Home Live Масимо Савиќ во последното интерву: Како тинејџер сум, бев на лекар, се...

Масимо Савиќ во последното интерву: Како тинејџер сум, бев на лекар, се чудеа колку сум здрав

Попладнево, јавноста во поранешните ЈУ републики, беа потресени од веста за прераното упокојување на прославениот југословенски пејач, Масимо Савич.

„Нашиот татко, сопруг, гордост и љубов, Масимо Савиќ, нѐ напушти по кратка, но херојска борба. Иако го напушти овој свет, вечно ќе живее во нашите души; насмеан, топол, силен, полн со љубов и исткаен од уметност.

Ние ќе бидеме твоите засекогаш. Ени и Мирна“, објавија неговата сопруга и ќерка на неговата официјална страница.

Масимо е роден на 6 јуни 1962 година во Пула, а средното образование го завршил во Загреб, каде што ја започнал својата музичка кариера.

Во 1983 година, како водач на легендарната њу вејв / синт-поп група Доријан Греј, го издаде својот прв албум – Glow in the Dark, а две години подоцна вториот албум For Your Eyes.

Групата се прослави најмногу благодарение на феноменалната насловна страна на групата Вокер Брадрс, The Sun ain’t gonna gne more, но и впечатливиот глас на Масимо Савиќ.

Во 2019 година, Масимо стана еден од менторите на хрватската верзија на светски познатиот проект The Voice. Во 1989 година ја запознал сопругата Ени, која тогаш пишувала песни за Јосипи Лисац. Тие ја имаат ќерката Мирна, новинарка и поранешна радио водителка.

Масимо инаку требаше да дојде во Скопје, Авалон продукција го најави неговито концерт за 24 февруари, кој претходно беше одложен.

Многумина не знаат дека Беби Дол и Масимо Савиќ беа омилен пар во Југославија во осумдесетите, пренесе Еспресо во дна прилика.

Српски Блиц, пред малку потсети на последното интервју кое пејачот го дал за нивниот медиум. Тој неодамна бил на лекар и му рекле дека со неговото здравје е се во ред!

– За мене сет листата е како да пишувам сценарио за филм. Мора да имате свое сценарио, заговор и разрешница. Сакам вакви концерти.

Јас пијам пиво, јас сум пивопијач пред се и основно. И јас сакам вина, имам омилено, тоа е категорија со средна цена, но првенствено сум пивопиј, пијам вообичаено работничко пиво. Не сум љубител на народната музика, па ова е моето опкружување – изјави тогаш.

– Сè уште сум во тинејџерските години и сè уште одам на вакви концерти, само минува времето. Се обидов да се спасам.

Ако животот е слалом, тогаш ги имаш тие знамиња, кои ги подаваш, не оставив ниту едно на едниот џигер, на другата слезина, овде бели дробови…

Некако се симнав таму без особено да се оштетам. Неодамна отидов на лекар и беа зачудени од мојата здравствена состојба, што е добра вест – додаде тој.

– Клучот во животот е напредокот. Има луѓе кои останале во осумдесеттите и психички и како сакаш. Знам да запознаам луѓе кои се 10 години помлади од мене и личат на мојот дедо.

Тајната е во учењето, бидејќи ако чашата е полна, немате со што да ја наполните. Мора да се предупредите дека сте мали и дека мора да научите нешто ново – изјави Масимо за „Блиц“.

Previous articleОваа позната Ју пејачка му беше голема љубов на Масимо Савиќ, кој се упокои денес
Next articleСнеки и во шестата деценија ги привлекува мажите, уште е најубава на естрадата, а еве како изгледа денес (ФОТО)