Home Live Операцијата траела шест часа, а криела од семејството дека е болна- познатата...

Операцијата траела шест часа, а криела од семејството дека е болна- познатата српска пејачка ја отвори душата

Пејачката Мира Шкориќ во повеќе наврати има кажано дека е многу горда на својата наследничка, Милица Јеремиќ, која во септември оваа година го кажа судбоносното „да“ во луксузен ресторан во Белград, а атмосферата на лице место беше вжештена.

Зорица Брунцлик правеше ха-ос изведувајќи ги нејзините хитови, додека гостите ја опкружуваа од сите страни. Мира Шкориќ цело време ги гушкаше гостите и пееше со нив, а сите очигледно, одлично се забавуваа.

Невестата, инаку, блескаше во венчаница со светки, додека младоженецот облече црно-бел костум, а Милица не ја симна насмевката од лицето.

Кога пристигнала во ресторанот, татко ѝ Васа Јеремиќ веднаш ја дочекал во класичен костум, додека Мира била во долга црвена креација со ракави.

Пејачката Мира Шкориќ 15 години водеше битка со тешката боле-ст, а пред три години успеа да се избори со кан-церот на тироидната жлезда.

– Отсекогаш сум билa невнимателнa за своето здравје, што ќе правам, таква сум… И сега се згрозувам кога ќе се сетам на тој период пред да дознаам дека сум болна.

Во еден момент почнав да чувствувам необичен замор. Што и да правам, почнувам да се чувствувам слаб. Потоа почнаа благите подмолни температури 37 со 2 и не знаеш од што се. Во исто време, необјасниво слабеев.

Не сум човек што кука и се плаши од болест, продолжив да живеам нормално, пеев, снимав, одржував концерти. Ги игнорирав симптомите додека не ми излезе лимфна жлезда на вратот над мојата клучна коска.

И тогаш сфатив дека е сериозно. Докторот Радан Жодиќ ми ја кажа суровата вистина, која не сакав да ја прифатам. Вистината е дека имам болест на тироидната жлезда, со мета-стази. Бев во состојба на целосен шо-к и неверување – се присети Мира Шкориќ.

– Сепак, се уште се борам, примам терапија, го штитам имунитетот, пијам витамински коктели. Се уште пеам нормално, по два часа, како да не сум болна. И не сакам кога луѓето ме сожалуваат, кога читам дека се повлеков од сцената, дека веќе не можам да пеам.

Никогаш немаше јавно да кажам ниту збор за мојата болест, да не беа другите заболени, на кои можеби ќе можев да им помогнам – изјави своевремено Мира.

Таа истакна дека нејзината сестра Билјана и била најголема поддршка во борбата за живот.

– Операцијата траеше цели шест часа. Верувајте ми, се исплашив за мојот живот бидејќи не сакав да ја прифатам болеста. И таа интервенција помина, а потоа следеа контролите.

Кога повторно ја направив биопсијата, резултатите не беа добри. Во еден момент почнав да се смеам на себе поради болката. Решив да го сокријам третманот што следеше од моето семејство.

Секогаш кога лежев во Институтот им кажував дека сум на турнеја. Само мојата сестра Билјана знаеше за се и беше со мене цело време. Нашата упкоена мајка Милка се посомневаше дека нешто не е во ред, па ми се јавуваше неколку пати на ден.

Редовно и се јавував на телефон од шок и се правев дека се е супер, но всушност ништо не е во ред, открила пејачката за Глоси.

Previous articleКалиопи искрено раскажа: Ромео и јас сме си судени еден на друг
Next articleСе отвори Деа Плевнеш, ќерката на Влатко и на Силви, еве што кажа за своите родители и како изгледа сега