Home Live Оваа позната Ју пејачка му беше голема љубов на Масимо Савиќ, кој...

Оваа позната Ју пејачка му беше голема љубов на Масимо Савиќ, кој се упокои денес

Попладнево ненадејно се упкои познатиот хравстки пејач и автор, почитуван од целиот регион, Масимо Савиќ.

„Нашиот татко, сопруг, гордост и љубов, Масимо Савиќ, нѐ напушти по кратка, но херојска борба. Иако го напушти овој свет, вечно ќе живее во нашите души; насмеан, топол, силен, полн со љубов и исткаен од уметност.

Ние ќе бидеме твоите засекогаш. Ени и Мирна“, објавија неговата сопруга и ќерка на неговата официјална страница.

Масимо е роден на 6 јуни 1962 година во Пула, а средното образование го завршил во Загреб, каде што ја започнал својата музичка кариера. Во 1983 година, како водач на легендарната њу вејв / синт-поп група Доријан Греј, го издаде својот прв албум – Glow in the Dark, а две години подоцна вториот албум For Your Eyes.

Групата се прослави најмногу благодарение на феноменалната насловна страна на групата Вокер Брадрс, The Sun ain’t gonna gne more, но и впечатливиот глас на Масимо Савиќ.

Масимо го поминал своето детство во Истра. На 12 години отишол во Милано, а потоа на брод од Џенова мајка и син тргнале на патување со брод во Австралија.

Во Сиднеј, тој живеел во богато семејство две и пол години, каде неговата мајка работела како слуга водач на еврејското семејство Мос во елитниот дел на градот.

Малиот Савиќ во Сиднеј отишол во Белви Хил, англиско училиште каде го завршил шестото одделение, а во седмо одделение се вратил во Истра. Меѓутоа, тој го заборавил хрватскиот јазик во Австралија и повторно почнал да го учи кога се вратил, а останатото е историја.

2013 година ја посвети на јубилејот од 30 години кариера, а концертот во кариерата го одржа во Арена Загреб на 5 ноември 2022 година. Масимо неколку пати се пробал и како ментор, односно член на жирито во пејачки шоуа.

Тоа го направи за прв пат во 2015 година кога беше член на жирито во X Factor на RTL. Две години подоцна, Масимо повторно седна во жирито на RTL, но овој пат во Звијезде.

Во 2019 година, Масимо стана еден од менторите на хрватската верзија на светски познатиот проект The Voice. Во 1989 година ја запознал сопругата Ени, која тогаш пишувала песни за Јосипи Лисац. Тие ја имаат ќерката Мирна, новинарка и поранешна радио водителка.

Масимо инаку требаше да дојде во Скопје, Авалон продукција го најави неговито концерт за 24 февриари, кој претходно беше одложен.

Многумина не знаат дека Беби Дол и Масимо Савиќ беа омилен пар во Југославија во осумдесетите, пренесе Еспресо во дна прилика.

Беби Дол отсекогаш ја интригирала јавноста, а нејзината љубовна приказна со Масимо Савиќ, иако одамна завршена, секогаш побудува интерес кај јавноста. Тие се запознале во авион, а Беби откри дека тогаш немала никакви симпатии кон Масимо.

-Само што се вратив од Египет и бев во авион кога ми предложија да се запознаам со Масимо Савиќ. Тој беше пристоен, се сеќавам дека тогаш имаше голем хит.

Го погледнав и да не се навреди некој, но помислив дека е геј – вели пејачката.

Нивната романса започнала подоцна бидејќи Масимо бил многу упорен и еднаш дури ја пречекал Беби Дол на аеродром со цвеќиња.

-Тоа беше едно многу весело друштво од десетина луѓе. Секогаш имаше пари и не беше важно дали сум ги заработил јас, Беби, или некој трет. Живеевме на многу висока нога до војната. Живеевме интензивно, убаво, возбудливо, авантуристички. Тогаш не знаевме колку е добро тоа. И потоа се зезнавме. Престанавме да комуницираме, животите продолжуваат и тоа е тоа – изјави Масимо.

Тие двајца биле многу хармоничен пар, иако можеби е тешко да се поверува во тоа. Беби Дол често раскажува дека ја запознала неговата мајка и дека таа многу ја сакала.

На крајот сепак се разделиле, а причината никогаш не била целосно откриена, но она што го изјавија тие е во некоја мера апсурдно.

-Не можевме да се договориме каде ќе бидеме. Дали во Истра, Загреб или Белград – откри Беби Дол. Таа подоцна се омажи за Алекса Тодоровиќ, додека Масимо се ожени со Ена Кондиќ и со неа ја има ќерката Мирна.

Previous articleAлександар Јосифовски од Охрид го покажа татко си и раскажа многу за него, еве во што уживаат како татко и син (ФОТО)
Next articleМасимо Савиќ во последното интерву: Како тинејџер сум, бев на лекар, се чудеа колку сум здрав