под името Силвана, избрано по примерот на италијанската актерка Мангано.

Кафеаната не била нејзина љубов, но во неа ја пронашла личноста која стана подоцна. „Беше потребно да се поднесат сите непријатности и понижувања. Кој не бил меѓу пиј ани, не знае колку е страшно“, зборуваше таа подоцна.

Можеби поради тоа, а можеби и затоа што нејзиниот татко бил пиј аница, вниманието на Силвана во еден од белградските ресторани го привлекол мирен господин кој секогаш пиел само сок од малина.

Тоа бил тенисерот Радмило Арменулиќ, чие презиме Силвана ќе го земе по венчавката со него во 1961 година. Комбинацијата на професионален играч на аристократскиот „бел спорт“ и кафанска пејачка од Босна дејствуваше како југословенска верзија на „Пепелашка“.

Силвана и Радмило се поддржуваа еден со друг во нивните сосема различни кариери. Се сеќавам, едно утро директно од кафаната дојде кај нас, седна на пијаното и почна да свири.

Така настана песната“, се сеќава Радмило за создавањето на големиот хит „Šta će mi život bez tebe dragi“, кој за Силвана го напиша нејзиниот голем пријател Тома Здравковиќ.

Но, за разлика од браќата Грим, приказната која ја пишуваше животот немаше среќен крај. Во октомври 1976 година, Силвана, заедно со уште две лица како што напишавме погоре, го напушти овој свет.

Иако траеше „само“ 15 години, љубовната приказна на Арменулиќ остана една од најтр-огат-елните со кои Југославија се сретнала. По спортската кариера, Радмило стана успешен тренер во тенис и селектор, се ожени со актерката Мира Пеиќ..

Но и денес редовно го посетува вечното почивалиште на Силвана и со задоволство зборува за неа и нивните заеднички моменти.

Previous articleСашко Коцев со лакирани нокти, во вакво издание не го знаеме (ФОТО)
Next articleПрофесорката Алексиќ објасни: Скопје cмpди на лаги, Македонија вpecкa