Home Live Ова е вистината приказна за песната „Чаје шукарие“, еве што сакала Есма...

Ова е вистината приказна за песната „Чаје шукарие“, еве што сакала Есма да порача преку неа

Есма Реџепова Теодосиевска, кралицата на ромската песна, златното грло на светската музика шест години не е меѓу нас. Таа се упокои на 11 декември во 2016 година во Скопје.

Есма Реџепова зад себе остави кариера од 55 години, а она по што многумина ќе ја паметат е нејзината хуманост и човечност. Кралицата на ромската музика посвои и одгледа 47 деца, поточно 46 синови и една ќерка.

Нејзината кариера започна далечната 1956 година, а оттогаш регионот и светот слушнаа за името Есма Реџепова. Кралицата на ромската музика, која по-чина во 73-тата година од животот, беше испратена како вистинска легенда.

Легендарната Есма Реџепова имаше глас кој никого не остави рамнодушен. Кралицата на ромската музика и неверојатна дама носеа посебна енергија во себе, а таа со својата препознатлива насмевка ги урна сите табуа.

Зад себе остави огромен број безвременски хитови и хуманитарни дела.

Нејзиниот уметнички опус вклучува 20 албуми, повеќе од 100 синглови, 6 филмови, над 15.000 концерти, од кои над 2.000 настапи, од кои сите приходи одат за хуманитарни цели.

Можеби лична карта, кога станува збор за нејзината музичка кариера, беше песната „Чаје шукарије“, која не само што го издржа тестот на времето, туку станува се попопуларна.

Иако многумина мислеа дека се работи за традиционална народна песна – не е вистина! Автор е Есма Реџепова, а го објавила овој сингл во 1961 година.

Испеан на ромски јазик, ја раскажува ромската традиција, укажувајќи и на поврзаноста со хиндискиот јазик, бидејќи и двата имаат корени на санскрит.

Преокупацијата со Индија, потеклото и традицијата ја следи оваа одлична уметница во текот на нејзината работа.

„Чаје шукарије“ често се преведува како „Убава девојка“, но и како „Добра девојка“. Во оваа песна се игра целосна љубовна драма.

Добрината на девојката која е главна улога на оваа драма се рефлектира во нејзината мудрост, невиност, пристојност. Главниот јунак на претставата е момче кое случајно ќе помине покрај една убава девојка, веднаш се заљубува во неа и ја замолува да го погледне.

Поради нејзиниот карактер, таа не го прави тоа, што претставува најлошата можна казна и најтешкото бреме за него. Посебен шарм на оваа песна и даде ромската музика и јазик, која носи нереална магија.

Оваа песна остана запаметена во маестралната изведба на Здравко Чолиќ и Ивана Легин, кои ги испеаја познатите реплики.

– Јас се викам Ивана, а татко ми ме вика злато. Освен нив, оваа песна на одличен начин во нов аранжман на Дарко Димитров ја изведоа и Сања Вучиќ, Ксенија Кнежевиќ и Ивана Николиќ, поранешни членови на групата „Урагнки“.

А песната всушност значи: Мало, убаво и добро девојче, не бегај од мене, зад мојот грб, не бегај од мене, зад грб, девојче

Ме испече, и целиот ме изеде. Ми ја украде душата. Сврти се и погледни ме, девојче. Не го тргај погледот додека ми гори душата. Донеси ми вода девојче, убаво и добро.

Не бегај од мене, зад грб, девојче“, е преводот на оваа убава песна која стана химна на Есма Реџепова- Теодосиевска, кралицата на ромската песна.

Previous articleНовинарот Сарма од „Сител“, мажот на Цаци Арсова, објави необична приказна со своите колешки, Цаци не е во приказната (ФОТО)
Next articleПред 1 седмица Синиша беше на нозе, изоде неколку километри и ме натера да си купам телевизор – Емотивна исповед на личната докторка на Михајловиќ