Home Live Таа го извлече од дом за деца и го викна да живее...

Таа го извлече од дом за деца и го викна да живее во нејзиниот стан- тажниот живот на Џеј Рамадоновски

На 6 декември годинава се навршија две години од упокојувањето на Џеј Рамадановски – тој имал само 56 години, а причина за замаинувањето на вечниот боем е срцев удар.

Во екот на кор она вирусот, во 2020 година, од срцев удар се упокои Џеј Рамадановски. Имал само 56 години, а бил пог ребан според сите муслимански обичаи, иако го празнувал Велики петок и често велел дека „Господ е само еден“, па знаел да оди во црквата, каде запалил свеќа, но и да да оди во џамија, за да се каде би се прекрсти.

Умеел да каже дека бил најсреќен во периодот од дваесетите до триесетите, бидејќи тогаш се нашол како пејач, се оженил и добил деца. „Да, наполнив триесет години, веќе имав видено сè, искусив сè“, рече Џеј.

Благодарение на Марина Туцаковиќ се прослави бидејќи таа му ја напиша сега веќе познатата песна: „Зар ја да ти бришем сузе“ со која го освои третото место на фестивалот „МЕСАМ“.

Џеј Рамадановски е роден 1965 година во Белград. Неговите предци се Роми од Македонија кои дошле во Белград по Втората светска во-јна.

Тој израснал на улиците на Дорчол и никогаш не криел дека неговата младост е обележана со џебни кра-жби.

Сепак, во едно интервју призна дека не се срами од своето минато, бидејќи ако се срами од нешто што го направил, немаше да биде тоа што е денес. Тој во таа прилика рече дека ќе се срамел доколку направел „некои одв-ратни, нечовечки дела“, но такво нешто никогаш не се случило, пишува Biografija.org.

До 2007 година беше во брак со Нада Рамадановски со која има две ќерки Ана и Марија. Нада ја запознал во 80-тите како сестра на еден од неговите најдобри пријатели.

Кога се вратил од војска, таа работела во кафуле, но иако се сакале, врската била забранета. Имено, таа можела да излезе во град само со брат ѝ и не седеле во исто друштво.

Бидејќи нејзиниот татко и брат не се согласувале со нивната врска, тие извесен период се гледале тајно. Кога ја оставија во друга држава, семејството на Нада мораше да го прифати Џеј.

Во 1990 година ја добија ќерката Ана, а подоцна и Марија. Како и повеќето боеми, Џеј ноќите и деновите ги поминувал во кафеаните. Тој се коц-кал, пушел и пиел, а Нада не можела повеќе да издржи, па решила да се разведе од него.

Тие официјално ставија крај на бракот во 2007 година. Иако не биле заедно со децении, пејачот кажуваше дека неизмерно ја сака и почитува поранешната сопруга, а таа е неговиот „херој“ и „кралица“.

Во средината на 2017 година, Џеј мораше да оди на опер-ација на срцето, поради залистоците кои беа резултат на нездравиот живот што го водел. Сепак, тој успеа релативно брзо да се опорави и повторно да запее.

Вели дека ќерките и поранешната сопруга му дале голема поддршка, и дека му е благодарен на Бог што му дал уште една шанса.

Сиз амина на 6 декември 2020 година во Белград, во недела. Во тие денови цела Србија го пееше текстот на неговата песна: „Недеља, и сви сте ту, а а мене с вама нема, далеко негде сам, на пут без повратка, ваш син се сада спрема“.

Она што е најтажниот дел од неговата биографија е дека тој израснал во дом за малолетници, а од домот бил извлечен од неговата учителка, која во еден момент го поканила да живее во нејзиниот стан, бидејќи препознала „душа“ кај младиот Џеј, како што подоцна рекле луѓето кои го познавале.

Previous articleШто е ново кај Врчак- „Бекстејџ“ го имаат одговорот, ќе се откријат ли конечно неговите тајни?
Next articleСите го знаат татко и Гоце Арнаудов, но кога ќе ја видите мајка и, ќе ви стане јасно зошто Кристина е толку убава (ФОТО)