Home Live Еве како изгледа првата љубов на Здравко Чолиќ – Јасна го нема...

Еве како изгледа првата љубов на Здравко Чолиќ – Јасна го нема заборавено до денес: Здравко е или сечиј или ничиј (ФОТО)

Најголемата балканска ѕвезда, Здравко Чолиќ, неодамна одржа концерт за паметење во Виена. Пред повеќе од четири илјади луѓе, Чола ги испеа своите најпознати хитови во куполата Халман, кои публиката ги пееше заедно со него.

Миленикот на женската публика, кој сè уште плени со неверојатна енергија, во вечерните часови излезе на сцената пред виенската публика.

Публиката во распродадената сала покрај споменатата ѕвезда со момчешки раст и енергија ја забавуваа Ивана Николиќ и диџеј Шоне.

Чола концертот го започна со хитот „Мјеркам те, мјеркам“, по што не се штедеше ниту себе, ниту публиката на сцената, која ја забавуваше цели три часа.

Поради неговиот концерт, организиран од Aon Events, многу луѓе отпатуваа од Швајцарија, Германија, Србија и Црна Гора за да уживаат во овој спектакл.

За време на концертот, Здравко Чолиќ направи само една пауза за да се пресоблече додека публиката во преполната сала цело време беше на нозе.

Со громогласен аплауз и овации успеаја по закажаниот крај на концертот да го вратат Чола на бис. Пејачот срдечно се заблагодари на публиката во Виена, за која вели, за жал, не ја видел неколку години.

Со својот настап дефинитивно овој концерт во Австрија го направи незаборавен спомен. Чола својот настап го заврши со хитот „Ти си во мојата кр в.“

Сопругата Александра и ќерката Уна Чолиќ цело време биле со Здравко, но на сликите кои беа објавени од концертот не се гледале.

Познатиот Здравко Чолиќ со години е во среќен брак со сопругата Александра со која има две ќерки Уна и Лара, а за неговиот приватен живот малку се знае.

Исто така, малку се знае за неговиот љубовен живот пред бракот, а ретко кој знае дека Чола бил вљубен во познатата југословенска актерка.

Станува збор за Јасна Орнела Бера, која е три години помлада од Здравко Чолиќ и била негова стара љубов.

Здравко Чолиќ беше, и сѐ уште е еден од најголемите заводници на поранешна Југославија, по него порано лу дуваа многу познати дами, меѓу кои и актерката Јасна.

Пејачот ретко зборуваше за својата поранешна љубов во јавноста. Двајцата се заљубиле млади во Сараево, а деталите од нивната врска ги открила Јасна.

Љубовта се случила во раните седумдесетти години во Сараево, каде што живееле и двајцата, а Јасна тогаш важела за една од најубавите девојки на овие простори.

Кога за првпат се сретнале со Чола, љубовта веднаш се родила. Како што се зборуваше тогаш, љубовта била искрена и голема, а за тој период сведочела и Јасна, но само 47 години подоцна.

„Се запознавме многу млади, одамна. Одевме во Скендерија, во Домот на млади, кој собираше таленти, а таму не беа само музичари туку и актери, сликари.

Се дружевме и таму се заљубив првиот пат. Секој има своја прва љубов и тој секогаш ќе има дел во моето срце кое е резервирано само за него.

Особено затоа што имав прекрасно искуство кое ќе го паметам до крајот на мојот живот“, изјавила актерката.

Како што рекла, нивните патишта се разделиле, а првпат се сретнале по вој ната во Белград.

„Првиот пат по војната се сретнавме во Белград, тоа беше многу трогателна средба која никогаш нема да ја заборавам.

Тој е фасцинантна личност и успешно ја одржува својата харизма и денес. Пред сѐ, тој е добар човек. Чола ми ја посвети песната „Ноќ ми те дугује“, што самиот го напиша.

-Не можам да кажам дека се забавувавме или бевме во врска. Тоа беше посебна врска, која продолжува и денес.

Тоа е сепак љубов која не можеш да ја галиш и да ја држиш за рака. Здравко секогаш ќе биде на секого или на никого” рекла Јасна.

Previous articleМесто на моите први чекори, многу изедени сморгоси, безгрижни денови… – Лила го покажа скромниот стан во кој се родила (ФОТО)
Next articleВелевска замеша во црвен, ултра мини фустан со шлиц, па погледна надолу да си го провери деколтето (ФОТО)