Home Live Овде израснал Саша Поповиќ, оваа стара куќа крие многу посебна приказна

Овде израснал Саша Поповиќ, оваа стара куќа крие многу посебна приказна

Според медиумите, Саша Поповиќ купил два електрични автомобили БМВ, со вкупна вредност од 200.000 американски долари.

Поранешниот косопственик на „Гранд продукција“ се реши на овој потег затоа што често патува во Опатија, па во иднина ќе му биде многу поевтино да вози на електрична енергија отколку да троши пари на гориво, пишува „Курир“.

Пред неколку години, Саша стана сопственик на стан во Опатија, каде оди многу често, понекогаш дури и два-три дена кога има состаноци за снимање на емисијата „Звезда Гранда“.

Имајќи предвид дека ова хрватско летно одморалиште е оддалечено околу 560 километри од Белград и дека секојпат му треба огромна сума пари само за гориво, не е изненадувачки што потегот на Саша го направи неодамна.

Според медиумите, Саша наводно купил два електрични автомобили. Станува збор за луксузни автомобили БМВ, чијашто пазарна вредност е околу 100 000 американски долари.

Значи, Поповиќ даде двесте илјади долари за овој луксуз, што е околу 166.000 евра. Едниот автомобил ќе биде трајно достапен во Белград за неговото семејство, сопругата Снежана, ќерката Александра и синот Даниел, додека другиот ќе го користи само Саша, за патувања во Опатија.

Освен гламурозниот дизајн, во иднина овие автомобили лесно ќе ги препознаеме по улиците по нивната регистрација, бидејќи Поповиќ ги стави своите иницијали СП на табличките. Саша Поповиќ досега не се огласи по овој повод.

Покрај автомобилот, тој стана сопственик на два луксузни станови во населбата Белград на вода претходните денови, барем според локалните медиуми. Не е наведено колку пари издвоил за таа инвестиција.

Саша Поповиќ израснал во семејство на свештеник во Нови Сад, а живеел во дом до црквата Николајевска со баба и дедо, родители и пет години постарата сестра.

Поповиќ е роден на 24 април 1954 година во свештено семејство. Зборувајќи за своето детство, тој еднаш рече:

– Живеевме во центарот на Нови Сад, а во нашата куќа беа црквата и пристаништето, каде што служеше дедо ми Стеван како свештеник. Моето детство беше навистина среќно бидејќи пораснав во семејство кое беше хармонично и многу почитувано.

Имавме голема градина, а до куќата беше игралиштето на угостителското училиште, каде секогаш имаше многу деца. Сакав да играм фудбал и џамлии. Не го сакав училиштето, но се истакнав во основното училиште.

Сакав да станувам многу рано, веќе околу шест часот наутро, и веднаш излегував во нашиот двор, каде што макро и жонглирам со топката. Можев да ја удрам топката два часа без да падне.

Тогаш само ја слушав мајка ми како ми вика и ми носи појадок и какао – ова се дел од сеќавањата на Поповиќ, кој секогаш оставал впечаток на успешен човек кој знае што сака во јавноста.

Пред повеќе од сто години Алберт и Милева Ајнштајн се венчаа во црквата Николаев, за што Курир веќе пишуваше.

Но, не само тоа, познатиот пар тука ги крстил своите две деца во 1913 година. Стева Поповиќ, дедото на Саша Поповиќ, не ги крстил нивните деца, но има запис кој ги крстил. Стеван Поповиќ бил свештеник три децении.

– Не знам дали дедо ми ги крстил децата на Милена и Алберт Ајнштајн. Она што е сигурно е фактот дека тој беше првосвештеник 30 години, во периодот 1933-1963 година. – изјави неодамна Поповиќ за Курир.

Куќата во која е израснат Поповиќ, можете да ја видите ТУКА.

Previous articleСања Барбика скршена од болка, се прости од своја драга линост- израснавме заедно…
Next articleДве во едно за Анета и за „Молика“, еве како ќе се офајдат пред Нова година