Home Live Сите познати пејачки плачат по синот на Марина Туцаковиќ, а на една...

Сите познати пејачки плачат по синот на Марина Туцаковиќ, а на една ѝ се слоши на неговиот погреб

Милан Радуловиќ Лаќа, син на покојните Марина Туцаковиќ и Александар Радуловиќ Фута, беше испратен во вечниот дом, во семејната гро-бница на Новите гр -обишта покрај неговата мајка Марина и братот Милош.

Неговиот татко Александар Фута Радуловиќ заедно со семејството и пријателите го испрати синот до вечното почивалиште. Фута успеа да каже два збора на насобраната толпа: „Добар ден“, изговорил тој и влеогл во капелата.

Потресни проштални пораки од најблиските членови на семејството стоеле на венци од црвени рози, а централно место е онаа посветена на упокоениот внук од бабата и дедото. „На Лаќа од Мимица и дедо Милан“, пишувало на венецот.

Наводно, Милан Лаќа Радуловиќ во разговор со блиско лице за време на организацијата на пог ребот на мајката на Марина Туцаковиќ изразил дека посакува еден ден да биде погребан во најтесниот семеен круг, покрај неговиот брат Милош и неговата мајка, без многу помпа.

За жал, тој ден дојде побрзо отколку што сите очекуваа, но како што сега стојат работите, таа желба нема да се оствари,

бидејќи од веста за неговата упокојување, бројни познаници и пријатели на семејството се интересираат кога ќе биде испратен во вечното почивалиште.

Според пишувањата на локалните медиуми, за желбата на синот бил свесен и неговиот неутешен татко Александар Фута Радуловиќ, сметал дека испраќањето треба да се случи во кругот на неговите најблиски.

Но, тој е целосно свесен дека тоа е речиси невозможно мисија и дека медиумите го следат секој момент од оваа траг-едија од кога се дознало за неа.

– Лаќа често зборуваше за загубата и не се плашеше од таа тема. Се сеќавам кога го организиравме погр-ебот на Марина, тој инсистираше се да се прави во најтесен круг, но и строго да се почитуваат сите епидемиолошки мерки што важеа во тоа време.

Потоа ми кажа дека не сака безброј луѓе на неговиот погреб, бидејќи многумина од нив ги немало кога им требале, па не ги сака ниту на по гребот – изјавил изворот за Курир.

Со текот на годините го намалил бројот на луѓе со кои се дружел и биле во контакт на минимум. Се плашеше од такви работи. Точно се сеќавам на неговите зборови:

„Не сакам лицемери и позери на мојот пог реб. Тие доаѓаат на погреби само за да се видат, а вакви никаде ги нема“. За жал, судбината посака по нешто повеќе од една година тој да им се придружи на својот брат и мајка.

Како нешто да почувствувал“, изјавил извор близок до семејството.

Инаку, за да ги избегне медиумите на аеродромот и целата гужва околу префрлањето на телото на Лаќа од Тел Авив во Белград, што дополнително би ја нарушило неговата и онака тешка здравствена состојба, Фута се снајде.

Со помош на надлежните органи, телото на неговиот син беше доставено во Белград во петок, во раните утрински часови, наместо во недела, како што првично беше планирано.

Дара Бубамара, кога изрази сочувство во капе лата излезе и беше скршена од тага. Таа плачеше на глас додека нејзината пријателка ја тешеше.

Мира Шкориќ ја држеше раката на брадата и липаше, а Наташа Беквалац не можеше да ги запре солзите додека излегуваше од капелата.

Ало.ра пишува дека на Мира Шкориќ ѝ се слошило, и не можела да чекори, па колешките ја држеле под рака и ѝ помагале.

Previous articleАгнеса го покажа луксузниот дом во новогодишно издание, а има и голема причина за среќа (ФОТО)
Next articleОд Сопиште, Ване Маркоски па се врати во Џевахир Скај сити, имаше причина за тоа (ФОТО)