Home Live Илда проговори колку е осамена и се присети како го поминувале Божиќ...

Илда проговори колку е осамена и се присети како го поминувале Божиќ со Шабан

Пред само неколку месеци, ќерката на Шабан Шаулиќ одлучи да се пресели во Америка со сопругот Бојан и ќерката Ема, поради, како што рече, новата работа на нејзиниот сопруг.

Кога планиравме да останеме подолго во Америка, му реков дека би било убаво да почнам да се занимавам и со деца. Тоа беше моја желба – да работам со најмалите – рече Илда и додаде:

– Претходно, дури и размислував да отворам градинка, а потоа ќерка ми се роди да го спои уживањето во работата со деца со знаењето што го имам.

Ми рече, бидејќи тренирав долго време, дека би било убаво да пробам тренерска работа со децата и да видиме како ќе биде за мене.

Дојдовме до идеја спонтано, и беше поубаво и подобро отколку што очекував. Се помина навистина добро, дури и некои тениски кампови беа реновирани бидејќи децата беа многу среќни.

Ќе ја продолжам оваа работа во декември, кога ќе се вратам од Америка, пред се поради децата кои беа задоволни од знаењето што им го пренесов.

За мене, ова беше убаво искуство, по сите години поминати во спортот, да пренесам знаење и да ги научам децата да играат. Едвај чекам да продолжам со таа работа – рекла Илда.

Новогодишната ноќ, Бадник и Божиќ никогаш нема да бидат исти во семејството Шаулиќ. Со неговoто упокојување исчезна дел од семејната радост, но доаѓаат нови генерации кои ќе го негуваат споменот на својот дедо.

За сето ова зборуваше вдовицата на Шабан, Гоца и нејзината ќерка, пејачката Илда Шаулиќ.

– Го славиме Божиќ, тоа беше празник кој татко ми многу го сакаше и почитуваше во нашата куќа. Таму се славеше од почеток, од позиција, па ред.

Ќерката навистина сака да учествува во сето тоа. Тоа се работи кои дефинитивно се наша должност, да ги насочиме нашите деца кон обичаите и вистинските вредности – вели Илда, која 2023 година ќе ја помине во Канада.

– Во Чикаго сум за Бадник, а за стара Нова година во Вашингтон, па ќе се вратам во Белград. И овој пат бев за мама да оди со мене, но таа не е во тоа расположена за патување.

Господ здравје, се надевам дека ќе има повеќе од тоа во наредните години. Ќе биде таму во Белград со внуците и сестра ѝ, ќе ѝ биде убаво ѝ на неа.

– Осамена. Празниците беа период кој секогаш го поминувавме еден до друг, каде и да бевме и какви и да беа нашите обврски. Сега, секако, децата и внуците прават сѐ за да ми ги разубават деновите, но имаат свои обврски – вели таа со грутка во гласот.

– Генерално, се трудиме сѐ да координираме и да бидеме заедно, но кога патувањето е долго и напорно за нашата ќерка, тогаш се грижиме да остане во топлината на нејзиниот дом и во околината на баба и тетка – додава Илда.

– За мене беше убава и успешна. Она што ја одбележа оваа година беше бракот на брат ми и прекрасната прослава што ја имавме во семејството. Сега, очекуваме принова.

Дека ќе добие уште едно внуче е најголемиот впечаток што Гоца го има од 2022 година. Со мала тага, бидејќи Шабан долго ја чекаше оваа вест.

– Ќе ја паметам пред сѐ како година во која бевме здрави и заедно како семејство. Во последните неколку години, станавме посвесни, од кога било, колку е важно здравјето.

Имаше многу убави моменти, особено сознанието дека повторно ќе бидам баба и свадбата на Михајло и Марина, но секогаш над сѐ има сенка на жалење што Шабан не е тука и што не дочека заедно да ги споделиме овие радости. – вели Шаулиќ.

Наследничката на Илда, Ема, долго време посакува брат или сестра:

-Ова е нејзина желба веќе две-три години, интензивно зборува за тоа. Бог здравје нека дава, ако се случи, Божји дар. За наредната година желбите на Гордана се скромни.

– Со неизмерна радост прво чекам да имам уште една внука. Да бидеме здрави, среќни и заедно. Сакам годинава во Шабац да почнат „Деновите на Шабан“ кои заедно со веќе поставен споменикот би го зачувале споменот за него како уметник во градот каде што е роден – вели Гоца.

Previous articleСаша Поповиќ откри што му предвидела најпознатата баба од Бугарија
Next articleЗа Божик семејството е заедно: Огнен, синот на Стево и Елизабета сѐ повеќе личи на татко си (ФОТО)