Home Live Цеца и подаде рака кога ѝ беше најтешко- оваа водителка има многу...

Цеца и подаде рака кога ѝ беше најтешко- оваа водителка има многу тажна приказна

Српската водителка Деа Ѓурѓевиќ, која се чувствува подобро и посилно од ден на ден во тв-емисија, во една прилика за прв пат презентираше детали од нејзината борба за да им каже на луѓето да го ценат својот живот.

– На местото на неср еќата, додека лежев беспомошно, само размислував за тоа колку долго ми требаше да ги гушнам драгите луѓе и да им кажам колку ги сакам.

Сакав дополнително време да ги прегрнам сите и да им го кажам тоа убаво, а потоа нека биде што ќе биде – раскажа емотивно Деа во искреното интервју.

Водителката додаде дека сега повеќе го сака и го цени животот и апелира до сите луѓе да се радуваат, затоа што една секунда може да промени сè.

Деа беше тешко повредена во сообр аќајна незгода, во февруари во 2019 година, со нејзиниот автомобил, и автобус и ја откина раката, по што со многу труд лекарите и ја спасија.

Таа потоа се огласи од болничката постела и докажа каков борец е таа. Нејзиниот партнер раскажа што му рекла.

– Не знаеш како е себе да се видиш без раце. Беше стра шно, рекла водителката.

Таа со тешката повреда буквално седела будна и чекала Брза помош. На чело на тимот кој се грижел за Деа е еден од најдобрите експерти во медицината, доктор Марко Бумбашаревиќ која за pink.rs истакна дека здравствената состојба на Деа е одлична.

„Само што се вратив од визита. Само што ја прегледав. Деа се чувствува одлично, психички и физички, а она што е супер што анализите се одлични“ вели докторот.

Тој тогаш истакна дека за нејзино оздравување ќе биде потребно време, но дека прогнозите се одлични.

Како што изјави претходно, станува збор за тешка повреда и дека сите елементи на раката биле откинати: и коските и сите мекоткивни структури.

Поради тие причини, оздравувањето траеше подолго.

„Раката беше испадната, но успеавме да ја сошиеме, што спаѓа во доменот на невозможното. Од невозможно, направивме возможно“ вели доктор Бумбаширевиќ.

Докторите по долга опер ација уепејаа да ја спасат и да и ја сошијат раката, а добрата вест од српските медиуми е дека таа повторно ја чувствува.

Водителката додаде дека сега повеќе го сака и го цени животот и апелира до сите луѓе да се радуваат, затоа што една секунда може да промени сè.

– Пред една од 21 операција што ги имав, лекарот ми рече дека исходот може да биде фатален, но знаев дека нема да се упокојам. Зошто би?! На 27-годишна возраст, на никој не сум направила лошо, сè уште имам толку многу планови и желби пред мене- вели Деа.

Таа потоа се бореше како лав, и држеше трибини во Србија, истакнувајќи ја важноста на претпазливоста во сообраќајот.

Многу познати личности ѝ беа поддршка во тој болен период.

А, една од нив беше секако Цеца која ѝ подаде рака на Дња кога ѝ бил најтешко, а нивното пријателство го докажа и со новата слика која ја објави на Инстаграм.

„Мојата прекрасна Деа Ѓурѓевиќ“, напишала Цеца кија инаку повеќе објавува сториња, но овој момент, со оваа жена борец сакала да го овековечи.

Previous articleМарија од „Ѕвездите на Гранд“ сосема смени имиџ- сега е нова личност и изгледа топ, а еве како ја искритикуваа на Инста (ФОТО)
Next articleПравата дама, Елизабета Ѓоргиевска откри каква е вистински приватно, и раскажа каква домаќинка е