Home Live Силви Плевнеш искрено раскажа како познат скопски доктор ѝ помогнал да ја...

Силви Плевнеш искрено раскажа како познат скопски доктор ѝ помогнал да ја спаси својата мајка

Силви и Влатко Плевнеш се заедно од студенските денови. По долги годиони во брак, сега живеат во населбата Козле, по куќата која ја дизајнирале по нивен вкус и има специфилен ентериер.

Плевнеш се музичко- брачно дуо кое и во музиката и во љубовта опстојуваат долги години. Тие ја имаат ќерката Деа Делина.

Но, малкумина знаат дека пред да почнат да пеат заедно, Силви и Влатко биле две години во врска.

Во тоа време Влатко свирел во групата „Тао” со најголемите ју-ѕвезди, Здравко Чолиќ, Вајта…, а Силви секаде патувала со него, објави во една прилика Репортер.

„Тоа време, кога одевме на турнеи низ Југославија, за мене е едно од најубавите во животот. Со Влатко уживавме и во патувањата и во љубовта”, се сеќава Силви.

Таа открива дека се запознале на Факултетот за музичка уметност во Скопје. Таа дошла на студии од Ниш, а тој бил втора година.

„Цело време беше околу мене, каде и да се свртам, ќе се појавеше од некаде”, вели Силви, а Влатко додава: „Ја бркав една година.

Во неа беа заљубени сите студенти, па и професорите се вртеа по неа. Полесно ќе ми беше да го освојам Монт Еверест”, се шегува тој.

Иако се во брак речиси три децении и ја имаат ќерката Деа, која е музичар, на почетокот на врската не им било воопшто лесно. Поради ромското потекло на Силви, се соочиле со предр асуди, најмногу од семејството на Влатко.

„Само поради неговата упорност, но и затоа што мојата добрина ги смири, не дозволивме никој да ни ја уништи врската”, вели Силви, која во тој период храбро се носела со сите предизвици по тоа прашање.

Никој не може да ги смени луѓето, но нивната врска, љубов, семеен живот, покажаа во овие три децении дека Силви има квалитети на кои секој може да и завидува – без оглед на корените.

За односот со свекрвата денес, за навр едите што ги трпела како дете, но и за советите од мајка си како да се издигне над ситуацијата, Силви зборувала со многу емоции во Репортер.

Силви бенд наскоро ќе го промовираат својот осми по ред студиски албум, „Како во сон“, на кој меѓу новите поп-песни, се наоѓа и една уникатна преработка. Влатко и Силви Плевнеш ја обработија традиционалната песна „Ја излези стара мајко“.

За оваа песна, тие неодамна дознале дека настанала токму во семејната куќа на Плевнеш во Охрид“, обваи Женски магазин.Но, вои истито текс, Силвана ќе раскаже уште приказна која е поврзана со нејзината мајка.

– Мојата мајка често нè посетуваше во Скопје, а една средба пред седум години никогаш не можам да ја ибришам од мислите. Таа доаѓаше и претходно кога Деа беше мала да ја чува, а потоа секогаш кога можеше.

На мајка ми наеднаш ѝ се слоши, а подоцна дознавме дека имала мал мозо-чен уд-ар. Во таа ситуација, со Влатко се договоривме дека е најдобро да добие болничка нега во Ниш, поблиску до нејзиниот дом.

Сакавме што покоро да ја превеземе во Србија со болничко возило, но долго време не можевме да најдеме, вртевме телефони по повеќе болници.

Тогаш многу ми помогна нашиот пријател, д-р Емил Угриновски, кој за само 45 минути откако му се јавивме обезбеди болничко возило, и заедно со мајка ми заминавме за Ниш.

Таа за жал поч-ина една недела потоа“, се присети Силви во ова интервју.

Previous articleТања , водителката на „Фолк џубокс“ откако смени имиџ се помдлади, со овие фустани со шлиц им ја разубавува неделата на гледачите
Next articleИлина плаче по Игор- Види што ми направи, срам да му е (ФОТО)