Home Live Маринко ќе беше многу среќен да го дочекаше четвртото внуче, а на...

Маринко ќе беше многу среќен да го дочекаше четвртото внуче, а на пат е и петтото – се породи Сара (ФОТО)

Заминувањето на на Маринко Роквиќ изненади многумина бидејќи јавноста не знаеше за неговата те-шка болест, што беше негова желба, која семејството ја испочитува до самиот крај.

Маринко беше опер-иран во ноември 2020 година, поради наводна ци-ста на стомакот. Меѓутоа, лекарите тогаш откриле дека тој боледува од кан-цер на панкреасот и дека неговата прогноза била многу лоша.

Во текот на лекувањето добил и бакт-ерија која му ја влошила состојбата. Подоцна здравјето му се влошило. Според извор за Курир, Маринко бил подготвен за бор ба од првиот момент и во ниту еден момент не се откажал.

-Примаше хемотерапија и малку му беше, па се врати на секојдневните активности. За жал, тој не можеше да се врати на музиката бидејќи брзо беше откриено дека болеста се шири на други ор гани.

Потоа направи посилна хемот-ерапија. Цело време беше надвор од очите на јавноста, а само двапати накратко се огласи во медиумите.

„Го надминав вирусот, добро поминав, немав тешки симптоми. Сепак, по него се појавија некои бакт-ерии кои го нападнаа моето тело. Нема шанси да помине, со месеци се бо рам со неа.

Се надевам дека сега ќе биде малку подобро. Со мене е таму и мојата сопруга и моите синови“, изјави пејачот во последниот разговор со новинарите.

Сопругата Славица до последен момент била со Маринко. Според изворот, таа го негувала Маринко во нивниот семеен дом во Кошутњак, каде тој се упокоил.

Маринко има два сина со Славица, Никола и Марко кои многу се согласуваат и се блиски. Никола има две деца, а на пат е и третото, а Марко неодамна стана татко по вторпат.

Малкумина знаат дека Марко и неговата убавица Сара се познаваат од средно училиште и дека Марко ѝ посветил песна.

Се дружеле во средно училиште, а неколку години по дипломирањето Марко и Сара ја започнале нивната љубовна романска. Марко на сопругата и ја посвети песната „Иду нам, иду дани“ во која е опишана нивната љубовна приказна.

Тие се венчаа во 2015 година, а истата година го добија синот Деспот, на кој му се исклучително посветени. Марко и неговата сопруга често се дружат со Никола и Бојана, а во тие прилики се дружат и нивните деца.

Марко последниве години не е на јавната сцена, но сѐ уште се занимава со музика, а неговата сопруга Сара е дипломиран филолог која има профил на Инстаграм и блог посветен на мајчинството, каде споделува совети и искуства со други мајки.

Сара изработува и накит, производи за домот и планери за мајки.

Синот на Маринко Роквиќ, Марко Роквиќ, во неделата од породилиште ги земал сопругата Сара и ќерката Драга. Тој и неговиот син Деспот дошле да ја земат наследничката, а Сара потоа им се огласила на следбениците на Инстаграм.

– Драги луѓе, еве тројца насмеани и четвортиот во длабок сон да ви се јавиме и од сѐ срце да ви се заблагодариме затоа што ни ги обоивте деновите зад нас со пораки со убави зборови, прекрасни желби, внимание и љубов!

Нашето девојче реши да ни се придружи на 3 јануари 2023 година, во 6:18 часот и ги натера нашите срца да пук нат уште неколку конци и нашиот свет застана за момент,

а потоа продолжи да се врти во насока во која таа и нејзиниот брат посакаа.

Уште една голема благодарност до сите здравствени работници, бидејќи од првиот ден кога влеговме на нивната врата до моментот кога заминавме, тие беа тука за нас онака како што заслужува секое семејство, особено идните мајки и бебиња.

Ни рекоа дека ќе ни ги остварат сите желби и дека ќе си заминеме насмеани, но отидоа над и подалеку дури и од тоа ветување. Испраќам поздрави и срца до сите вас. Драга, Деспот, Сара и Марко.

Previous articleОва го кажа Димче Мешковски за својата пријателка Мара Попара, а ова е приказната за нејзиниот татко, кој се мачел за да успее во животот
Next articleAнастасија на трибините залепена до татко му на Немања, Небојша – Можеби со мајка му е скарана, но со идниот свекор си го има муабетот (ФОТО)