Home Live Среќата ја најде покрај 23 години помлада жена- Еве за што најмногу...

Среќата ја најде покрај 23 години помлада жена- Еве за што најмногу се грижи и од што најмногу се плаши Воја Брајовиќ

Воислав Воја Брајовиќ е еден од најпознатите, најталентираните и најшармантните српски актери. Тој е еден од главните протагонисти на серијата „Враќање на отпишаните“ во која го толкуваше ликот на Тихи, но еве како започна неговото животно патување.

Роден е во Белград на 11 мај 1949 година. Иако двајцата негови родители биле во партизаните за време на Втората светска вој-на, по вој-ната станале непријатели на државата поради нивната пол итичка непо добност, па целото семејство се преселило во Ваљево, пишува Biografija.org.

Воја таму завршил основно и средно училиште.

Првите уметнички чекори ги доживеа во актерската (аматерска) компанија „Абрашевиќ“, со која по големиот успех на натпреварот во Хвар собра комплименти од целото жири и доби мотив за понатамошната актерска работа.

Воја вистинската слава ја доживеа играјќи ја улогата на Тихи во „Отпишаните“ и таа улога на некој начин и до ден денес го обележува.

Сите девојки лудуваа по Тихи, а Воја заедно со драган Гага Николиќ беше еден од најубавите актери во југословенската кинематографија.

Дипломирал на Факултетот за драмски уметности. Статусот на вистински заводник уште еднаш го потврди со улогата на професор по математика во серијата „Бољи живот“.

Воја 47 години е постојан член на Југословенскиот драмски театар во кој одигра голем број улоги.

Што се однесува до приватниот живот, познато е дека Воја зад себе има еден пропаднат брак, со поранешната сопруга Љиљана, а од тој брак ги има синот Вукота и ќерката Искра.

Вукота се занимава со продукција, пишување сценарија и глума, а исто така е многу познат во круговите на манекенството, бидејќи важи за еден од најпопуларните модели во Србија.

Ќерката на Искра тргна по стапките на својот татко и стана актерка. Таа беше во брак со архитектот Синиша Бабиќ и ја имаше ќерката Инес.

Воја не ја криеше воодушевувањето и гордоста што е „награден“ со уште една, најважна улога – дедо. Искра се разведе по две години брак.

Откако се разведе од првата сопруга, среќата ја најде во вториот брак, со 23 години помладата актерка Милица Михајловиќ, со која го има синот Реља.

Тој во интервју за еден локален магазин зборуваше пред се за односот со сопругата Милица и за општата ситуација и проблеми со кои се соочуваат актерите.

Истакна колку е тешко да се живее со него и поради тоа ја смета Милица за вистински херој, негова љубов и безрезервна поддршка. Најголемите комплименти што и ги упати се дека е нормално, доблесно и чесно суштество.

Милица е и успешна актерка, а познато е дека е ќерка на познатиот писател Драгослав Михајловиќ.

Иако најпрвин сакал да студира на Академијата за ликовни уметности, на крајот го избрал актерството и тврди дека оваа страст го држи до ден-денес.

Неговиот повик го смета за вечен, па вели дека уметниците никогаш не можат да се пензионираат.

Иако многу брзо го достигна врвот на популарноста, самоконтролата и стравот го спречија и му помогнаа да не го изгуби компасот и секогаш да остане смирен. Тој е крајно загрижен и се плаши за иднината на сите актери во Србија, и за неговире деца.

А, таа загриженост е уште поголема поради неговите две деца Вукота и Искра. Што се однесува до најмладиот син на Реља, и покрај сите обврски, заедно со сопругата Милица се трудат да му обезбедат нормално детство.

Previous articleЌерката на Светлана и на Мики Црнокрак го облече иститот фустан од мајка ѝ кога била млада- Моника е копија на Светле, неверојатно се слични (ФОТО)
Next articleОвој пејач на Драгана Мирковиќ ѝ должи огромна благоданост, токму за него направила многу