Home Live Нека ти свират ангелите нежни ноти- Маја Оџаклиевска сподели прееомотивни зборови

Нека ти свират ангелите нежни ноти- Маја Оџаклиевска сподели прееомотивни зборови

Иако има успешна музичка кариера веќе речиси 50 години, откако се пензионираше, нашата славна пејачка Маја Оџаклијевска својот живот го посвети на својот внук со аут-изам Лука, за кого се грижи, а мироно се носи со прифаќање на ситуацијата во која се наоѓа.

-Пружи си го носете колку што ти е чергата. Ако имаш јорган, истегни се.“ Луѓето никогаш нема да имаат доволно пари, колку и да имаат, ќе измислат нова потреба “, вели Маја Оџаклиевска во интервју за српскиот портал Блиц.

“Луѓето со премногу амбиции се несреќни. Можат да имаат империи, тоа не значи ништо. Материјално, ништо. Немам куќа на Дедиње и базени, живеам во мал стан 35 години и задоволна сум со тоа.

Не се работи за скромност, туку за разбирање на ситуацијата како мојата. Задоволство ми е да имам покрив над главата, што да јадам, каде да спијам и што да облечам. Не мора имате брендирани работи и барокен мебел.

“Не треба да имате бол-ни амбиции. Скромноста не е доблест, но не треба да бидете премногу амбициозни. Како го постигнувате сопственото задоволство? Значи, со разбирање на сопствената ситуација”, вели Маја.

Ако се грижите за се на време, и со пензија колкава и да е, сте задоволни. Прекрасно е, не се жалам за ништо. Целото човештво сега некако живее на ист начин, младите треба да се жалат, бидејќи не им е дадена шанса да преживеат.

Имам на што да се сеќавам, веќе немам амбиција да создадам и доживеам нешто. Пензиониран човек наоѓа нешто да се смири, јас се помирив со многу работи. Сега ја имам љубовта на мојот внук Лука кој е прекрасно дете, куќа, маче.

Тивок утрински живот со кафе. Ги дадов своите 50 години на професијата, мислам дека тоа беше доволно. Мирниот живот е бесценет. Им завидувам на монасите, тие навреме се сетија дека имаат мир.

Постојано сме во некои немири и хаос “, рече пејачката. Таа, исто така, изјави дека по едно учество во реалното шоу (Фарма), во кое влезе за да ги издржува своите ќерки, после тоа никогаш не сакаше да се врати на тој формат.

Ќерката на пејачката Маја Оџаклиевска, Андреа, стана мајка во октомври минатата година. Таа објави слика на Фејсбук и откри дека родила син. „Наше мало момче, наш борец“, напиша таа.

Андреа е помалата ќерка на популарната пејачка. Таа се омажи во мај минатата година за своето долгогодишно момче Милош Живковиќ, брат на српската манекенка Дејана Живковиќ. На свадбата што се одржа во познат белградски ресторан покрај вода пееше и Маја.

Ова е втор внук на Оџаклиевска. Маја од постарата ќерка Теа го има внукот Лука, како што горе напишавме.

– Биди добар со мене, око мое кафено. Секоја воздишка нека ти ги исполни градите со среќа. Нека те држи Семоќниот во своите раце, нека ти пеат искрите на љубовта приспивна песна.

Нека се оствари секој сон што го сонуваш, нека те осветли небесната благодет, нека ви го осветлат патот ореолите на светците, нека ангелите ти свират нежни ноти нека се распрснат сите твои таги, биди ми добро мене, љубичицо мој“, напишала Маја на Фејсбук.

До овие стихови, таа ја споделила песната „Очите никогаш не стареат“ што ја пее Сергеј Ќетковиќ, заедно со Стјепан Хаусер, но стиховите кои ги напишала ги нема во песната, што значи дека доаѓаат од душата на Маја.

Previous articleЈецо мори, ти знаеш ли каде живееш мори сестро- Зоки Фаци искрено ѝ се обрати на Спенџарска…
Next articleМаријана објави фотка од плажа од Австралија, и раскажа како си играат мајтап со неа (ФОТО)