Home Live Кога маж ми ми кажа дека му е тешко во брак му...

Кога маж ми ми кажа дека му е тешко во брак му се лутев, а сега сфаќам дека е во право, посреќни сме од било кога

Она што се случува по соблекувањето на венчаницата и судбоносното „ДА“ не е секогаш она за што сте сонувале, признава Сања.

„Веднаш по враќањето од меден месец, јас и мојот сопруг бевме прашани: „Како е бракот?“ Дарко и јас живеевме заедно нешто повеќе од една година и бевме во врска три години пред тоа.

Но, пред да се запознаеме, и двајцата имавме некои несериозни врски. Потоа, кога се најдовме, пробавме да го надоместиме потрошеното време што и двајцата сме го поминале со погрешни партнери.

Сега, конечно, кога се најдовме со Дарко и ја официјализиравме нашата врска, луѓето нѐ прашуваа за нашиот живот по бракот, а јас велев: „Одлично е!“ во глас полн со возбуда.

Дарко не беше толку ентузијаст. „Сѐ е како порано“, ќе одговараше рамнодушно, како нашиот брак да е непријатен детаљ што се обидуваше да го заборави.

Отпрвин ми беше смешна неговата реакција. Но, една вечер, два месеци по нашата венчавка, сфатив дека е сериозно.

Излеговме на пијачка вечерта, кога слушнав како Дарко ѝ вели на нашата пријателка: „Многу брзо влегов во врска по мојата претходна врска“.

Бев запрепастена. Дали вели дека згрешил?

Длабоко во себе почувствував дека нешто се сменило меѓу нас, но не како што замислував. По медениот месец, Дарко некако се оддалечи, помалку комуникативен и ретко покажуваше нежност.

Да не се венчавме, ова однесување ќе го препознаев како класична увертира за раскинување. Но, тој не беше човек кој бегаше од посветеноста.

Ова беше личноста која застана пред 120 луѓе, вклучувајќи го нашето семејство и пријатели, вети дека ќе биде само мој.

И така, додека стигнавме дома, бев на работ на солзи. Едвај го поминавме прагот кога го прашав за објаснување.

Дали се кае што се ожени со мене?

Дарко изгледаше збунето. „Реков дека прерано влегов во нова врска!“, ми рече. „И кога луѓето нѐ прашуваат за нашиот брачен живот, ти секогаш велите „Сѐ е исто“.

Сега веќе ми течеа солзи по лицето и паниката ми ги исполни градите. Сè додека ги чував моите стравови под челичен оптимизам, можев повеќе или помалку да ги игнорирам. Но, на тоа му дојде крајот.

„Да се ​​биде во брак е исто“, рече тој.

„Штотуку презеде една од најважните обврски во животот“, одговорив јас. „Како можеш да бидеш толку бесен, незаинтересиран, рамнодушен?

Морав да знам: Зошто растојанието? Ова не е вообичаено однесување за нововенчаните парови.

Дури и ако објавите на Инстаграм со претерани јавни изрази на наклонетост не се негов стил, најмалку што очекувам е барем симпатична пријатна насмевка кога некој ќе праша како ни беше на меден месец.

Но, во текот на разговорот, стана јасно дека мојот Дарко беше категоричен дека работите меѓу нас остануваат исти, наспроти стравот од тоа колку работите можат да станат поинакви.

„Кога те запросив, знаев што правам“, рече тој. Но, емотивно, не можев да знам што навистина значат тие познати завети додека не ги дадов.

Мојата глава почна да зуи. Како е можно јас точно да знаев во што се впуштам, а тој не? Помислата ме налути и беше подеднакво шокантна.

„Порано, секоја врска ми беше нестабилна“, ми рече тој. „Но, чувството дека сега сè е завршено и договорено до крајот на мојот живот е некако навистина тешко и чудно за мене“.

Но, постојаноста е суштината на бракот. Повторно, кога размислував зошто „засекогаш“ не ми пречи, сфатив дека животот сè уште го сметам за свој.

Сè уште бев јас, само јас бев во брак. Но, после свадбата, јас и Дарко бевме заедно цело време и беше малку… чудно.

Му посочив дека сега, кога сакам да си одам од забава, или за време на ноќно излегување од пијачка со пријателите, кога сакам да одам дома, тој оди со мене, без прашања.

Пред бракот, ако сакаше да остане подолго, би останал. Како сега да функционира по сосема нови ригидни правила кои според него оделе со „брачниот живот“.

Со години размислував за тоа како треба да изгледа мојот брачен живот како пар, но како и повеќето момци додека растев, тој не размислувал за тие работи.

Гледав со олеснување како бранови на идентификација минуваат по неговото лице.

„Знаеш што?“, му реков, „Не сакам маж кој нема свој социјален живот. Треба почесто да излегуваш со другарите. Затвори го пабот ако сакаш. Тоа е во ред со мене“.

И така беше. Сè уште правевме некои работи како пар, но на секои неколку недели тој организираше ноќно излегување со другарите, а јас за тоа време излегував на пијачка со моите или нарачував кафе и гледав филм.

Дури тогаш работите почнаа да се менуваат меѓу нас – всушност тие се вратија во добрата „стара“ состојба, со спонтани изливи на нежност и блискост што ги имавме пред бракот.

Имаме прекрасен петмесечен син. Гледајќи го Дарко како се прилагодува на улогата на татко, открив една сосема нова страна на неговата личност, иако беше потешко да се балансира нашиот живот, со стресот од родителството.

Свесна сум дека на Дарко му требаат повремени излегувања со другарите. Затоа ќе ја преземам смената да менувам пелени и да го заспивам детето кога ќе видам дека му е тешко, а знам дека истото ќе го направи и тој за мене“, Сања (28).

Previous articleРадовановиќ: Ѓоспоѓо Данела, ти и да не сакаш да дадеш оставка, биди сигурна, дека ќе најдеме начин да те смениме
Next articleЗа да имате нозе како Вера Мештеровиќ, треба многу да се потите, водителката директно си покажа (ФОТО)