Home Live Само овој господин од „Ѕвездите на Гранд“, може да ги собере македонските...

Само овој господин од „Ѕвездите на Гранд“, може да ги собере македонските мисици на едно место, и тоа во Скопје: Еве кој ги спои Тања, Вера, Ана и Светлана

Филмот „Тома“ е импресионистички портрет на Тома Здравковиќ, кој ги прикажува неговите почетоци, како и врвот на славата, неговата љубов што го инспирирала при компонирањето на некои од најголемите хитови, како и врската со многу пријатели што ги имал, во уметничкото милје на поранешна Југославија.

Покрај Тома, преку филмот ќе ги следиме и животите на познатите уметници од тоа време: Зоран Радмиловиќ, Мајк Антиќ, Тозовац и други.

„Тома“ е биографски филм за Тома Здравковиќ, човек кој го паметиме не само по неговите песни и начинот на кој ги пееше, туку и како голем боем – по однесувањето и душата.

Филмот следи две линии на дејствување: во 1991 година, ја следиме врската помеѓу Тома и докторот кој го започнува лекувањето на Тома и како тоа запознавање се претвора во пријателство.

Втората линија го следи животот на Тома: од неговото детство во Печењевци, преку познанството со Силвана Арменулиќ, што пресудно ќе влијае на неговата кариера, но и на приватниот живот, достигнувајќи невиден врв на популарност, но и на дното на животот.

Ова е приказна за душата„, стои во описот на овој филм, на кој плачеше цела поранешна Југосваија, а го гледаше доста и македонската публика минатата година.

Токму Филмот „Тома“ ги спои овие четири убавици на едно место: Вера Мештеровиќ, Татјана Стојановска, Светлана Црнокарк и Ана Биновска.

Па има ли поуабво од четири мисици н едно место, и тоа на балкански филмски хит на кој сите плачат? Вера Мештеровиќ во стори на Инста се пофали со оваа дружба лани.

Безвременската убавина чиј „школски“ пример се Светлана Црнокарк, Татјана Стојановска, Вера Мештеровиќ и Ана Биновска-Кочева беше мотивот да се спојат овие четири убави дами во новата есенска кампања на еден наш познат моден бренд.

Она што освен убавината и грациозноста ги спојува, е и тоа што секоја од нив се има закитено со титула за убавина, а денес се успешни, секоја во својата професија.

А, неговото име и презиме сигурно го знаете доколку сте љубители на рок музиката, а доколку не сте, особено актуелен стана од 2018 година кога му се приклучи на натпреварувањето „Ѕвездите на Гранд“.

Ѓорѓе Давид Николиќ на професионално поле е неверојатен пејач и актер, но и посветен ментор додека во приватноста е посветен сопруг и татко кој би жртвувал сѐ за своето дете.

За Женски магазин во една прилика ја отвори душата – раскажа за своите музички почетоци, за изборот на музичкиот правец, се осврна и на музичкото натпреварување во кое е дел од жирито.

Зборуваше и за наклонетоста кон кандидатите кои доаѓаат од Македонија, го искоментира доаѓањето на Светлана Цеца Ражнатовиќ во жирото, а најважно од сѐ ни откри и каков е приватно.

-Мене дополнителна главоболка главоболка ми направи народната музика, бидејќи знаете да седите покрај Драган Стојковиќ Босанац, покрај Снежана Ѓуришиќ, Ана Бекута, Вики Миљковиќ, па и Марија Шерифовиќ.

Бараше многу сериозно да се посветам на слушањето на народните песни, од проста причина да знам што оценувам, бидејќи тие тука се неприкосновени.

И тука Босанац најмногу ми помогна, морам да признаам, бидејќи несебично ми објаснуваше некои конкретни работи и секако Вики Миљковиќ. За неа можам да кажам дека ми стана и единствена личност од жирито со која имам обичај многу често да се видам и да поразговарам, со неа и нејзиниот сопруг“,рекол Ѓорѓе Давид.

Ѓорѓе Давид бил во Скопје на настап, во еден познат локал, и токму тој успеал да ги спои овие убавици, исто како и филмот Тома, па Вераи Тања шернале стори какос е дружат заедно, си мезат и си наздравуваат слушајќи го Ѓорѓе Давид.

Previous articleЦаци Арсовска од Сител главна во кафана, се опушти со винце, го грабна микрофонот и ја запеа оваа народна песна
Next articleЕве зошто Ацо Пејовиќ ги фрли сите во тpaнc на настапот во Скопје, ова е моментот што сите ќе го раскажуваат (ВИДЕО)