Home Live Саша Поповиќ откри што му предвидела најпознатата баба од Бугарија

Саша Поповиќ откри што му предвидела најпознатата баба од Бугарија

Саша Поповиќ стекна вистинско богатство кога остави белег по „Слатки грех“, работејќи прво во „Зам“ продукција, потоа во „Гранд“ каде дел од парите од продажбата на најголемата музичка компанија во градежништвото заработи многу, каде што во моментов успешно плива.

Во комплексот луксузни станови на Бежанијска Коса што го продава има и квадрати за неговите деца, ќерката Александра и синот на сопругата Сузана, кој го прифати за свој.

Поповиќ е роден на 24 април 1954 година во свештено семејство. Зборувајќи за своето детство, тој еднаш рече:

– Живеевме во центарот на Нови Сад, а во нашата куќа беа црквата и пристаништето, каде што служеше дедо ми Стеван како свештеник. Моето детство беше навистина среќно бидејќи пораснав во семејство кое беше хармонично и многу почитувано.

Имавме голема градина, а до куќата беше игралиштето на угостителското училиште, каде секогаш имаше многу деца. Сакав да играм фудбал и џамлии. Не го сакав училиштето, но се истакнав во основното училиште.

Сакав да станувам многу рано, веќе околу шест часот наутро, и веднаш излегував во нашиот двор, каде што макро и жонглирам со топката. Можев да ја удрам топката два часа без да падне.

Тогаш само ја слушав мајка ми како ми вика и ми носи појадок и какао – ова се дел од сеќавањата на Поповиќ, кој секогаш оставал впечаток на успешен човек кој знае што сака во јавноста.

Пред повеќе од сто години Алберт и Милева Ајнштајн се венчаа во црквата Николаев, за што Курир веќе пишуваше.

Но, не само тоа, познатиот пар тука ги крстил своите две деца во 1913 година. Стева Поповиќ, дедото на Саша Поповиќ, не ги крстил нивните деца, но има запис кој ги крстил. Стеван Поповиќ бил свештеник три децении.

– Не знам дали дедо ми ги крстил децата на Милена и Алберт Ајнштајн. Она што е сигурно е фактот дека тој беше првосвештеник 30 години, во периодот 1933-1963 година. – изјави неодамна Поповиќ за Курир.

Куќата во која е израснат Поповиќ, можете да ја видите ТУКА.

Поповиќ зборуваше во последното интервју зборуваше за изминатата година.

– Задоволен сум, приватно, бидејќи јас и моето семејство немаме проблеми, добро живееме и се разбираме. Што се однесува до работата, имаме добра сезона во „Гранд“ и се работи фантастично. Дополнително, јас сум делумно инвеститор на Бежанијска Коса за луксузен комплекс.

Како се одлучивте на тој деловен потег?

– Сосема случајно. Кога јас и Брена го продадовме „Гранд“, размислувавме каде да ги вложиме парите. Не сакав тие пари да ги однесам во странство.

Веднаш спроти мојата куќа се појави плац и со мојот добар пријател Остој направивме фирма и почнавме да се гради. Задоволен сум од тоа како оди сѐ.

Дали Сузана и децата добија станови?

– Сузана е во куќата со мене. Купивме станови, барови и гаражни места за ќерката и синот и ги обезбедивме. За нас е важно да бидеме блиски. Бидејќи сум пензионер, некој да ме посети во старо време, а ние да им бидеме блиску, Господ ќе дозволи да дојдат внуците.

Дали децата изразија желба за повеќе подароци?

– Тие не. Им ги опремивме и нивните станови, што е најдобар новогодишен подарок за нив. Навистина се скромни, ова не го ни побараа, тоа беше на Сузана и моја желба.

Имате посебна страст за автомобилите. Велат дека го имате најскапиот возен парк во шоуто.

– Сакам коли, не сакам да се фалам со нив. Имам уште 15 години да возам уште малку.

Баба Ванѓа ти кажа дека ќе се упокоиш на 86 години. Дали верувате во тоа?

– Ме праша дали сакам да знам кога ќе се упокојам, јас реков дека сакам и таа ми рече: „Ќе се упокоиш на 86 години од природна см рт. Ќе заспиеш и нема да се разбудиш.“

Влегуваше во едното уво, а на другото излегуваше. Морам да ѝ верувам во и ова. Кога ќе наполнам 85 години, секоја вечер кога ќе си легнам ќе мислам дали е последна.

Previous articleХристијан Мицкоски објави слика со мајка му и татко му, сопругата и децата (ФОТО)
Next articleИлда проговори колку е осамена и се присети како го поминувале Божиќ со Шабан