Home Live Не треба да се заборави што направил Масимо Савиќ за Македонија, овој...

Не треба да се заборави што направил Масимо Савиќ за Македонија, овој спомен со Сања Николиќ не се брише (ВИДЕО)

Целот регион е во така откако се објави веста дека се упокои пејачот Масимо Савиќ на 61-годишна возраст по кратко боледување во Загреб, а тажната вест ја потврди и Aquarius Records.

Неговата сопруга Ени и ќерката Мирна се простија од Масимо со емотивна објава на социјалните мрежи. Савиќ почина во болницата каде се лекувал од кан-цер на белите дробови, пишува Јутарњи лист.

Како гостин во емисијата „Премиерa викенд специјал“ на српската ТВ Пинк, Масимо Савиќ во едно големо животно интервју зборувал за се, па дури и за пандемијата и за тоа колку му се сменил животот.

„Мојот живот не се промени многу поради Ко-вид. Отсекогаш сум бил хигиенски лик и многу често ги миам рацете. Дури и мијам лименки пиво, а ако не сум дома, тогаш имам влажни марамчиња со кои го бришам“, откри Масимо и додаде дека во старите денови научил да биде „вистински снабдувач на семејството и финансиски столб’.

„Поминаа скоро 20 години откако апсолутно го консолидирав мојот живот, а тоа се случи затоа што повеќе не можев да ги поднесам поштарите кои ми носат сини пликови.

Казни за колата, неплатени сметки… Платив работи кога исчезнаа, но потоа подигнав кредит и со него ги вратив апсолутно сите долгови што ги имав. Беше околу дваесет илјади евра, но едвај ја почувствував заслугата’.

Потсетувајќи се на своето детство и на сите земји во кои живеел, тој призна дека Италија му била најдобра, која ја смета за своја втора татковина.

„Поминав многу убаво со моите баба и дедо во Аверса во близина на Неапол и една година со нив во Милано, пред јас и мајка ми да заминеме во Австралија со брод.

-Тој се преселил во Австралија сам со својата мајка, на покана на нејзините сестри, без неговиот татко, кој ги напуштил, а потоа се упокоил кога имал само шест години.

Неговите родители, признава, имале турбулентна, но и романтична врска, а се запознале кога тој бил сл-еп, пред операцијата да му даде малку вид.

Имено, неговиот татко бил партизански курир на островот Вис каде за време на бомб-ардирањето бил погоден од шра-пнел и му го стегнал оптичкиот нерв, поради што останал слеп.

Тој вели дека видот му се вратил дури во 1961 година по операцијата, а непосредно пред тоа, во болницата во Ребро ја сретнал мајката на Масимо, која дошла да го посети нејзиниот брат таму.

Тие буквално се судрија во ходникот, а потоа се сретнаа во капелата, на молитва. Пред операцијата и рече на мајка ми: „Може ли да те посетам кога ќе гледам повторно за да се венчаме?

Со многу силна диоптрија му се вратил видот, контактирал со мајка му и се венчале. На крајот ги разделила болеста, кога му била дијагностицирана леу-кемија.

Едноставно се исплаши и само си замина. Некое време не ни знаевме каде е, а потоа дознавме дека живее со жена која исто така си заминува од овој свет поради болест. Тој беше страшно погоден од таа болест’.

Во разговорот се сетил и како татко му во лимузина му испраќал роденденски подароци, а и денес жали што не стигнал да му каже многу, ниту да дознае за него.

А потоа се осврна на друг период: „Многу луѓе ме „каснаа“ и се обидоа да ми застанат на патот. За време на вој-ната имаше секакви инсинуации.

Таа во-јна ми остави длабок впечаток. Ме научи да не давам само така доверба и да го заштитам мојот тесен круг на големи луѓе, тие се оние кои стојат во моите раце: ќерка, жена и куче“, изјавил Масимо.

Но, секако не треба да се заборави што направил Масимо Савиќ за Македонија. Имено,тој ја има испеано убавата наша народна песна „Елена ќерко“, и тоа со браќа Тавитајн, тоест синовите на Гаро Тавтјан.

Кога тие правеа преработки на македонски народни песни и ги пееја многу екс Ју ѕвезди, и Масимо бил на таа листа и ја испеал ете токму „Елено ќерко“.

А ако добро го погледнете овој спот каде што нашите врвни музичари свират со Масимо, ќе забележите дека во него се појавува нашата позната манекенка, сега веќе мајка и сопруга, Сања Николиќ.

Слава му на големот уметник. Линкот од видеото каде што Масимо Савиќ, заедно со семејството Тавитјан ја пее Елено ќерко, тоест честа што ја направил за Македонија, можете да го видите ТУКА. 

Previous articleДевојката на Роналдо, Георгина била продавачка, а сега живее како принцеза: Животот не ја галел, еве што рече за синот што го изгуби
Next articleЕлена Ристеска со добри вести за скопјани: Облечете се топло, ве чекам (ФОТО)