Home Live Саша Поповиќ загуби 95.000 евра, поради Сузана доживеа фијаско, од 140 пензии...

Саша Поповиќ загуби 95.000 евра, поради Сузана доживеа фијаско, од 140 пензии ја финансирал

Саша Поповиќ остана без речиси 100.000 евра кои ги вложи во минатогодишниот албум на сопругата Сузана Јовановиќ која доживеа вистински дебакл на пазарот.

Албумот на „јутјуб“ има вкупно 3.562.000 прегледи, што со едноставна пресметка значи дека од него заработил само 3.500 евра.

Имено, албумот на Сузана со девет песни, кој излезе пред повеќе од година и пол, не го наиде на очекуваниот одзив кај публиката, па некои песни од јуни 2021 година се прегледани само нешто повеќе од 100.000 пати, додека најслушаната песна има помалку од милион прегледи.

Иако Поповиќ беше полн со пофалби за ЦД-то на сопругата, на кое собра одличен тим автори како сега покојните Марина Туцаковиќ и Горан Ратковиќ Рале.

Дејан Милиќевиќ беше задолжен за спотовите кои исто така се снимаа во Турција, но ниту една од песните не стана хит.

Па дури ни оние дуети за кои предвидуваа дека ќе ги слушаат многу – со Вики Миљковиќ, Саша Матиќ и Пеѓа Меденица.

Дека новите песни на Сузана не го достигнаа врвот ниту на теренот говори и тоа што по гала прославата што беше организирана на денот на промоцијата на албумот во еден белградски хотел, каде се собра речиси целата естрада, Сузана не настапи.

Иако и таа и нејзиниот сопруг верувале во успехот на овој проект, како што и самите изјавиле на денот на промоцијата, не го достигнаа тоа што го посакуваа.

Како што дознава „Курир“, Саша неодамна му се пожалил на пријател дека вложувањето толку многу пари му е една од најголемите животни грешки.

– Саша веруваше во успехот на албумот на Сузана и затоа даде толку многу пари за неговата сопруга да се врати со стил на сцената по пауза од повеќе од една деценија.

Тој беше свесен дека тоа е голем финансиски ризик среде пандемијата на коронавирус, но сакаше да ја почести Сузана со тој проект.

Кога еден пријател неодамна го прашал што му треба во животот, Саша му рекол дека песните на Сузана имаат вистински поглед, за разлика од повеќето забавувачи кои наводно купуваат милиони на „јутјуб“.

Подоцна му признал дека тоа е голема грешка, која не требало да се случи и дека дал многу пари за тоа, а тие средства можел да ги вложи во нов стан што ќе го изнајми или нов луксузен автомобил, што е неговата страст.

Самиот сфати дека сега нема враќање, но во иднина ќе внимава кога станува збор за вложување пари во вакви ризични проекти – заклучува еден извор.

Да потсетиме, Саша самиот призна дека сам го финансирал целиот албум на Сузана и дека за него ја искеширал пензијата, што е 700 евра месечно.

– Сето ова успеав да го финансирам од мојата пензија. Можам да зборувам за износите бидејќи плаќам даноци. Сè што заработив се бели пари, немам црни пари, а сето тоа чинеше многу.

Не жалам за ниту еден динар бидејќи се работи за мојата сопруга и нејзината желба. Кој ќе го финансира сето тоа, ако не јас како нејзин сопруг.

Пензијата ми е 700 евра. Во сето ова вложив 140 пензии, па пресметајте колку чинеше албумот. Речиси 11,5 милиони динари, односно 98.000 евра – рече тогаш Саша, а потоа призна зошто се впуштил во овој проект:

– Пејачите се многу суетни. Ако турнам жена, тогаш ќе речат дека тоа го правам намерно. 25 години брак не ја фаворизирав сопругата и после 25 години решив да ѝ посветам внимание. Ја оставав настрана.

Мислам дека ова е круната на нашиот брак. Секогаш велеше дека не треба да ја туркам неа, туку „Ѕвезде Гранда“.

Сега кога се пензионирав ѝ продадов продукција, ајде да направиме албум ѝ реков! – изјави тогаш Саша.

Сузана Јовановиќ еднаш прокоментира дека овој албум го снимила без никакви очекувања.

– Го снимив за ќеф, со моите пари, со моите соработници. Немав намера да се натпреварувам со помлади или постари колеги, ниту да ја покачам цената на претставата, бидејќи немам настапувано 16 години.

Па, сега, како сопственици на шанкот, тие ќе бидат зафатени да ме викаат на тезга! Не сум крадела од другите, никого не сум повредила, само уживам.

После сите овие години, со многу заморни, болни тезги, се случи некои газди да не ми платат, па да си одам дома со празни џебови – заслужив Господ да ме благослови за да изберам што ќе правам и како ќе правам.

Тоа го правам – изјавила Сузана за медиумите, во една прилика.

Previous articleЌиро Блажевиќ: Ова е мој последен јавен настап, готово е – свесен сум за тоа
Next articleЌе им каже ли некој на жените со големи, „праени“ муцки дека на ништо не личат?