Home Live На Зоки Фаци му се „пуштија“ во коментари поради Јелена Карлеуша –...

На Зоки Фаци му се „пуштија“ во коментари поради Јелена Карлеуша – еве зошто (ВИДЕО)

Тоше Проески премина во оној друг свет пред 15 години, на 16 октомври во 2007 година, а во таа прилика Јелена Карлеуша проговори и откри како изгледала нивната релација.

– На годишнината од зами нувањето на Тоше Проески, после толку години, можам да откријам неколку интересни детали кои јавноста не ги знае. Јас и Тоше бевме неразделни кога тој и јас бевме многу млади. Тој имаше само 18 години, а јас две или три години постара.

И двајцата снимивме албум во Атина и тој траеше со месеци… со познатиот грчки композитор Фивос.

Секој ден, освен недела, одевме заедно во студио.

Само јас имав возачка дозвола, така што изгледаше исто секој ден: станав, појадував, го земав Тоше во центарот на Глифада, каде што тој и јас имавме станови, и возев со мал Опел до центарот на сообраќајниот метеж во Кифисија.

Патувањето траеше просечно еден час за да стигне таму и тој пееше непрекинато во автомобилот. Таму и назад. Секој ден. Пееше постојано во студио, за време на паузите за ручек, додека одеше во тоалет, пееше и пееше …

Дури и Фивос на шега рече дека кога го напушта студиото од нас, нема сила да слушне ниту еден тон на музика. Тоше пееше непрестајно – напиша Карлеуша и продолжи:

– На мојот албум „Само за твоите очи“, тој пееше придружни вокали, а јас се обидував да помогнам во создавањето на неговиот албум, со тоа што постојано барав од мене да ја поправам неговата дикција во песните на српски јазик.

„Ти благодарам што не кажа ништо сега, тивко шепотам, не трпам б ол ка да се скратам …“

Тоа беше првпат да не снима на македонски јазик. Насмевнувајќи се до тој степен што беше уморен од неговата ведрина, затоа што … не беше можно некој да биде толку среќен и добро расположен нон-стоп. Хиперактивен, полн со сила, полн со желба..

Ако треба да го опишам со еден збор, тогаш тоа би бил зборот среќа. Тој беше среќен. Така како што може да биде само некој на 18 -годишна возраст…

Никогаш не сум слушнала такво пеење и таков талент. Таква боја, техника, емоции, енергија.

Верувајте ми кога ви кажувам како пејач кој пее скоро 3 децении, тој беше приказна за вонземјани… Премногу совршено за оваа планета. Години подоцна, едно утро ме разбуди звукот на телефонот, тоа беше Марина Туцаковиќ која ме праша дали знам што се случи…

Таа исто така мина многу време со нас во Атина и знаеше дека мора да ми каже внимателно прво .. Знаеш, јас не отидов на испраќањето … немав сила, и не можев да ги гледам оние поп -измамници како се фрлаат кон ков чегот за некои точки и тие дури и не го знаеа него…

Знаете кој фрли и дpа матизи раше се … Луѓето што најмногу го сакаа и најдобро го познаваа, освен неговото семејство, немаа сила да дојдат …

Инаку, Тоше е роден на истиот ден како мајка ми Дивна, 25 јануари. Еве … некои работи за нас не им ги кажав, нека останат тајна – стоеше во објавата на Карлеуша на Инстаграм.

Фото: Инстаграм Принтскрин
Покрај овој текст, Карлеуша објави и заедничка фотографија, и не го наведе авторот на оваа фотографија.

Карлеуша инаку често доаѓа во Македонија, па така настапила во Скопје во ноќен клуб, кој бил полн, а Карлеуша била облечена во светкави проѕирни хеланки, и пеела со нејзините згодни танчарки.

Нашиот познат новинар Зоран Василевски, познат како Зоки Фаци, инаку е љубител на настапите на Карлеуша, а тоа се видело и по неговата објава- дека бил присутен на свирката во Скопје.

-Ете ме и мене“, напишал тој на Фејсбук и притоа го споделил настапот на Карлеуша која напишала: Благодарам Скопје, прекрасна публика. На видеото, се гледа дека Василевски бил присутен на овој настап.

А потоа, почнале моментари, и тоа негативни за него. Пријатели го обвиниле дека бил да ја слуша Карлеуша и еден од коментарите вели „ужас“! Пота друг коментар вели:

-Леле Зоцо, ова е ужас, ама прав ужас. Уште еден коментар е доста сличен, и на Зоран Василевски- Фаци, во него му се порачува: И мое Скопје со се тебе оди на бакви дешавки. Страшно“.

Previous articleОва се родителите на Соња Тарчуловска од Пробиштип, пејачката личи на мајка си Деса (ФОТО)
Next articleМасимо Савиќ ѝ беше стара љубов, но потоа си фати маж од Холивуд, а го „ќари“ на многу необичен начин- Ова е љубовната приказна на Беби Дол