Home Live „Малечка, дај од мојата“ – Тома бил гурман и обожавал само едно...

„Малечка, дај од мојата“ – Тома бил гурман и обожавал само едно балканско јадење, со сиренце и луто пиперче (ФОТО)

Легендарниот Тома Здравковиќ е роден во Алексинац, но неговото семејство се преселило во Печеневци кога пејачот имал само три години.

Неговата куќа, мебел и спомени ги чуваат мештаните, а Тома своите први песни ги пеел во Печењевац.

Соговорникот Цветановиќ го покажал дворот на Томљ. Своевремено останало хаос во куќата, со неискосена трева и натрупано ѓубре, но Цветановиќ и остатокот од соседството решиле сѐ да исчистат.

-Иако сѐ беше исушено, една роза за чудо преживеала, токму пред куќата на легендарниот пејач, изјавил соговорникот.

Во куќата, меѓу влажните и старите работи, сѐ уште има спомени од легендарниот пејач.

– Тома секогаш велеше дека е од Пејчевац, најголема грижа му беше кога ќе дојде од Белград, да седне на скалите пред влезот во куќата и да испуши цигара. Потоа рече дека срцето му е таму – рече соговорникот.

Скалите беа покриени со суви лисја и изгледаше како никој да не стапнал на нив после Тома.

Покрај тоа што сите знаеле дека Тома е по пиењето, тој бил и гурман на една работа, во една локална кафана во Печеневце.

„Малечка, ќе ми дадеш од мојата, за да се вратам кај живите! Ау, те молам, многу сум гладен за тебе!” Вака легендарниот Тома нарачувал плескавица во кафаната каде што започнало неговото патување!

Денес таа кафана не се вика исто, само е на истото место. Гостите не се исти и Тома го нема. Но, тука е неговиот дух. И неговата плескавица и вино.

Во едно гратче на југот на Србија, во близина на Лесковац, се наоѓа селото Печеневце. Таму се наоѓа куќата и основното училиште на Тома, а и таверната во која тој го поминувал своето време секој ден, пиејќи го омиленото вино, пеејќи ги своите први песни и јадејќи ја омилената плескавица.

Во неговото родно село двајца браќа решиле да отворат ресторан и таверна, со што на некој начин ќе му оддадат почит на овој великан.

Некогашната кафана „Добра глава“, која Тома сакал да ја посетува, требало да биде урната кога двајцата ја забележале и решиле да ја оживеат.

Таа таверна денес е една од најпопуларните на југот на Србија и е една од попатните станици за секој што поминува по тој пат.

Сите кои доаѓаат уживаат во старите фотографии од концертите и песните на Тома, а најмногу од онаа познатата плескавица на Тома.

Сите знаеме дека покојниот пејач многу повеќе сакал да пие отколку да јаде, но кога станува збор за храната, сакал да се враќа таму по непроспиените и бурните ноќи, да ги поздравува сите гости.

Плескавицата на Тома, како што е дизајниран според него, тежи 550 грама. Главната состојка е, се разбира, месото, а она што Тома сакал да го додаде се печурки, шунка, кравјо сирење, мелена пиперка и лута пиперка.

Друга предност на оваа плескавица е тоа што се пече точно десет минути, бидејќи нешто помалку од тоа или повеќе го нема тој препознатлив вкус.

Откако ќе се испече плескавицата, врз неа се става кришка кравјо сирење, кое се топи од жештината на месото, кое се готвело на скара, и уште повеќе и дава сочност на таа фамозна „Томовина“.

Виното на Тома, кое и денес постои во таа кафана, всушност е вино кое го произведувал жител на тоа село, а денес го произведуваат неговите наследници по истиот рецепт што го произведувал нивниот дедо и кој Тома го сакал.

Кога било топло пиел бело, а кога заладувало уживал во црвено вино. Плескавицата на Тома денес чини 800 српски динари, а шише вино 1.500 динари.

Куќата во која живеел Тома може да ја видите ОВДЕ.

Previous articleKристина Димитри клекна на коленици и кажа колку пати по 50 евра ќе дава за шопинг (ФОТО)
Next articleОд Баба Мразица премина во мрежести хулахопки кои откриваат многу – Вера Мештеровиќ во нај -УАУ издание досега (ФОТО)