Home Live Весна Змијанац ќарила половина милион евра за само една песна- пејачката се...

Весна Змијанац ќарила половина милион евра за само една песна- пејачката се отвори како никогаш досега

Популарната пејачка Весна Змијанац во една прилика гостуваше во емисијата „Неделно попладне“ на Леа Киш, каде отворено зборуваше за својот приватен живот.

Таа откри дека ја испратила својата ќерка Никола Јовановиќ, внуката Реа и Реjaа Поповиќ во Атина, каде што во тоа време помина извесно време.

Попатно, таа ја искористи приликата да одговори на медиумските извештаи за нејзината ло ша здравствена состојба.

– Не е како пто пишуваат медиумите. Имаат некои доцни информации, па ме бол ат нозете и грбот.

Николија ми кажува дека Реа го шармирала цел аеродром. Таа им насмеала на сите. Потоа се качила во авион, заспала и се разбудила во Атина.

Во една прилика, нејзината колешка Зорица Марковиќ го коментираше периодот кога држела кафана, ги спомна и нејзините колеги кои пееле таму, а во таа прилика посочи која од нејзините колешки ја има критикувано.

Таа тврди дека сите добро заработиле. – Порано имаше село овде. Сега е изградено, го викаат „Малиот Париз“. Имаше кафеани. Многумина пееја.

Во една прилика, Весна раскажа анегдота од времето кога е создадена песната „Кад замиришу јорговани“ која ја изведува со босанскиот пејач Дино Мерлин.

– Од целиот мој тим во тоа време знаев дека ова е хит. На почетокот туркавме други песни, тоа беше наесен, но околу Нова година кога почнаа „Јоргованите“ сите слушнаа и песната се слушаше насекаде – рече Весна и откри колку Мерлин се радувал што снимил дует со неа.

– Дојде, ја донесе таа песна, имаа пари само за една карта за Белград во еден правец, а кога ја направи песната, некој го задеваше во Сараево:

„Со кого ќе ја пееш, со Весна Змијанац?!“ Но, тој беше среќен што прифатив. Тој трпеливо дојде во Србија и едвај ме најде. Сепак, фолкерката открива дека Дино на почетокот не бил задоволен.

– Дино не сакаше ниту да дојде на снимањето, само го испеа својот дел и луто си замина како пуш ка. Кога го слушна аранжманот, рече: „Ова не е моја песна, ова е безвредно. Не можам да слушам“.

– Кога дојде во продукција, штом ја слушнав песната и ми се допадна како пее, неговото тенко грло. Мојот тогашен менаџер не сакаше ни да слушне за тој дует, но јас сакав – изјавила Весна.

По долга пауза, Весна Змијац се врати никогаш посилна, а за нејзината голема трансформација не престанува да се зборува.

Весна призна и дека би сакала да сними дует со ќерката Николија, која исто така се занимава со музика, но не и со народната, само треба да ја најдат вистинската песна, како што рече.

Интересно е што Николија ги носи работите на мајка и од настапите од нејзината возраст, па и да пристигне дует, сигурно би бил хит.

Во богатата кариера на Весни Змијанац најмногу пари донесоа две песни и тоа „Кад замиришу јорговани“ и „Невера“.

Весна Змијанац, некогаш најголемата ѕвезда на Југославија заедно со Брена и Чола, има многу хитови во својата богата кариера, а од секој вели заработила по 500.000 евра.

Најмногу пари во долгогодишната кариера и донесоа песните „Невера“ и „Кад замирису јорговани“, познатиот дует со Дино Мерлин.

Во емисијата „Амижи шоу“ Весна откри дека секогаш би избрала добра песна ако треба да избере помеѓу половина милион евра во кеш или хит: „Можете да заработите најмалку 500.000 евра од само еден мегахит кој трае со години.

Тоа мора да е сериозна песна, како на пример „Јоргованите“ која се слуша повеќе од 35 години. Исто така и „Невера“ што ја снимив пред 45 години и сè уште ја пеам на концерти.

Размислете дека многу пати сум ја пеела за сите оваие децении, пеев за пари и колку заработив од тоа. Дури и во денешно време, еден таков хит може да се „уновчи“.

Previous articleРоберт од Здраво Македонијо не сме го виделе досега во вакво издание, си патува низ Европа и ужива
Next articleЛазаров ги изненади сите: Се повлекувам од снимање – нема пари, оваа камера треба да се плати (ВИДЕО)