Home Live Калиопи почека еден ден, а потоа на овој најемотивен начин се прости...

Калиопи почека еден ден, а потоа на овој најемотивен начин се прости од Масимо

Деновиве јавноста во поранешна Југославија беше потресена од веста дека се упокоил еден од најголемите ЈУ шармери, Масимо Савиќ.

Масимо е роден на 6 јуни 1962 година во Пула, а средното образование го завршил во Загреб, каде што ја започнал својата музичка кариера.

Во 1983 година, како водач на легендарната њу вејв / синт-поп група Доријан Греј, го издаде својот прв албум – Glow in the Dark, а две години подоцна вториот албум For Your Eyes.

Групата се прослави најмногу благодарение на феноменалната насловна страна на групата Вокер Брадрс, The Sun ain’t gonna gne more, но и впечатливиот глас на Масимо Савиќ.

Во 2019 година, Масимо стана еден од менторите на хрватската верзија на светски познатиот проект The Voice. Во 1989 година ја запознал сопругата Ени, која тогаш пишувала песни за Јосипи Лисац.

Тие ја имаат ќерката Мирна, новинарка и поранешна радио водителка.

Масимо инаку требаше да дојде во Скопје, Авалон продукција го најави неговито концерт за 24 февруари, кој претходно беше одложен.

Не треба да се заборави што направил Масимо Савиќ за Македонија. Имено,тој ја има испеано убавата наша народна песна „Елена ќерко“, и тоа со браќа Тавитајн, тоест синовите на Гаро Тавтјан.

Кога тие правеа преработки на македонски народни песни и ги пееја многу екс Ју ѕвезди, и Масимо бил на таа листа и ја испеал ете токму „Елено ќерко“.

Тој неодамна бил на лекар и му рекле дека со неговото здравје е се во ред!

– За мене сет листата е како да пишувам сценарио за филм. Мора да имате свое сценарио, заговор и разрешница. Сакам вакви концерти.

Јас пијам пиво, јас сум пивопијач пред се и основно. И јас сакам вина, имам омилено, тоа е категорија со средна цена, но првенствено сум пивопиј, пијам вообичаено работничко пиво. Не сум љубител на народната музика, па ова е моето опкружување – изјави тогаш.

– Сè уште сум во тинејџерските години и сè уште одам на вакви концерти, само минува времето. Се обидов да се спасам.

Ако животот е слалом, тогаш ги имаш тие знамиња, кои ги подаваш, не оставив ниту едно на едниот џигер, на другата слезина, овде бели дробови…

Некако се симнав таму без особено да се оштетам. Неодамна отидов на лекар и беа зачудени од мојата здравствена состојба, што е добра вест – додал тој.

– Клучот во животот е напредокот. Има луѓе кои останале во осумдесеттите и психички и како сакаш. Знам да запознаам луѓе кои се 10 години помлади од мене и личат на мојот дедо.

Тајната е во учењето, бидејќи ако чашата е полна, немате со што да ја наполните. Мора да се предупредите дека сте мали и дека мора да научите нешто ново – изјавил Масимо за „Блиц“ во своето последно интервју неодамна..

„Животот е таков… не прашува… не кажува…. Но, ние продолжуваме да славиме, да се надеваме и да се радуваме, бидејќи ова се моментите кога се сеќаваме на сите убави нешта кои оставиле неизбришлива трага во нашите срца…
Божиќ е еден таков ден… да ни ја врати вербата во доброто и убавото…

А бидејќи чувствата ми се измешани, решив на сите драги познати и непознати луѓе кои денес ги слават Бадник и Божиќ да им посакам љубов на овој начин…

Затоа што овој момент кога пеевме со Масимо за мене беше како Божиќ… величенствен… магичен… 2006 година, театар Гавела, Загреб…“

Previous articleЕве во каква куќа пораснала познатата згодна пејачка, цел Балкан ги слуша нејзините песни и ја сакаат дека е скромна (ФОТО)
Next articleТијана проговори дали би простила неверство и зошто не се плаши дека Милан ќе го направи тоа: Има сѐ, нема потреба