Home Live Oд сите жени, Пеле најмногу беше вљубен во оваа жена – Ја...

Oд сите жени, Пеле најмногу беше вљубен во оваа жена – Ја запознал во лифт (ФОТО)

Еден од најголемите играчи на сите времиња за жал ја загуби битката со ракот на 82-годишна возраст и замина во вечноста, оставајќи во солзи милиони Бразилци и искрени фудбалски фанови.

Пеле пред една година ја доби битката со ра кот на дебело црево, но за жал болеста агресивно се врати и направи сериозни проблеми врз неговото здравје, кои за жал резултираа со упокојување.

Неповторливиот Бразилец почина на 82-годишна возраст во болницата „Алберт Ајнштан“ во Сао Пауло, од каде ќерката Кели испрати и срцепарателна слика како последен поздрав за својот татко.

На сликата се рацете на членовите на семејството, ставени врз рацете на легендарниот Пеле.

– Сè што сме ние е благодарение на тебе. Те сакаме бескрајно. Почивај во мир – гласи пораката на Кели Насименто.

Пеле во текот на неговиот живот имал бурни љубови, но една му останала засекогаш при срцето. Љубовната приказна на Пеле е полна со авантури и е совршен пример за љубов, романса и заедништво.

Легендата Пеле е надалеку познат како најдобриот фудбалер.

Имаше рекорд од 767 голови на околу 831 натпревари. Пеле е меѓу ретките играчи кои освоиле три светски првенства.

Пеле зад себе оставил три брака и многу деца. Неговата последна сопруга до крајот на неговиот живот е Аоки.

Во 1964 година, Пеле имал романтична врска со куќната помошничка, Аниција Мачадо. Но, тоа Пеле не го прифаќал со децении и не го сметал за љубов.

Од оваа врска произлезе неговата прва ќерка, Сандра Регина Мачадо. Пеле со години се бо реше на суд додека да ја прифати како негова ќерка.

Пеле негираше дека доставил ДНК до судот, но по половина деценија конечно ја прифатил ќерката.

Во 1998 година, неговата ќерка, Сандра ја напиша книгата „Ќерката што кралот не ја сакаше“. Во неа го прикажал нејзиниот голем напор да докаже дека Пеле ѝ е татко.

Пеле потоа се оженил со својата прва сопруга, Розмари во 1966 година. Тој беше во брак со неа околу 16 години.

Двојката се разведе во 1982 година. Двојката има три деца заедно. Нивната прва ќерка, Кели Кристина е родена во 1967 година.

Тие потоа добија второ дете и единствениот син на Пеле од овој брак, Едсон кој се роди во 1970 година. Третото дете на двојката е Џенифер, која се роди години подоцна во 1978 година.

Пеле се преселил од Бразил во Њујорк во 1975 година, а Роземери и Пеле потоа за брзо се разделиле, по раѓањето на третото девојче. Кели, Едсон и Џенифер известуваат дека по преселбата, нивниот татко Пеле едвај бил во нивниот живот.

Ленита Курц беше првата позната вонбрачна врска на Пеле.

Ленита беше бразилска новинарка. Двајцата се сретнале додека биле на маргините на натпреварите.

Двојката добила ќерка во 1968 година, по име Флавија.

Втората позната вонбрачна врска на Пеле беше со Ксукса. Таа е бразилска ТВ личност. Двајцата останале заедно до разводот на Роземери и Пеле. Но, потоа се разделиле во 1968 година. Парот нема деца заедно.

Асирија Насименто е популарен психолог и госпел пејачка. Таа беше втора сопруга на Пеле по Роземери. Пеле и Асирија биле заедно од 1994 до 2008 година.

И двајцата имаат две деца заедно, близнаците Селест и Џошуа.

Кога Пеле бил во Њујорк, присуствувал на многу забави. На една од забавите Пеле ја запознал Марсија Цибеле Аоки. Таа е јапонско-бразилски увозник на медицински работи.

Во 2008 година, двајцата налетале еден на друг во лифт и откриле дека живеат на иста зграда. Парот веднаш се сетил еден на друг и се заљубиле.

Пеле и Аоки почнаа да се забавуваат во 2010 година. Тие се венчале во 2016 година. Иако 25-годишната разлика меѓу двајцата беше критикувана, очигледно е дека убавицата Аоки била неговата најголема љубов.

Previous articleОва е Кели Насименто, ќерката на Пеле – пред малку се огласи на Инста со трогателна вест
Next articleПроф. Даниловски: Пуштете ги децата да се дружат – контактите со вирусите ќе им бидат влог во здрава иднина